Հոգեբանները պարզաբանել են, թե մարդու ուղեղն ինչպես է արձագանքում սմայլիկներին
Հոգեբանները գտել են բացատրությունը, թե մարդու ուղեղն ինչպես է արձագանքում էմոջիներին (գաղափարագրերի եւ սմայլիկների լեզուն):
Ինչպես հայտնում է Xinhua-ն, Իլինոյսի համալսարանի մասնագետներն ուսումնասիրել են էմոջիների հետ կապված նախադասություններն ընթերցելիս մարդկանց ուղեղային ալիքների սխեմաները: Որոշ դեպքերում էմոջիները համապատասխանել են նախադասության իմաստին, իսկ հաճախ՝ ոչ (ասածի հեգնանքն ընդգծելու համար):
Պարզվել է, որ կամավորների ուղեղը հեգնոտ էմոջիները ընկալել է նույն կերպ, ինչ կերպ հեգնոտ նախադասությունները: Էմոջիներին ուղեղի արձագանքի ուժը վկայում էր այն մասին, թե սմայլիկները որքանով են կարողացել նախադասությունների տառացի իմաստը մարդու համար փոխել:
Փորձագետների կարծիքով՝ սա ակնհայտորեն ցույց է տալիս, որ բառերը էմոջիների հետ համադրությամբ կարելի է համարել մուլտիգաղտնագրային շփման նոր ձեւ: Համանման արդյունք է ստացվել բառերը ժեստերի կամ դեմքի որոշակի արտահայտության հետ համադրելու դեպքում:

Психологи объяснили, как мозг человека реагирует на смайлики
Психологи нашли объяснение тому, как мозг человека реагирует на эмодзи (язык идеограмм и смайликов).
Как сообщает Xinhua, специалисты Университета Иллинойса изучили схемы мозговых волн людей при чтении предложений, связанные с эмодзи. В некоторых случаях эмодзи совпадали со смыслом предложения, а порой – нет (чтобы подчеркнуть иронию сказанного).
Выяснилось, что мозг добровольцев воспринимал ироничные эмодзи так же, как и ироничные предложения. Сила реакции мозга на эмодзи говорила о том, насколько для человека смайлики могли изменить буквальный смысл предложения.
По мнению экспертов, это наглядно показывает, что слова в сочетании с эмодзи можно считать новой формой мультикодового общения. Аналогичный эффект наблюдается в случае сочетания слов с жестами или же с определенными выражениями лица.