Պոտենցիալ պատվաստանյութը մեկ տարով կարող է պաշտպանություն ապահովել կորոնավիրուսից
Օքսֆորդի համալսարանի գիտնականները փորձնական պատվաստանյութ են մշակում, որը հնարավոր է մեկ տարով պաշտպանություն ապահովի կորոնավիրուսից:
Ըստ The Daily Mail-ի՝ բրիտանական ամենախոշոր AstraZeneca դեղագործական ընկերության ղեկավար Պասկալ Սորիոն համոզված է, որ պատվաստանյութն իսկապես պաշտպանություն կապահովի վիրուսի դեմ մի ամբողջ տարով: Ճիշտ է, դրա արդյունավետությունը դեռ ապացուցված չէ: AZD1222 աշխատանքային անվանումով ապրանքն այժմ փորձարկվում է ավելի քան 10.000 կամավորի վրա: Դեղամիջոցների արդյունավետության գիտական ​​ապացույցներ դեռ չկան. առաջին պաշտոնական արդյունքները սպասվում են օգոստոսին:
AstraZeneca-ն վստահ է դեղամիջոցի հաջողության մեջ եւ աշխարհի տարբեր երկրների հետ բազմաթիվ գործարքներ է կնքել պատվաստանյութի միլիարդավոր դեղաչափերի մատակարարման համար: Քեմբրիջում գործող ընկերությունը համաձայնել է 400 միլիոն դեղաչափ մատակարարել Գերմանիա, Ֆրանսիա, Իտալիա եւ Նիդեռլանդներ: Համաձայնագրեր են կնքվել Միացյալ Նահանգների համար 400 միլիոն եւ Միացյալ Թագավորության համար 100 միլիոն դեղաչափ արտադրելու համար, ընդ որում, մատակարարումները պետք է կսկսվեն սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին:
Ընկերությունը նախատեսում է նաեւ արդեն հաջորդ տարի պատվաստանյութի մոտ մեկ միլիարդ դեղաչափ արտադրել ցածր եւ միջին եկամուտ ունեցող երկրների համար:
Դեղամիջոցն իրենից պատվաստանյութ է ներկայացնում, որը հիմնված է վերականգնողական վիրուսային վեկտորի վրա: Հետազոտողները գենետիկ նյութը վերցնում են կորոնավիրուսից եւ այն տեղադրում են մեկ այլ մոդիֆիկացված վիրուսի մեջ: Այնուհետեւ ստացված լուծույթը ներարկում են մարդուն՝ ակնկալիքով, որ այն իմունային պատասխան կստեղծի SARS-CoV-2 վիրուսի դեմ, եւ դա թույլ կտա օրգանիզմին ժամանակին ճանաչել այն եւ ոչնչացնել: Գենետիկական ինժինիրինգի միջոցով թուլացված վիրուսը կարող է սովորական մրսածություններ առաջացնել:

Потенциальная вакцина может обеспечить защиту от коронавируса на год
Ученые из Оксфордского университета разрабатывают экспериментальную вакцину, которая, возможно, сможет обеспечить защиту от коронавируса в течение года.
Как сообщает The Daily Mail, глава крупнейшей британской фармацевтической компании AstraZeneca Паскаль Сорио убежден, что вакцина действительно обеспечит защиту от вируса на целый год. Правда, ее эффективность пока не доказана.
Препарат под рабочим названием AZD1222 сейчас тестируется на более чем 10 000 добровольцах. Научных доказательств эффективности лекарства пока не получено – первые официальные результаты ожидаются в августе.
AstraZeneca уверена в успехе препарата и заключила многочисленные сделки с разными странами мира о поставке миллиардов дозировок вакцины. Находящаяся в Кембридже фирма согласилась отправить в Германию, Францию, Италию и Нидерланды 400 млн доз. Заключены соглашения на производство 400 млн доз для США и 100 миллионов для Великобритании, причем поставки должны начаться в сентябре-октябре.
В планы компании входит также производство около миллиарда доз вакцины для стран с низким и средним достатком уже в следующем году.
Препарат представляет собой вакцину на основе рекомбинантного вирусного вектора. Исследователи берут генетический материал из коронавируса и помещают в другой модифицированный вирус. Затем полученный раствор вводится посредством укола в расчете на то, что он вызовет в организме человека иммунную реакцию против вируса SARS-CoV-2, и это позволит организму вовремя его распознавать в будущем и уничтожать. Ослабленный генетическим инжинирингом вирус из семейства аденовирусов способен вызывать обычные простуды.