Ինչո՞ւ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերը կարող են անբավարար արդյունավետ լինել
Նիդեռլանդների Լեյդենի Բժշկական կենտրոնի գիտնականները պարզել են, թե ինչու SARS-CoV-1 կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերը եւ հակամարմինների հիմքով դեղամիջոցները կարող են անբավարար արդյունավետ լինել։ Նրանք իրենց եզրահանգումները հրապարակել են Frontiers in Immunology ամսագրում։
Կորոնավիրուսի S-սպիտակուցը ամուր կապվում է АСЕ2 ռեցեպտորի հետ, որը գտնվում է լորձաթաղանթների բջիջների մակերեւույթին։ Մասնագետներին հաջողվել է հաշվել շփման նվազագույնը 18 կետ։ Հատկանշական է, որ այս միացության գլխավոր դոմենը չի փոփոխվել 2019 թվականի նոյեմբերին Չինաստանում նախնական բռնկման պահից ի վեր։ Սա նշանակում է, որ մարդու օրգանիզմը պետք է արտադրի հակամարմինների միանգամից մի քանի տեսակ, որոնք կարող են S-սպիտակուցն արգելափակել՝ կորոնավիրուսն արագ հաղթահարելու համար։
Գիտնականները SARS-CoV-1 վիրուսի եւ hACE2 ռեցեպտորի միջեւ հայտնաբերել են շփման միայն 8 կետ։ Սա նշանակում է, որ սուր շնչառական համախտանիշի վիրուսի դեմ հակամարմինները նույնքան արդյունավետ չեն լինի նոր կորոնավիրուսի դեմ։
Միջտեսակային համեմատությունների արդյունքները ցույց են տվել, որ մարդու АСЕ2-ի կառուցվածքը անչափ նման է կատվի АСЕ2-ին, ինչով է բացատրվում մարդկանց եւ կատուների միջեւ վիրուսի փոխանցման մեծ հավանականությունը։

Почему вакцины от коронавируса могут оказаться недостаточно эффективными
Ученые из Медицинского центра Лейденского университета в Нидерландах выяснили, почему вакцины от коронавируса SARS-CoV-1 и препараты на основе антител могут оказаться недостаточно эффективными. Свои выводы они опубликовали в журнале Frontiers in Immunology.
Как сообщает Lenta.ru, S-белок коронавируса прочно связывается с рецептором АСЕ2, находящимся на поверхности клеток слизистых оболочек. Специалистам удалось насчитать как минимум 18 точек контакта. Интересно, что главный домен этого соединения не изменился с момента первоначальной вспышки в Китае в ноябре 2019 года. Это означает, что организм человека должен производить сразу несколько типов антител, способных заблокировать S-белок, чтобы быстро справиться с коронавирусом.
Между вирусом SARS-CoV-1 и рецептором hACE2 ученые обнаружили лишь 8 точек контакта. Это означает, что антитела против вируса тяжелого острого респираторного синдрома не будут такими же эффективными против нового коронавируса.
Результаты межвидовых сравнений показали, что структура человеческой АСЕ2 очень сильно напоминает АСЕ2 кошки, что объясняет высокую вероятность передачи вируса между людьми и кошачьими.