Բակտերիալ ինֆեկցիաները կարող են քաղցկեղ առաջացնել. հետազոտություն
Բակտերիալ ինֆեկցիաները կարող են քաղցկեղ առաջացնել, պարզել են Շառլոտայում Հյուսիսային Կարոլինայի համալսարանի (ԱՄՆ) գիտնականները:
MedicalXpress-ում հրապարակված հաղորդագրության մեջ նշված է, որ գիտնականների կարծիքով՝ չարորակ ուռուցքների զարգացման գործոններից մեկը բակտերիաների եւ MUC1 գլիկոպրոտեինների միջեւ փոխգործակցությունն է, որն արտադրում են լորձաթաղանթների բջիջները: Սա կարող է բերել մի ամբողջ շարք ուռուցքային հիվանդությունների զարգացման, այդ թվում՝ հաստ աղիքի, թոքերի, ստամոքսի, լյարդի եւ ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղի:
Ինչպես հայտնի է, բոլոր չարորակ նորագոյացությունների մոտ 20 տոկոսը կապված է որեւիցե վիրուսային կամ բակտերիալ ինֆեկցիայի հետ, ընդ որում՝ հիմնական պատճառը քրոնիկական բորբոքումն է:
Մուցինների սպիտակուցային միացությունները, որոնց է դասվում MUC1-ը, պաշտպանում են մարսողական համակարգի ներքին մակերեւույթը: Բակտերիաներն ամրանում են MUC1 հատուկ դոմենին, որն անջատվում է մոլեկուլից եւ հայտնվում լորձաշերտի մեջ, որտեղ տեղի է ունենում մանրէների վերացումը: Սակայն որոշ դեպքերում միացությունը կարող է գործարկել ախտածին ազդանշաններ բջջի ներսում, որոնք իրենց հերթին ակտիվացնում են քաղցկեղածիններին:

November 20, 2019  09:43
Bacterial infections can cause cancer, according to UNC Charlotte scientists, MedicalXpress reported
One of the factors in the development of malignant tumors, according to scientists, is the interaction between bacteria and glycoprotein MUC1, which is secreted by mucous membrane cells. This can lead to the development of a number of oncological diseases, including cancer of the colon, lungs, stomach, liver and pancreas.
About 20% of all malignant neoplasms are linked to any viral or bacterial infection, with the main cause being chronic inflammation.
The protein compounds of mucin, which includes MUC1, protect the inner surface of the digestive tract. Bacteria attach to the specific domain of MUC1, which separates from the molecule and enters the mucous layer, where microbes are removed. The compound can trigger pathogenic signals into the cell, which in turn activate oncogenes.