Օրթոպեդիկ ներդիրը հարթաթաթության ժամանակ միակ լուծու՞մն է
Հարթաթությունը, որի դեպքում ոտնաթաթի կամարը իջնում է եւ ոտնաթաթը դառնում է հարթ, բավական տարածված է Հայաստանում։ Թեպետ պաշտոնական տվյալներ դեռ չկան, մասնագետները պնդում են, որ հայերի գրեթե 85%-ը տառապում է հարթաթության այս կամ այն տեսակով։ NEWS.am Medicine-ի թղթակիցը հարթաթության մասին զրուցել է օրթոպեդ-մեխանիկ Վիգեն Խաչատրյանի հետ եւ փորձել է պարզել, թե ինչպես կարելի է բուժել այն։
Ինչո՞վ է վտանգավոր հարթաթությունը
Երկար քայլելիս ոտքի ցավը ամենափոքր խնդիրն է, որը կարող է առաջանալ հարթաթությունից։ Ոչ հարթաթաթ մարդկանց ոտնաթաթը ասես ամորտիզատոր լինի՝ այն թույլ չի տալիս, որպեսզի քայլերից իմպուլսները ճնշեն ողնաշարը։ Հարթաթաթության դեպքում ոտնաթաթի կամարը իր սխալ կառուցվածքի պատճառով չի հանգցնում քայլերից բխող իմպուլսները, եւ դրանք կմախքով տարածվում են դեպի վերեւ ՝ ծանրաբեռնելով ողնաշարը, հոդերը եւ գանգի հիմքը։
Համարվում է, որ հարթաթություն ունեցող մարդկանց ողնաշարը ավելի շուտ է շարքից դուրս գալիս, վերջույթների արյան մատակարարումը կարող է խախտվել, իսկ ոտնաթաթը կարող է ձեւափոխվել։
Ի՞նչ կարելի է անել
Ավաղ, հարթաթության դեմ դեռ բուժում չկա։ Ըստ օրթոպեդ-մեխանիկ Վիգեն Խաչատրյանի՝  մանուկ հասակում կարելի է կանխել հարթաթաթության առաջացումն ու զարգացումը, կամ վիրահատել եւ ուղղել ոտնաթաթի դիրքը։ Սակայն մեծահասակներին սա արդեն չի օգնի. նրանք կարող են կարգավորել ոտնաթաթի դիրքը հարթաթության համար նախատեսված հատուկ օրթոպեդիկ ներդիրների օգնությամբ։ Ներդիրները կօգնեն խուսափել ցավերից եւ կկարգավորեն քայլքի ժամանակ մկանների տոնուսը։
Ըստ  Վիգեն Խաչատրյանի՝ ճիշտ ներդիրները, որոնք հատուկ պատրաստված են տվյալ մարդու համար, մեղմում են հարթաթության դեպքում առաջացող ցավերի 80%-ը։ Սակայն ներդիրների դրական ազդեցությունը տեսնելու համար որոշակի ժամանակ է պետք։
«Մարդկանց մեծամասնության խնդիրն այն է, որ նրանք շատ են շտապում եւ միանգամից ցանկանում են ազատվել բոլոր ցավերից եւ խնդիրներից՝ միայն մեկ օր ներդիր կրելով։ Ավաղ, նման բան չի լինում։ Ցավերը աստիճանաբար են թուլանում»,- ասաց Վիգեն Խաչատրյանը։
Նա նաեւ նշեց, որ հարթաթություն ունեցող մարդիկ պետք է կրեն օրթոպեդիկ ներդիր ողջ կյանքում, քանի որ հարթաթաթությունը անբուժելի է։
Կա՞ ն դեպքեր, երբ հարթաթություն ունեցող հիվանդներին այլեւս ոչնչով չես օգնի
Ըստ Վիգեն Խաչատրյանի՝ հայերը հաճախ շատ ուշ են դիմում բժշկի կամ օրթոպեդի։ Սովորաբար նրանք դիմանում են այնքան, մինչեւ «դանակը ոսկորին է հասնում» եւ ցավերը խաթարում են առօրյա կյանքը։ Երբ ցավերը անտանելի են դառնում եւ դժվար է լինում անգամ մի քանի քայլ կատարել, նրանք վերջապես դիմում են մասնագետի։ Բայց կարո՞ղ են ներդիրները օգնել նման դեպքերում։
Ճիշտ ներդիրների օգնությամբ կարելի է մեղմել հարթաթթաություն ունեցող յուրաքանչյուր հիվանդի ցավերը, կարծում է Վիգեն Խաչատրյանը։ Բայց իհարկե, ինչքան շուտ դիմել օրթոպեդի, այդքան ավելի լավ կլինի հիվանդի համար, քանի որ եթե ոտնաթաթը անընդհատ գտնվի ոչ ճիշտ դիրքում, հարթաթաթությունը ժամանակի ընթացքում կվատթարանա, իսկ ցավերը՝ կուժեղանան։
Որքա՞ն հաճախ է պետք փոխել ներդիրները
Հարթաթաթություն ունեցող մարդիկ պետք է ներդիրներ կրեն ողջ կյանքի ընթացքում, բայց, իհարկե, ժամանակ առ ժամանակ դրանք պետք է փոխել։ Ինչքա՞ն հաճախ է պետք փոխել նման ներդիրները։ Ըստ օրթոպեդ-մեխանիկի՝  ամեն ինչ կախված է հենց հիվանդից եւ նրանից, թե նա ինչպես է կրում այդ ներդիրները։
«Ոմանք կրում են դրանք կես տարի, ոմանք՝ մեկ տարի եւ ավել։ Եթե ֆուտբոլ խաղաք, ապա դրանք, բնականաբար, ավելի արագ կմաշվեն։ Եթե ներդիրները նորմալ օգտագործվեն եւ չթրջվեն, ապա դրանք կարելի կլինի բավականին երկար օգտագործել», - ասաց Վիգեն Խաչատրյանը։
Ի դեպ, Հայաստանում պատրաստում են օրթոպեդիկ ներդիրներ։ Ինչպես նշեց Վիգեն Խաչատրյանը, դրանով զբաղվում են արտասահմանում սովորած մասնագետները, ովքեր օգտագործում են Գերմանիայից ներմուծված նյութեր։

Ортопедические стельки – единственное решение для людей с плоскостопием?
Плоскостопие, при котором свод стопы опускается и стопа становится плоской, широко распространено в Армении: хотя официальной статистики пока нет, специалисты утверждают, что более 85% людей у нас страдает той или иной формой плоскостопия. О плоскостопии и о том, можно ли его вылечить, корреспондент NEWS.am Medicine побеседовал с ортопедом-механиком Вигеном Хачатряном.
Чем опасно плоскостопие?
Боли в ногах при длительной ходьбе – меньшая из проблем, которые могут возникнуть из-за плоскостопия. У людей без плоскостопия стопа работает как амортизатор и гасит импульсы от шагов, не позволяя им передаваться позвоночнику; при плоскостопии же импульсы от шагов не гасятся сводом стопы из-за ее неправильного строения и распространяются вверх по скелету, создавая нежелательные нагрузки для позвоночника, суставов и основания черепа.
Считается, что позвоночник у людей с плоскостопием быстрее изнашивается, кровоснабжение нижних конечностей может нарушиться, а стопа может деформироваться.
Что можно с этим сделать?
К сожалению, лечения как такового при плоскостопии пока еще нет. По словам ортопеда-механика Вигена Хачатряна, в детском возрасте можно лишь предупредить возникновение и развитие плоскостопия, либо сделать операцию, которая приведет стопу в нужное положение. Однако взрослым все это уже не поможет – они могут лишь корректировать положение стопы при помощи специальных ортопедических стелек, которые помогут избавиться от боли и будут регулировать тонус мышц при ходьбе.
По словам Вигена Хачатряна, правильные стельки, сделанные специально для конкретного человека, снимают примерно 80% болей при плоскостопии. Однако для того, чтобы почувствовать эффект ношения стелек, нужно время.
«Основная проблема большинства людей в том, что они слишком торопятся и хотят, чтобы все боли и проблемы прошли сразу же – стоит день поносить стельки. К сожалению, такого не бывает. Боли уменьшаются постепенно», - сказал Виген Хачатрян в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine.
Он также отметил, что людям с плоскостопием нужно носить ортопедические стельки всю жизнь – по той же самой причине – плоскостопие не лечится.
Бывают ли случаи, когда пациенту с плоскостопием уже ничем не помочь?
Армяне, по словам Вигена Хачатряна, часто слишком поздно обращаются к врачу или к ортопеду. Обычно они терпят до тех пор, пока проблема не начинает мешать в повседневной жизни, и лишь потом задумываются о том, что можно попытаться с этой проблемой как-то разобраться. Иногда им становится очень трудно сделать даже несколько шагов – лишь тогда они обращаются к специалисту. Могут ли стельки помочь даже в таких случаях?
С помощью правильных стелек можно облегчить боли любому пациенту с плоскостопием, считает Виген Хачатрян. Но, естественно, чем раньше он обратится к ортопеду, тем лучше ему будет, ведь если стопа все время будет находиться в неправильном положении, плоскостопие будет со временем ухудшаться, а боли – усилятся.
Как часто приходится менять стельки?
Людям с плоскостопием приходится носить ортопедические стельки все жизнь, но, естественно, время от времени их нужно бывает менять. Как же часто приходится менять такие стельки? По словам ортопеда-механика, все зависит от самого пациента и от того, как он носит эти стельки.
«Есть люди, которые носят их полгода, есть и такие, которые носят год и дольше. Если играть в футбол, они, естественно, быстрее износятся. Если ходить в них нормально и не мочить их, носить их можно будет достаточно долго», - сказал Виген Хачатрян.
Кстати, в Армении изготавливаются ортопедические стельки, однако, как отметил Виген Хачатрян, делают их специалисты, которые учились за рубежом. При этом они используют материалы, привезенные из Германии.