Իմունոլոգը թվարկել է COVID-19-ի նախնական փուլի գրեթե աննկատելի ախտանիշները
Վաղ փուլում կորոնավիրուսային վարակը կարող է գրեթե անտեսանելի ախտանիշներով դրսեւորվել, ինչպիսիք են չորությունը քթի մեջ, ավշային հանգույցների բորբոքումը, կոկորդի ցավը եւ հազը: Նման կարծիք է «Լենտա»-յի հետ զրույցում հայտնել իմունոլոգ-ալերգոլոգ Վլադիմիր Բոլիբոկը:
«Սրանք ամենաննկատ ախտանիշներն են հիվանդության վաղ փուլերում: Դրանք հայտնվում են, քանի որ վիրուսն առաջին հերթին նստում է բերանի եւ քթի լորձաթաղանթների վրա»,- ասել է մասնագետը:
Նրա խոսքով` թոքաբորբով հիվանդների զանգվածային հոսպիտալացման ժամանակ այդ ախտանիշներն ակնհայտ չէին:
«Սակայն այժմ, երբ ՊՇՌ ախտորոշումն ընդլայնվել է եւ սկսել են ավելի շատ թեստեր անցկացնել, սկսել են ուշադրություն դարձնել, որ որոշ մարդիկ ասիմպտոմատիկ են թվում, սակայն իրականում, եթե ուշադիր նայեք, ախտանիշներ, այնուամենայնիվ, կան»,- ասել է Բոլիբոկը:
Ավելի վաղ մասնագետները հայտնել էին նաեւ, որ COVID-19-ը դրսեւորվում է ոչ միայն շնչառական համակարգի ախտանիշներով, այլ նաեւ` աղեստամոքսային տրակտի գործունեության խանգարումներով: Կարող են նաեւ մաշկի հետ կապված խնդիրներ, անքնություն եւ ՍՇՎՎ-ի ցանկացած այլ ախտանիշ լինել:

Иммунолог назвал почти незаметные симптомы начальной стадии COVID-19
Коронавирусная инфекция на начальной стадии может проявляться практически незаметными симптомами, такими как сухость в носу, воспаление лимфоузлов, боли и першение в горле и покашливание. Такое мнение выразил иммунолог-аллерголог Владимир Болибок в разговоре с «Лентой.ру».
«Это самые незаметные симптомы на начальной стадии заболевания. Они проявляются, потому что вначале вирус оседает на слизистой рта и носа», — сказал специалист.
По его словам, при массовых госпитализациях пациентов с пневмонией эти симптомы были неочевидными.
«А вот сейчас, когда расширили ПЦР-диагностику и больше тестов стали делать, стали обращать внимание, что некоторые люди казались бессимптомными носителями, а на самом деле, если внимательно присмотреться, симптомы все-таки есть», — сказал Болибок.
Ранее специалисты также сообщили, что коронавирусная инфекция COVID-19 проявляется далеко не только симптомами со стороны дыхательной системы, но и нарушениями в работе желудочно-кишечного тракта. Также могут быть проблемы с кожей, бессонница и любые другие симптомы ОРВИ.