Վիտամին D-ն՝ կորոնավիրուսի կանխարգելման համար. նոր տվյալներ
Կորոնավիրուսային վարակի կանխարգելման եւ բուժման գործում վիտամին D-ի արդյունավետության շուրջ բազմաթիվ ուսումնասիրություններ են անցկացվել, եւ արդյունքները հաճախ հակասական են եղել: Իռլանդիայի առաջատար համալսարանների մասնագետները պնդում են, որ այս վիտամինը կարող է արդյունավետ լինել կորոնավիրուսը կանխարգելելու համար:
Ինչպես հայտնում է Irish Independent-ը, հղում անելով մի շարք ուսումնասիրությունների եւ այլ երկրների փորձին, մասնագետները համապատասխան նամակ են ուղարկել Իռլանդիայի կառավարությանը՝ առաջարկելով վիտամին D-ն ներառել կորոնավիրուսի կանխարգելման արդյունավետ միջոցների ցուցակում:
Նրանց կարծիքով, վիտամին D-ի ամենօրյա ընդունումը կարող է էապես նվազեցնել կորոնավիրուսով վարակման ռիսկը, պաշտպանել հիվանդության ծանր ընթացքից եւ մահվան ելքից: Մասնագետներն առաջարկել են ընդունել այս վիտամինը որպես կանխարգելիչ խորհրդատվություն՝ ձեռքերը լվանալու, սոցիալական հեռավորության, դիմակներ կրելու եւ տարածքները օդափոխելու հետ մեկտեղ: Նրանց կարծիքով, բնական ճանապարհով` սննդից, ինչպես նաեւ արեւի լույսից, հատկապես ձմռանը, անհնար է ստանալ այս տարրի բավարար քանակ:
Մասնագետների կարծիքով՝ վիտամինի օպտիմալ օրական դոզան, որը կարելի է ընդունել համավարակի ժամանակ, կազմում է 20-25 միկրոգրամ: Տարեցները, ավելորդ քաշով պացիենտները եւ մուգ մաշկ ունեցող մարդիկ նախ պետք է խորհրդակցեն իրենց բժշկի հետ:
Գիտնականները որպես օրինակ են բերել իսպանական Անդալուզիա ինքնավար շրջանի փորձը, որտեղ ծերանոցներում բնակվող մարդկանց սկսել են վիտամին D տալ: Արդյունքում, COVID-19-ից մահացությունը երկու ամսվա ընթացքում 20 անգամ նվազել է:
«Գերմանացի բժիշկների դիտարկումների համաձայն, վիտամինի անբավարարություն ունեցող վարակվածները մյուսներից 15 անգամ ավելի հաճախ են հայտնվում վերակենդանացման բաժանմունքներում եւ ենթարկվում թոքերի օդափոխության»,- նշել է Դուբլինի Թրինիթի քոլեջի Առողջ սննդի ինստիտուտի տնօրեն Դեն Մաքքարթնին:

Витамин D для профилактики коронавируса: Новые данные
Исследований об эффективности витамина D для профилактики и лечения коронавирусной инфекции проводилось уже немало, и результаты часто оказывались противоречивыми. Специалисты из ведущих университетов Ирландии утверждают, что этот витамин может быть эффективен для профилактики коронавируса.
Как сообщает Irish Independent, ссылаясь на на ряд исследований и опыт других стран, специалисты направили соответствующее письмо правительству Ирландии, предлагая включить витамин D в список эффективных средств для профилактики коронавируса.
По их словам, ежедневный прием витамина D может значительно снизить риск заражения коронавирусом, уберечь от тяжелого течения болезни и летального исхода. Специалисты предлагают считать прием этого витамина профилактической рекомендацией наряду с мытьем рук, социальным дистанцированием, ношением масок и проветриванием помещений. По их словам, получать достаточное количество этого элемента естественным путем — за счет питания, а также солнечного света — невозможно, особенно зимой.
По словам специалистов, оптимальная ежедневная доза витамина, которую следует принимать в период пандемии, — 20-25 микрограммов. Пожилым людям, пациентам с избыточным весом, а также людям с темной кожей необходимо предварительно посоветоваться с лечащим врачом.
Ученые привели в пример опыт испанской автономной области Андалусия, в которой проживающим в домах престарелых стали давать витамин D. В результате показатель смертности от COVID-19 снизился за два месяца в 20 раз.
«По наблюдениям германских врачей, инфицированные с витаминной недостаточностью в 15 раз чаще других оказываются в палатах интенсивной терапии и на вентиляции легких», — отметил директор института здорового питания при дублинском колледже Тринити Дэн Маккартни.