Ի՞նչը կարող է ստիպել պատվաստմանը դեմ արտահայտվողներին փոխել իրենց կարծիքը
Պատվաստմանը դեմ արտահայտվող մարդիկ երբեք չեն տեսել ծաղկախտի սպիներ կամ կարմրուկից կուրացած մարդկանց, դրա համար նրանց բավականին դժվար է հասկանալ պատվաստման ռիսկերը եւ առավելությունները, կարծում եմ Բրիգամ Յանգի համալսարանից ամերիկացի հետազոտողները:
Նրանց խոսքով՝ պատվաստմանը դեմ արտահայտվող շատ մարդիկ վերաիմաստավորում են իրենց կարծիքը, երբ հանդիպում են հիվանդություններ տարած մարդկանց հետ, որոնք հնարավոր էր կանխարգելել պատվաստման միջոցով:
«Պատվաստանյութերը սեփական հաջողության զոհ են դարձել: Դրանք այնքան արդյունավետ են, որ մարդկանց մեծամասնությունը երբեք չի տեսել պատվաստանյութով կանխվող հիվանդությունները: Մենք պետք է նորից մարդկանց ծանոթացնենք այդ հիվանդությունների վտանգների հետ», – ասել է հետազոտության առաջատար հեղինակ Բրայան Փուլը՝ միկրոկենսաբանության եւ մոլեկուլյար կենսաբանության ամբիոնի դոցենտը:
Vaccines ամսագրում հրապարակված հետազոտության մասնակիցներ են դարձել Պրովոյի քոլեջի ուսանողները, որտեղ պատվաստման ընդգրկումը երկրում ամենացածրն է:
Նախնական հարցման համաձայն՝ 574 ուսանողներից 491-ը կողմ է եղել պատվաստմանը, 83-ը՝ դեմ:
Բոլոր ուսանողներին պատահականորեն բաժանել են 2 խմբի. առաջին խմբի անդամներից յուրաքանչյուրը հարցազրույց է վերցրել պատվաստանյությով կանխվող հիվանդություն (օրինակ  պոլիոմելիտ) տարած մարդուց, իսկ երկրորդ խմբի ուսանողները՝ աուտոիմուն հիվանդություն ունեցող մարդուց:
Երկու խմբերը պետք է հարցվողներին 9 միանման հարցեր տային՝ հիվանդության տեսակի մանրամասները պարզելու համար:
Այսպիսով ուսանողուհին, որը հարցազրույց է վերցրել գոտեթրմորով՝ ջրծաղկի դժվար բուժվող հետեւանքով կնոջից, հիշում է.
«Ցավն այնքան ուժեղ էր, որ այդ կինը հայտնվել էր ցավի բուժման կլինիկայում, որտեղ նրա ողնաշարում ստերոիդների ներարկումներ էին արել: Ցավի դեմ միջոցները, անգամ ամենալուրջ, չէին վերացրել նրա ցավը: Կինը մի քանի ամիս չէր կարողանում դուրս գալ տանից»:
Մեկ այլ ուսանողուհի, որը հարցազրույց է վերցրել տուբերկուլյոզով հիվանդ տարեց կնոջից, պատմել է.
«Երբ ես լսում եմ, որ ինչ-որ մեկը հիվանդանում է, ես հասկանում եմ, որ ինքս էլ կարող եմ հիվանդանալ, եթե պատվաստում չանեմ»:
Հետազոտողները հայտնաբերել են, որ ուսանողների գրեթե 70 տոկոսը, որոնք հարցազրույց են վերցրել պատվաստանյութով կանխվող հիվանդությամբ մարդուց, իրենց դիրքորոշումը փոխել են պատվաստման օգտին:
Ընդհանուր առմամբ սովորողների 75 տոկոսը, որոնք դեմ էին պատվաստումներին, փոխել են իրենց վերաբերմունքը, ընդ որում 50 տոկոսը ամբողջությամբ անցել է նրա կողմնակիցների ճամբար:
Հետազոտողների խոսքով՝ հակապատվաստային տեղեկատվության դեմ պաքարելու փորձերը այնքան էլ հաջող չեն. ավելի ճիշտ է պատվաստմանը դեմ արտահայտվող մարդկանց, որոնք հիվանդացել են,  ցույց տալ, որ պատվաստանյութի միջոցով հնարավոր էր խուսափել դրանից:
Մարդիկ ավելի հեշտ են հասկանում իրենց սխալները, երբ տեսնում են, թե ինչ հետեւանքների են հանգեցնում հիվանդությունները:

Что может заставить антипрививочников изменить свои взгляды?
Выступающие против вакцинации люди никогда не видели шрамов от оспы или ослепших из-за кори людей, поэтому им достаточно трудно взвесить риски и преимущества вакцинации, как считают американские исследователи из Университета Бригама Янга.
По их словам, многие антипрививочники переосмысливают свои взгляды, когда встречаются с людьми, перенесшими заболевания, которые можно было предотвратить с помощью вакцинации.
«Вакцины стали жертвой собственного успеха. Они настолько эффективны, что большинство людей никогда не видели заболеваний, предупреждаемых вакцинацией. Мы должны заново познакомить людей с опасностями этих болезней», – сказал ведущий автор исследования Брайан Пул, доцент кафедры микробиологии и молекулярной биологии.
Участниками исследования, опубликованного в журнале Vaccines, стали студенты колледжа в Прово – городке в штате Юта, где охват вакцинацией является одним из самых низких в стране. Согласно предварительному опросу, из 574 студентов 491 был за прививки, а 83 – против.
Всех студентов случайным образом разделили на 2 группы. Каждый из членов первой группы брал интервью у человека, перенесшего заболевание, предупреждаемое вакцинацией (например, полиомиелит), а студенты второй (контрольной) группы – у человека с аутоиммунным заболеванием.
Обе группы должны были задать интервьюируемым одинаковые 9 вопросов для выяснения подробностей о типе заболевания, его влиянии на жизнь, семью и финансы. Полученные ответы сильно повлияли на взгляды многих студентов.
Так, студентка, интервьюировавшая женщину с опоясывающим лишаем, трудноизлечимым следствием ветряной оспы, вспоминала: «Боль была настолько сильной, что эта женщина оказалась в клинике по лечению боли, где ей делали инъекции стероидов в позвоночник. Средства от боли, даже серьезные, не снимали ее боль. В течение нескольких месяцев она не могла выйти из дома».
Другая студентка, которая брала интервью у пожилой женщины, страдавшей от туберкулеза, рассказала: «Когда я слышу, что кто-то заболевает, я понимаю, что и сама могу заболеть, если не сделаю прививку».
Исследователи обнаружили, что почти 70% студентов, интервьюировавших людей с заболеванием, предупреждаемым вакцинацией, изменили свою позицию на провакцинаторскую. В целом, 75% учащихся, выступавших против прививок, поменяли свое отношение к вакцинации, причем 50% полностью перешли в лагерь ее сторонников.
По словам исследователей, попытки бороться с антивакцинаторской информацией не так успешны: правильнее показывать антивакцинаторам людей, которые переболели заболеванием, которого можно было бы избежать с помощью вакцины. Люди легче понимают свои ошибки, когда наглядно видят, к каким последствиям приводят эти заболевания.