Ո՞ր հիվանդությունն է մեծացնում քաղցկեղի զարգացման հավանականությունը
Շաքարային դիբետը մեծացնում է քաղցկեղի զարգացման հավանականությունը, պարզել են City of Hope կենտրոնի մասնագետները. կենտրոնը զբաղվում է դիաբետի եւ քաղցկեղի ոլորտի հետազոտություններով եւ այս հիվանդությունների բուժմամբ:
Հետազոտության հեղինակ պրոֆեսոր Ջոն Թերմինիի խոսքով՝ արյան մեջ գլյուկոզայի մեծ պարունակությունը մեծացնում է ԴՆԹ-ի վնասվելու հավանականությունը, ինչն իր հերթին մեծացնում է ձվարանների, կրծքագեղձի, երիկամների եւ այլ օրգանների քաղցկեղի զարգացման հավանականությունը: Ուրիշ հետազոտություններից եւս հայտնի է, որ դիաբետ չունեցող մարդկանց համեմատ դիաբետիկների շրջանում այս հավանականությունը 2,5 անգամ մեծ է:
Հետազոտողների խոսքով՝ դիաբետով մարդկանց ԴՆԹ շղթաներն անչափ «փխրուն» են. դրանք ավել արագ են քայքայվում եւ մեծ մասամբ չեն վերականգնվում կամ դանդաղ են վերականգնվում: Սա հաճախ բերում է գենոմային անկայունության, որը կարող է քաղցկեղի առաջացման պատճառ լինել:
Նա նշել է, որ աշխարհում որքան շատ լինի շաքարային դիաբետով մարդ, այնքան շատ կլինեն քաղցկեղի դեպքերը:
Նա նաեւ նշել է, որ զարգացող քաղցկեղային գոյացությունների դեմ մարդկանց ընդունած շատ դեղամիջոցներ բերում են շաքարային դիաբետի առաջացման, եւ հակառակը՝ դիաբետիկներին հաճախ դեղեր են նշանակում, որոնք արագացնում են քաղցկեղային գոյացությունների զարգացումը:

Какое заболевание повышает риск развития рака?
Сахарный диабет повышает риск развития рака, как выяснили специалисты из центра City of Hope, который занимается исследованиями в области диабета и рака и лечением этих заболеваний.
По словам автора исследования, профессора Джона Термини, высокое содержание глюкозы в крови увеличивает риск повреждения ДНК, что в свою очередь повышает риск развития рака яичников, груди, почек и других органов. Риск этот у диабетиков, как известно и из других исследований, повышен в 2.5 раза по сравнению с людьми без диабета.
По словам исследователей, у людей с диабетом очень «хрупкие» цепи ДНК: они разрушаются быстрее и по большей части не восстанавливаются либо восстанавливаются медленно. Это часто приводит к геномной нестабильности, которая может быть причиной рака.
Он отметил, что чем больше будет в мире людей с сахарным диабетом, тем больше будет случаев рака.
Он также отметил, что многие лекарственные препараты, которые принимают люди с развивающимися раковыми образованиями, приводят к развитию сахарного диабета, и наоборот, диабетикам часто прописывают лекарства, ускоряющие развитие раковых образований.