«ԱՐՄԻՆ» բարեգործական կազմակերպության շնորհիվ օնկոպլաստիկան հասանելի կլինի անապահով հայ կանանց համար
Հայաստանում ստեղծվել է «ԱՐՄԻՆ» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը, որի գործունեությունը ուղղված կլինի օնկոպլաստիկայի կարիք ունեցող հայ կանանց աջակցությանը:
Կրծքագեղձի քաղցկեղի դեպքում մաստէկտոմիան մեծ հոգեբանական հարված է կնոջ համար: Կինը սկսում է կասկածել իր սեքսուալ գրավչությանը, դեպրեսիայի մեջ է ընկնում, ամաչում է իր սեփական մարմնից:
Այդ խնդրի լուծումը օնկոպլաստիկան է՝ կրծքագեղձերի էսթետիկ վերականգնումը էքսպանդերի կամ իմպլանտի օգնությամբ: Ամբողջական մաստէկտոմիայի դեպքում մարմնի որոշ հատվածներից լրացուցիչ հյուսվածքների փոխպատվաաստում է կատարվում (օրինակ՝ մեջքի մկանից): մասնակի ռեզեկցիայի դեպքում օնկովիրաբույժը պահպանում է կրծքի մաշկը եւ ստինքը: Դրա շնորհիվ, պլաստիկ վիրաբույժը կարող է չարորակ ուռուցքի հեռացումից անմիջապես հետո էքսպանդերներ կամ իմպլանտներ տեղադրել:
Օնկոպլաստիկայի առաջին վիրահատությունը Հայաստանում անցկացվել է 2013-ին ԱՄՆ-ից պլաստիկ վիրաբույժ, պրոֆեսոր Արթուր Սալիբյանի մասնակցությամբ: Անցած տարիներին Սալիբյանի ջանքերով հանրապետությունում անցկացվել է կրծքագեղձերի էսթետիկ անվճար ավելի քան 100 վիրահատություն: Ընդ որում կրծքի քաղցկեղ ունեցող կանանց իմպլանտները անվճար հիմունքով են տրամադրվել:
«ԱՐՄԻՆ» բարեգործական կազմակերպությունը շարունակում է  օնկոլոգիական վիրաբուժության կարիք ունեցող քաղցկեղով հիվանդ կանանց օգնության՝ Սալիբյանի աշխատանքը։ NEWS.am Medicine–ի հետ հարցազրույցում կազմակերպության համահիմնադիր եւ նախագահ Լուսինե Ավագյանը նշեց, որ հիմնական ուշադրությունը կդարձվի բնակչության սոցիալապես անապահով խավերին։
Հենց անվանի վիրաբույժն էլ դարձել է բարեգործական կազմակերպության համահիմնադիրը։ Նրա երազանքն է Հայաստանում ստեղծել կենտրոն, որում կարող են համապատասխան բուժումներ անցնել ոչ միայն Հայաստանի քաղաքացիները, այլ նաեւ այլ պետությունների։
Ներկայումս օնկոլոգիական վիրահատություններ անցկացվում են «Արզնի Էսթետիկա» կլինիկայում, «Էրեբունի» ԲԿ–ում, առողջության Հայ–ամերիկյան կենտրոնում, եւ Ֆանարջյանի անվան օնկոլոգիայի ազգային կենտրոնում։
«Էրեբունի» ԲԿ–ի Մամոլոգիայի եւ կրծքագեղձի վիրաբուժության ծառայության ղեկավար Ներսես Բերբերյանը նշում է, որ ամեն 29-րդ վայրկյանում աշխարհում կրծքագեղձի քաղցկեղի մեկ դեպք է գրանցվում։ Միաժամանակ, բոլոր դեպքերի 24.4 տոկոսը բաժին է ընկնում 55-64 տարիքային խմբին։
Վաղ ախտորոշումը կարեւոր դեր է կատարում հաջող բուժման համար. 0-I փուլերում այդ ցուցանիշը հասնում է 100 տոկոսի, II փուլում՝ 93 տոկոսի, III փուլում՝ 72 տոկոսի, IV փուլում՝ 22 տոկոսի։
Փորձագետը ուշադրություն է դարձրել այն հանգամանքին, որ օնկոլոգիական հիվանդությունների բուժման գործընթացում ներգրավված են տարբեր պրոֆիլների մասնագետներ, այդ թվում՝ հոգեբաններ. «Քաղցկեղի ախտորոշումը սոցիալական, հոգեբանական եւ ֆինանսական հարված է կանանց համար»,–նշում է Բերբերյանը։
Մինչդեռ օնկոլոգիական վիրաբուժությունը օգնում է կանանց վերադարձնեկլ իրենք սեքսուալությունը։
Հայ–ամերիկյան առողջության կենտրոնոի տնօրեն Խաչանուշ Հակոբյանը շեշտում է, որ կրծքի պահպանումը կրծքագեղձի քաղցկեղի ժամանակ կանանց համար մեծ նշանակություն ունի։ Ամեն տարի Մամոգրաֆիայի կենտրոնում հետազոտություն է անցնում շուրջ 30 հազար կին, եւ ամեն 20-22–րդի մոտ ախտորոշվում է կրծքագեղձի քաղցկեղ։
«Պետք է հիշել, որ չափազանց կարեւոր է տարին մեկ անգամ մամոգրաֆիա անցնել, որը թույլ կտա բացահայտել քաղցկեղը վաղ փուլում, եւ ժամանակին սկսել բուժումը»,–եզրափակեց նա։

Благодаря организации «АРМИН», онкопластика станет доступной для малообеспеченных армянских женщин
В Армении создана благотворительная общественная организация «АРМИН», деятельность которой будет направлена на содействие армянским женщинам, нуждающимся в онкопластике.
Мастэктомия при раке молочной железы является тяжелым психологическим ударом для женщины. Женщина начинает сомневаться в своей сексуальной привлекательности, впадает в депрессию, стесняется своего собственного тела.
Решением этой проблемы является онкопластика - эстетическое восстановление молочных желез с помощью экспандера или импланта. При полной мастэктомии выполняется пересадка дополнительных тканей с некоторых участков тела (например, из спинной мышцы). При частичной резекции онкохирург сохраняет кожу груди и сосок. Благодаря этому, пластический хирург может установить экспандеры или импланты непосредственно после удаления злокачественной опухоли.
Первая операция по онкопластике прошла в Армении в 2013 году с участием  пластического хирурга из США, профессора Артура Салибяна. За прошедшие годы усилиями Салибяна в республике было проведено свыше 100 бесплатных операций по эстетическому восстановлению молочных желез. При этом больным раком груди женщинам импланты предоставлялись на бесплатной основе.
«АРМИН» продолжит работу Салибяна по помощи больным раком женщинам, нуждающимся в онкоплатике. Как сообщила в интервью NEWS.am Medicine председатель и соучредитель организации Лусине Авакян, основное внимание будет уделяться социально необеспеченным слоям населения.
Сам именитый хирург стал соучредителем организации "АРМИН". Его мечта – создать в Армении центр, в котором смогут проходить соответствующее лечение не только граждане республики, но и других государств.
На сегодняшний день операции по онкопластике проводятся клинике “Арзни Эстетика”, МЦ «Эребуни», Армяно-американском центре здоровья и Национальном центре онкологии и. Фанарджяна.
Руководитель службы маммологии и хирургии молочной железы МЦ "Эребуни" Нерсес Берберян отмечает, что каждые 29 секунд в мире регистрируется один случай рака молочной железы. При этом 24.4% всех случаев приходится на возрастную группу 55-64 года.
Ранняя диагностика играет важную роль в успешности лечения: при 0-I стадиях этот показатель доходит до 100%, при II – 93%, при III – 72%, при IV – 22%.
Эксперт обратил внимание на то, что в процесс лечения онкологических заболеваний вовлечены специалисты разных профилей, в том числе психологи. «Диагноз рак – это социальный, психологический и финансовый удар для женщины», - отметил Берберян.
Между тем онкопластика помогает вернуть женщинам веру в себя и в свою сексуальность.
Директор Армяно-американского центра здоровья Хачануш Акопян подчеркивает, что сохранение груди при операции на молочной железе имеет для женщины большое значение. Ежегодно в Центре маммографическое обследование проходит порядка 30 тысяч женщин, и у каждой 20-22-ой диагностируется рак молочной железы.
«Следует помнить, что крайне необходимо в год один раз делать маммографию, что позволит выявить рак на ранней стадии, и своевременно начать лечение», - заключила она.