Շուտով կեսարյան հատումը ռոբոտնե՞րը կկատարեն
Ոչ հեռու ապագայում հիվանդանոցներում կեսարյան հատումը կսկսեն կատարել ռոբոտները, իհարկե՝ բժիշկների հսկողությամբ: Այսպիսի նորամուծության են արդեն պատրաստվում Մեծ Բրիտանիայում:
Մասնագետների կարծիքով՝ ռոբոտները շուտով այնքան առաջ կմղվեն, որ վիրաբույժները կհեռանան վիրահատական սեղաններից եւ կդառնան իրենց մեխանիկական գործընկերների ասիստենտները, եւ այս ամենը վիրաբուժական վիրահատությունները շատ ավելի անվտանգ կդարձնի: Ժամանակակից բժշկության մեջ նաեւ զգալի փոփոխություն կդառնա մարդու ԴՆԹ-ի գրառման տեխնոլոգիան, ինչը բուժումը ավելի ներազդող կդարձնի:
Փորձագետների կարծիքով՝ բժիշկները հնարավորություն կստանան ախտորոշելու այնպիսի հիվանդություններ, ինչպես քաղցկեղը, դեռեւս մինչ այն, երբ դրանք առողջությանն անշրջելի վնաս կհասցնեն: Արդյունքում վիրաբուժական վիրահատությունները ծավալով պակաս մասշտաբային եւ տրավմատիկ կլինեն: Այս բոլոր կանխատեսումները պարունակվում են զեկույցում, որը հրապարակել է Մեծ Բրիտանիայի Վիրաբույժների թագավորական քոլեջը: Դրա հեղինակները հայտնում են, որ բժշկությունը թվային ճեղքման սահմանին է, իսկ արդեն մյուս տարի սպասվում է մեքենաների զանգվածային ներխուժումը Անգլիայի պետական հիվանդանոցներ:
Իհարկե, մեքենաները ցանկացած միջամտություն պետք է կատարեն իսկական բժիշկների խիստ հսկողության ներքո, ընդգծում է Oxford University-ից նեյրովիրաբույժ Ռիչարդ Քերրը:
Այս հարցում խանդավառության ավելցուկը նույնպես վտանգավոր է, եւ ռոբոտներին պետք է զգուշավորությամբ ընդունել: Այսպես՝ 2015 թվականին 69-ամյա հիվանդը մահացել է, երբ ռոբոտը նրա սրտի վիրահատություն էր կատարում: Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ մահվան պատճառը հենց ռոբոտի օգտագործումն էր, եւ եթե այն կատարեր մարդը, ապա տվյալ սխալը կարող էր չլինել:
Սակայն սպասվում է, որ մոտ ապագայում ռոբոտներն, այնուամենայնիվ, վիրաբուժության մեջ ակտիվորեն կօգտագործվեն, հատկապես աղիների, սրտի, թոքերի եւ կանանց սեռական օրգանների վիրահատությունների համար: Ռոբոտների օգտագործումը թույլ է տալիս այս վիրահատությունները շատ ավելի արագ ու քիչ ինվազիվ դարձնել, ինչը նշանակում է, որ դրանցից հետո հիվանդներն ավելի հեշտ ու արագ կվերականգնվեն:

Robots may be performing c-section deliveries in hospitals soon
Controlled by healthcare assistants, the machines will soon be delivering babies by carrying out C-sections as well as other surgeries, say experts.
The predictions are based on report by Commission on the Future of Surgery
Robotics are expected to become so sophisticated, hospitals may not need surgeons. Controlled by healthcare assistants, the machines will soon be delivering babies by carrying out C-sections as well as other surgeries, say experts.
The predictions are based on the report by the "Commission on the Future of Surgery" set up by the Royal College of Surgeons in 2017, the Daily Mail reported.
According to the report, the robots controlled by healthcare assistants such as technicians are expected to conduct vaginal surgeries and operations on the bowel, heart and lungs.
This will help advance diagnoses of illnesses like cancer before they destroy organs and, as a result, operations will be smaller in scale and less traumatic.
Even healthcare assistants -- who do not need any formal qualifications to get a job -- could one day be trained to perform C-sections with the robots, The Telegraph reported.
Specialists and surgeons will remain in charge of operations but may not always need to be in the room.
"This is always going to be under the watchful eye and careful supervision of a surgeon," Richard Kerr, neurosurgeon at the Oxford University and Chair of the commission, was quoted as saying.
"These are highly qualified healthcare professionals and they will be trained in a specific aspect of that procedure.
"The changes are expected to affect every type of operation. This will be a watershed moment in surgery," Kerr said.
While some applications of robots and DNA-based medicines are expected to happen sooner than others, those with healthcare assistant-led C-sections is possible within five years, the report said.
However, the experts warn that the use of robots in surgery could be controversial. This is in light of an investigation which revealed that a 69-year-old man in Newcastle died when a robot was used to carry out his heart surgery in 2015.
The commission's report also claims that major cancer operations could become a thing of past because screening DNA will pick up diseases earlier, before they ravage the body.
Similarly, people with severe forms of arthritis could be identified early on and faster treatment might reduce the need for major hip and knee replacement ops.