Սոցցանցերը բացասաբար են ազդում դեռահասների հոգեկան առողջության վրա. հետազոտություն
Սոցցանցերը բացասաբար են ազդում դեռահասների հոգեկան առողջության վրա: Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի գինականները նշում են, որ սոցցանցերում երկար ժամանակ անցկացնելն աղջիկների մոտ բարձրացնում է հուզականությունը 28%-ով:
Հետազոտության շրջանակում, որը հրապարակվել է The Lancet Child and Adolescent Health ամսագրում, գիտնականները վերլուծել են Անգլիայի տարածքում ավելի քան հազար դպրոցներում սովորող 13 հազար դեռահասների տվյալները: Պարզվել է՝ սոցցանցերը բացասաբար են ազդում նրանց հոգեկանի վրա, ընդ որում, դա հիմնականում վերաբերում է աղջիկներին, քան տղաներին:
Բացի այդ, սոցցանցերից կախվածությունը մեծացնում է կիբեր-բուլլինգի նկատմամբ աղջիկների խոցելությունը, ինչը կարող է քնի եւ ֆիզիկական ակտիվության պակասի պատճառ դառնալ:
Գիտնականների կարծիքով՝ հաճախակի կարելի է համարել օրական 3 կամ ավելի անգամ սոցցանցերի կիրառումը: Այդ կապակցությամբ գիտնականները խորհուրդ են տալիս նվազեցնել սոցցանցերի կիրառումն ու շատ ժամանակ տրամադրել կենդանի շփմանը:

Социальные сети негативно влияют на психическое здоровье подростков: исследование
Социальные сети негативно влияют на психическое здоровье подростков. Ученые из Университетского колледжа Лондона отмечают: частое «зависание» в соцсетях повышает у девочек тревожность на 28%.
В рамках исследования, опубликованного в журнале The Lancet Child and Adolescent Health, ученые проанализировали данные 13 тыс. подростков, которые обучались в более тысячи школ по всей Англии. Выяснилось, что социальные сети негативно воздействуют на психику тинейджеров, причем в основном это касается девочек, нежели мальчиков.
Кроме того, зависимость от соцсетей повышает уязвимость девочек перед кибер-буллингом, что может стать причиной дефицита сна и физической активности.
По мнению ученых, частым можно считать использование социальных сетей три и более раз в течение дня. При этом «зависание» в них становилось причиной психологического стресса у тинейджеров обоего пола.
В связи с этим ученые советуют снизить уровень использования социальных сетей, и больше времени уделять живому общению.