COVID-19 տարածներին կարող է վաղաժամ ծերացում սպառնալ. մասնագետ
Նրանք, ովքեր COVID-19 են տարել, կարող են բախվել վաղաժամ ծերացման խնդրին: Այս մասին նախազգուշացրել է Ջորջ Մեյսոնի համալսարանի Համակարգային կենսաբանության դպրոցի պրոֆեսոր Անչ Բարանովան, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Մասնագետի խոսքով` մարմնի վաղաժամ ծերացումը սպառնում է նույնիսկ նրանց, ով մեղմ ձեւով է տարել կորոնավիրուսային վարակը: Նրա խոսքով` մի խումբ բժիշկներ նոյեմբերին հրապարակել էին հետազոտության արդյունքները, որի ընթացքում հետազոտել էին մարդկանց, ովքեր չափավոր կամ թեթեւ ձեւով էին COVID-19 տարել:
«Այս բոլոր հիվանդներն ամբուլատոր էին: Այնտեղ մի քանի հոսպիտալացում կար, բայց դա ցուցումներով չէր, այլ այն պատճառով, որ այդ պահին բոլորին էին հոսպիտալացնում: Նույնիսկ շատ մեղմ ձեւով հիվանդությունը տարած մարդկանց մոտ 70 տոկոսը որոշ ներքին օրգանների պաթոլոգիա է նկատվել: Միայն թե հիմնական պաթոլոգիան սրտային չէր, այլ հիմնականում ճարպային հեպատոզ (տուժում է լյարդը) եւ ենթաստամոքսային գեղձի հյուսվածքի ճարպային վերասերումները: Սովորաբար նման ախտորոշումներ արվում են 60 տարեկանում, իսկ հետքովիդային խմբում` արդեն 40 տարեկանում»,- ասել է կենսաբանը:
Նրա խոսքով` մենք կարող ենք եզրակացնել, որ կորոնավիրուսը «մոտեցնում է ծերությունը» եւ «վերցնում է օրգանիզմի ռեսուրսները»: Նրա կարծիքով` ավելի շատ հետազոտություններ է անհրաժեշտ անցկացնել` վարակի ամբողջական ազդեցությունը մանրամասն ուսումնասիրելու համար: Դրա համար, ըստ փորձագետի, անհրաժեշտ է ավելի շատ անալիզներ վերցնել դուրս գրված կորոնավիրուսային հիվանդներից եւ մանրամասն ուսումնասիրել դրանք:

Перенесших COVID-19 может ожидать преждевременное старение – специалист
Перенесшие COVID-19 могут столкнуться с проблемой преждевременного старения. Об этом предупредила профессор Школы системной биологии Университета Джорджа Мейсона Анча Баранова, сообщает РИА Новости.
По словам специалиста, преждевременное старение организма грозит даже тем, кто перенес коронавирусную инфекцию в легкой форме. По ее словам, группа врачей в ноябре опубликовала результаты исследования, в ходе которого обследовали людей, перенесших COVID-19 в умеренной и легкой форме.
«Все эти больные были амбулаторными. Там были некоторые госпитализации, но это было не по показаниям, а потому что в тот момент всех клали. Даже у людей, которые переболели очень слабо, у 70 процентов наблюдали патологию некоторых внутренних органов. Только главная патология была не сердечная, а в основном жировой гепатоз (страдает печень) и жировые перерождения ткани поджелудочной железы. Обычно такие диагнозы ставят в 60 лет, а у пост-ковидной группы — уже в 40», — сказала биолог.
По ее словам, можно сделать вывод, что коронавирус «приближает старость» и «забирает ресурсы» организма. По ее мнению, необходимо провести больше исследований, чтобы подробно изучить все последствия инфекции. Для этого, по мнению специалиста, необходимо брать больше анализов у выписавшихся коронавирусных больных и детально их изучать.