Կորոնավիրուսը դուրս է եկել վերահսկողությունից․ նախկինում 50 դեպք էր՝ մի աղբյուրից, հիմա՝ 16-30՝ 10-20 տարբեր աղբյուրներից․ նախարար
10 ապրիլի, 2020  14:00
Նախկինում Հայաստանում օրական հայտնաբերվում էր կորոնավիրուսի 50 դեպք, բայց բոլորը՝ մի աղբյուրից, օրինակ՝ մեկ արտադրամասում։ Իսկ հիմա հայտնաբերվում է 16, 20, 30 դեպք, բայց 10-20 տարբեր աղբյուրներից։ Այս մասին Առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ հայտնեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նրա խոսքով՝ հիմա մենք չենք կարող համարել, որ կորոնավիրուսի տարածումը կանգնում է եւ 100 տոկոս մարում:
«Վիրուսի շրջանառությունը, որպես այդպիսին, դուրս է եկել վերահսկողությունից: Մեր խնդիրն է ամեն հնարավոր դեպքը գտնել, անել նույն գործողությունները՝ թեստավորել, հաստատել, մեկուսացնել ամբողջ շրջապատը, բուժել, արդեն առողջացած դուրս թողնել: Դա պետք է անենք այնքան, քանի դեռ ուժ ունենք: Երբ երկրով մեկ, ազգովի ուժասպառ լինենք, որոշ գործողություններ կհանենք, մենակ թեստավորումն ու բուժումը կթողնենք, մեկուսացում չենք անի, քանի որ անիմաստ կլինի»:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում ապրիլի 10-ին ժամը 11:00-ի դրությամբ նոր կորոնավիրուսով վարակվելու 16 նոր դեպք է գրանցվել: Դեպքերի ընդհանուր թիվը հասել է 937-ի:
Բացասական արդյունք է արձանագրվել 5160 (վերջին մեկ օրում՝ 258) թեստավորման դեպքում: Փաստացի այս պահին բուժվում է 777 անձ (վերջին մեկ օրում ավելացել է 4-ով):

Armenia health minister: Coronavirus circulation has gone out of control
YEREVAN. – Previously, 50 cases of the novel coronavirus were detected daily in Armenia, but all from one source; for example, in one workshop. But now 16, 20, 30 cases are found, but from 10 to 20 different sources. Minister of Health Arsen Torosyan stated this during Friday’s meeting of the Standing Committee on Health Care and Social Affairs of the National Assembly of Armenia.
According to him, now we cannot consider that the spread of the coronavirus is stopping and 100% fading away in the country.
"The circulation of the virus, as such, has gone out of control," he said. “Our task is to find every possible case, to do the same actions: to test, to confirm, to isolate the whole environment, to cure, to discharge already healthy; we have to do that as long as we have the strength. When we become exhausted across the country, nationally, we will take out some actions, we will leave the testing and treatment only, we will not do isolation as it will be meaningless.”