Դեմենցիայի կանխարգելում. ԱՀԿ-ն ներկայացրել է առաջին խորհուրդները
Դեմենցիան՝ թուլամտությունը, դառնում է գլոբալ եւ լուրջ խնդիր հանրային առողջապահության համար. այն արդեն 50 միլիոն մարդու հիվանդությունն է դարձել։ Ամեն տարի գրանցվում են 10 մլն նոր դեպքեր, ավելին, սպասվում է, որ հաջորդ 30 տարում թուլամտությամբ տառապող մարդկանց թիվը կեռապատկվի, ասվում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության զեկույցում։
Թուլամտությունը հանգեցնում է հաշմանդամության եւ տարեց մարդկանց դարձնում կախյալ՝ ազդելով թե՛ պացիենտների, թե՛ նրանց հարազատների կյանքի որակի վրա։
Այսօրվա դրությամբ թուլամտության բուժման արդյունավետ միջոց գոյություն չունի, բայց կանխարգելիչ միջոցները կօգնեն հետաձգել կամ դանդաղեցնել հիվանդության առաջացումն ու զարգացումը։ ԱՀԿ նոր հրահանգում կան խորհուրդներ թուլամտության կանխարգելման մասին։
ԱՀԿ հրահանգի համաձայն՝ թուլամտության զարգացման ռիսկի թուլացումը կապված է կանոնավոր ֆիզիկական ակտիվության, առողջ ու հավասարակշռված սնվելու, ծխելուց հրաժարվելու, ալկոհոլի սպառումը նվազեցնելու, ինչպես նաեւ նորմալ զարկերակային ճնշումը, արյան մեջ խոլեստերինի եւ գլյուկոզայի մակարդակը պահելու հետ։
Մասնավորապես, հատուկ ուշադրություն է դարձվում միջերկրածովյան  դիետայի պահպանմանը, որին պարբերաբար հետեւելը նվազեցնում է  չափավոր իմացական խախտումների եւ Ալցհեյմերի հիվանդության առաջացման վտանգը։
Զեկույցում ընդգծվում է, որ մասնակցությունը սոցիալական կյանքին եւ սոցիալական աջակցությունը սերտորեն կապված են լավ առողջության եւ անհատական բարեկեցության հետ, բայց չկան բավականաչափ ապացույցներ, որոնք սոցիալական ակտիվությունը կապում են թուլամտության զարգացման ռիսկի նվազեցման հետ։ Դա վերաբերում է նաեւ իմացական ուսուցմանը, որը կարող է առաջարկվել տարեց մարդկանց, բայց ապացույցներ գրեթե չկան։
Հետաքրքիր է, որ ԱՀԿ-ն նախազգուշացնում է վիտամինների եւ բիոհավելումների (Е վիտամիններ, В վիտամիններ, հակաօքսիդանտներ, օմեգա-3 եւ գինկգո բիլոբա) օգտագործումից թուլամտության դեմ պայքարի նպատակով։
«Բացասական խորհուրդը, որը քարոզում է, որպեսզի մարդիկ չօգտագործեն վիտամիններ կամ բիոհավելումներ, եթե դրանց անհրաժեշտությունը բժշկական ցուցումներով չկա, ողջունվում է, եւ հարկ է հուսալ, որ դա կփրկի շատ մարդկանց փողերի իզուր վատնումից»,- նշել է Նոթինգհեմի համալսարանի Հոգեկան առողջության ինստիտուտի Ծերության եւ թուլամտության ուսումնասիրման կենտրոնի պրոֆեսոր Թոմ Դենինգը (Tom Dening)։

Профилактика деменции: ВОЗ выпустила первые рекомендации
Деменция становится глобальной и очень серьезной проблемой общественного здравоохранения: она уже затрагивает около 50 миллионов человек. Ежегодно регистрируется 10 миллионов новых случаев, более того, ожидается, что в течение следующих 30 лет число людей, страдающих деменцией, утроится, говорится в докладе Всемирной организации здравоохранения.
Деменция приводит к инвалидности и делает пожилых людей зависимыми, влияя на качество жизни и самих пациентов, и их родственников.
На сегодняшний день эффективного лечения деменции не существует, однако профилактические меры помогут отсрочить или замедлить возникновение и прогрессирование заболевания. В новом руководстве ВОЗ собрали советы по профилактике деменции.
Согласно руководству ВОЗ, снижение риска развития деменции связано с регулярной физической активностью, здоровым сбалансированным питанием, отказом от курения, уменьшением потребления алкоголя, а также поддержанием нормального артериального давления, уровня холестерина и уровня сахара в крови.
В частности, особое внимание уделяется строгому соблюдению средиземноморской диеты, высокая приверженность которой, согласно систематическим обзорам обсервационных исследований, уменьшает риск возникновения умеренных когнитивных нарушений и болезни Альцгеймера.
В докладе подчеркивается, что участие в социальной жизни и социальная поддержка тесно связаны с хорошим здоровьем и индивидуальным благополучием, однако нет достаточных доказательств, связывающих социальную активность со снижением риска развития деменции. Это же касается и когнитивного обучения, которое может быть предложено пожилым людям, но доказательства практически отсутствуют.
Интересно, что ВОЗ предостерегает от использования в целях борьбы со снижением когнитивных функций и деменцией витаминов и биодобавок (витамины Е, группы В, антиоксиданты, омега-3 и гинкго билоба).
«Отрицательная рекомендация, пропагандирующая, чтобы люди не использовали витамины или диетические добавки, если в них нет необходимости по медицинским показаниям, приветствуется, и следует надеяться, что это спасет многих людей от напрасной траты денег», – отметил профессор Том Денинг (Tom Dening), директор Центра по изучению старости и деменции Института психического здоровья при Ноттингемском университете.