Բակտերիալ ինֆեկցիաները կարող են քաղցկեղ առաջացնել. հետազոտություն
Բակտերիալ ինֆեկցիաները կարող են քաղցկեղ առաջացնել, պարզել են Շառլոտայում Հյուսիսային Կարոլինայի համալսարանի (ԱՄՆ) գիտնականները:
MedicalXpress-ում հրապարակված հաղորդագրության մեջ նշված է, որ գիտնականների կարծիքով՝ չարորակ ուռուցքների զարգացման գործոններից մեկը բակտերիաների եւ MUC1 գլիկոպրոտեինների միջեւ փոխգործակցությունն է, որն արտադրում են լորձաթաղանթների բջիջները: Սա կարող է բերել մի ամբողջ շարք ուռուցքային հիվանդությունների զարգացման, այդ թվում՝ հաստ աղիքի, թոքերի, ստամոքսի, լյարդի եւ ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղի:
Ինչպես հայտնի է, բոլոր չարորակ նորագոյացությունների մոտ 20 տոկոսը կապված է որեւիցե վիրուսային կամ բակտերիալ ինֆեկցիայի հետ, ընդ որում՝ հիմնական պատճառը քրոնիկական բորբոքումն է:
Մուցինների սպիտակուցային միացությունները, որոնց է դասվում MUC1-ը, պաշտպանում են մարսողական համակարգի ներքին մակերեւույթը: Բակտերիաներն ամրանում են MUC1 հատուկ դոմենին, որն անջատվում է մոլեկուլից եւ հայտնվում լորձաշերտի մեջ, որտեղ տեղի է ունենում մանրէների վերացումը: Սակայն որոշ դեպքերում միացությունը կարող է գործարկել ախտածին ազդանշաններ բջջի ներսում, որոնք իրենց հերթին ակտիվացնում են քաղցկեղածիններին:

Бактериальные инфекции могут вызывать рак – исследование
Бактериальные инфекции могут вызывать рак, как выяснили ученые из Университета Северной Каролины в Шарлотте (США).
Как сообщается в пресс-релизе на MedicalXpress, одним из факторов развития злокачественных опухолей, по мнению ученых, является взаимодействие между бактериями и гликопротеином MUC1, который выделяют клетки слизистых оболочек. Это может приводить к развитию целого ряда онкологических заболеваний, в том числе к раку толстой кишки, легких, желудка, печени и поджелудочной железы.
Как известно, около 20% всех злокачественных новообразований связаны с какой-либо вирусной или бактериальной инфекцией, при этом основной причиной является хроническое воспаление.
Как сообщает Lenta.ru, белковые соединения муцины, к которым относится MUC1, защищают внутреннюю поверхность пищеварительного тракта. Бактерии прикрепляются к специфическому домену MUC1, который отделяется от молекулы и попадает в слизистый слой, где происходит удаление микробов. Однако в некоторых случаях соединение может запустить патогенные сигналы внутрь клетки, которые, в свою очередь, активируют онкогены.