Ինչպե՞ս ինքնուրույն հասկանալ, թե երբ է հեւոցը վտանգավոր դառնում
Հեւոցը կարող է վկայել մի շարք առողջական խնդիրների, այդ թվում` կորոնավիրուսն ուղեկցող թոքային վտանգավոր պաթոլոգիայի մասին: Բժիշկ Վլադիմիր Բոլիբոկը (Ռուսաստան) պատմել է, թե ինչպես դա կարելի է ինքնուրույն պարզել:
Մասնագետի խոսքով` «հեւոցը կորոնավիրուսի առավել տագնապալի ախտանիշն է»: Սակայն դրա առաջացման վրա կարող է ազդել նաեւ ջերմության բարձրացումը, որը կապված չէ կորոնավիրուսային վարակի հետ:
Ինչպե՞ս կարելի է դա ինքնուրույն պարզել, արդյո՞ք հեւեոցը վտանգավոր է եւ արդյոք դա վկայում է կորոնավիրուսով վարակման մասին:
Ըստ բժշկի` դրա համար հարկավոր է հաշվել ներշնչումների քանակը: Պարզապես պետք է նստել, հանգստանալ, հանգիստ շնչել եւ հաշվել ներշնչումների քանակը: Առողջ մեծահասակի շնչառության նորմալ մակարդակը րոպեում 16-ից 20 ներշնչում է: Եթե ​​շնչառությունն ավելի արագ է, դա կարող է վկայել շնչառական անբավարարության զարգացման մասին:
Մասնագետի խոսքով` ամենավտանգավոր ազդանշաններից մեկը հեւոցի եւ տախիկարդիայի (սրտի ռիթմի արագացում) համադրությունն է համարվում, որը չի ուղեկցվում ջերմության բարձրացմամբ:
«Սա վկայում է այն մասին, որ պետք է ահազանգել, բժիշկ կանչել, թոքերի համակարգչային տոմոգրաֆիա անցնել»,- ասել է մասնագետը:

Как самостоятельно понять, когда одышка становится опасной?
Одышка может указывать на целый ряд проблем со здоровьем, в том числе на опасную легочную патологию при коронавирусной инфекции. О том, как определить ее самостоятельно, рассказал врач Владимир Болибок (Россия).
По словам специалиста, «одышка является самым настораживающим симптомом коронавируса». Однако на ее возникновение может повлиять и повышение температуры, не связанное с коронавирусной инфекцией.
Как же можно самостоятельно определить, опасна ли одышка и указывает ли она на коронавирусную инфекцию?
По словам врача, для этого нужно считать количество вдохов в состоянии покоя. Нужно просто сесть в кресло, успокоиться, спокойно дышать и считать число вдохов. Нормальная частота дыхания у взрослого здорового человека – от 16 до 20 вдохов в минуту. Если дыхание более учащенное, это может указывать на развитие дыхательной недостаточности.
По словам специалиста, одним из самых опасных сигналов считается сочетание одышки и тахикардии (учащенного сердечного ритма), не сопровождаемое повышением температуры.
«Это говорит о том, что нужно бить тревогу, вызывать врача, делать компьютерную томографию легких», - сказал специалист.