Միսը վտանգավոր է սրտի համար. գիտնականներ
Մսի օգտագործումը կարող է մեծացնել մահացու վտանգավոր հիվանդությունների, այդ թվում սրտանոթային համակարգի խախտումների առաջացման ռիսկը՝ զգուշացնում են Հյուսիսարեւմտյան համալսարանի (ԱՄՆ) գիտնականները:
Ինչպես հայտնում է EurekAlert!-ը, այդ եզրակացությունները հակասում են մեկ այլ գիտական աշխատանքին, որի համաձայն՝ առողջության լավացման համար ամենեւին պետք չէ նվազեցնել կենդանական ծագման մթերքների օգտագործումը:
Նոր հետազոտության մեջ ներառված են 29 682 մարդկանց (44.4%-ը տղամարդիկ են) մասին տվյալներ, որոնց միջին տարիքն է 53: Բոլոր նրանք տվյալներ են ներկայացրել իրենց սննդակարգի մասին:
Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ շաբաթական 2 բաժին կարմիր եւ մշակված մսի (այդ թվում թռչնի, սակայն ոչ ձկան) օգտագործումը կապված է 3-7%-ով սրտանոթային հիվանդությունների բարձր ռիսկի հետ: Բացի այդ, 2 բաժին կարմիր եւ մշակված մսի (բացառությամբ թռչնի եւ ձկան) օգտագործումը կապված է 3%-ով մահվան բարձր ռիսկի հետ՝ անկախ պատճառներից:
Գիտնականների խոսքով՝ չնայած ռիսկի ոչ մեծ ավելացմանը, մշակված մսից, ներառյալ՝ երշիկեղենից, պետք է հրաժարվել: Մասնագետները խորհուրդ չեն տալիս նաեւ տապակած հավի միս ուտել:

Мясо опасно для сердца – ученые
Употребление мяса повышает риск развития смертельно опасных заболеваний, в том числе нарушений сердечно-сосудистой системы. Об этом предупреждают ученые из Северо-Западного университета (США).
Как сообщает EurekAlert!, эти выводы противоречат данным другой научной работы, согласно которой, для улучшения здоровья вовсе не нужно сокращать употребление животных продуктов.
В новое исследование были включены данные о 29 682 человек (44.4% - мужчины), средний возраст которых составлял 53,7 года. Все они предоставили данные о своем рационе.
Как показало исследование, употребление в неделю 2 порций красного и обработанного мяса (в том числе птицы, но не рыбы) связано с повышением риска сердечно-сосудистых заболеваний на 3-7%. Более того, употребление в пищу 2 порций красного или обработанного мяса (исключая птицу и рыбу) связано с повышением риска смерти вне зависимости от причин на 3%.
По словам ученых, несмотря на небольшое увеличение риска, от переработанного мяса, включая колбасные изделия и мясные нарезки стоит полностью отказаться. Специалисты также не рекомендуют есть жареную курицу.