63-ամյա տղամարդը մահացել է՝ շան լիզելուց հետո վարակվելով հազվադեպ ինֆեկցիայով
63-ամյա տղամարդը Գերմանիայում մահացել է՝ վարակվելով հազվադեպ ինֆեկցիայով այն բանից հետո, երբ նրան լիզել է շունը, տեղեկացնում է CNN-ը։
Բժիշկները նախազգուշացնում են ընտանի կենդանիներ ունեցողներին, որպեսզի անհրաժեշտության դեպքում անհապաղ դիմեն բժշկի, եթե նրանց մոտ նկատվում են գրիպ հիշեցնող անսովոր ախտանշաններ։
Առողջ տղամարդը  վարակվել էր capnocytophaga canimorsus մանրէով, որը սովորաբար հանդիպում է շների եւ կատուների բերանում։ Այն մարդկանց փոխանցվում է միայն հազվադեպ։ Մանրէները կարող են փոխանցվել կենդանու կծելու միջոցով, բայց այդ տղամարդուն շունը չէր կծել։ Նա շոյել էր շանը, որը լիզել էր նրան ի պատասխան։
Սկզբում տղամարդը տեղեկացրել էր գրիպ հիշեցնող ախտանշանների մասին, իսկ հետո ծանր սեպսիս ու ծիրանագույն ֆուլմինանտ էր ունեցել՝ սուր հիվանդություն, որն առաջ է բերում արյան բծերի առաջացման եւ մաշկի գույնի փոփոխման, ինչպես նաեւ նեկրոզ։ Տղամարդը վերակենդանացման բաժանմունքում էր, բայց նրա առողջական վիճակը շարունակում էր վատանալ, եւ նա մահացավ բազմօրգան անբավարարությունից։
«Ընտանի կենդանիներ ունեցողները, որոնք, օրինակ՝ գրիպ հիշեցնող ախտանշաններ ունեն, անհապաղ պետք է դիմեն բժշկի, եթե ախտանշանները սովորականի նման չեն»,- զգուշացնում են բժիշկները։

63-летний мужчина умер, заразившись редкой инфекцией после того, как его облизала собака
63-летний мужчина в Германии умер, заразившись редкой инфекцией после того, как его облизала собака, сообщает CNN.
Врачи предупреждают владельцев домашних животных о необходимости срочно обратиться к врачу, если у них наблюдаются необычные симптомы, напоминающие грипп.
Здоровый мужчина заразился capnocytophaga canimorsus, бактерией, которая обычно встречается во рту собак и кошек. Он передается людям только в редких случаях. Бактерии могут передаваться через укус животного, но этот мужчина не был укушен. Он погладил своего пса, который лизнул его в ответ.
Сначала мужчина сообщил о симптомах, подобных гриппу, а затем развил тяжелый сепсис и пурпурный фульминант, острое заболевание, которое вызывает появление пятен крови, кровоподтеки и изменение цвета кожи, а также некроз. Мужчина находился в реанимации, но его здоровье продолжало ухудшаться, и он умер от полиорганной недостаточности.
«Владельцы домашних животных с банальными, например, гриппоподобными, симптомами должны срочно обратиться к врачу, если симптомы необычные», - предупредили врачи.