Վիտամին D-ն՝ կորոնավիրուսի կանխարգելման համար. նոր տվյալներ
Կորոնավիրուսային վարակի կանխարգելման եւ բուժման գործում վիտամին D-ի արդյունավետության շուրջ բազմաթիվ ուսումնասիրություններ են անցկացվել, եւ արդյունքները հաճախ հակասական են եղել: Իռլանդիայի առաջատար համալսարանների մասնագետները պնդում են, որ այս վիտամինը կարող է արդյունավետ լինել կորոնավիրուսը կանխարգելելու համար:
Ինչպես հայտնում է Irish Independent-ը, հղում անելով մի շարք ուսումնասիրությունների եւ այլ երկրների փորձին, մասնագետները համապատասխան նամակ են ուղարկել Իռլանդիայի կառավարությանը՝ առաջարկելով վիտամին D-ն ներառել կորոնավիրուսի կանխարգելման արդյունավետ միջոցների ցուցակում:
Նրանց կարծիքով, վիտամին D-ի ամենօրյա ընդունումը կարող է էապես նվազեցնել կորոնավիրուսով վարակման ռիսկը, պաշտպանել հիվանդության ծանր ընթացքից եւ մահվան ելքից: Մասնագետներն առաջարկել են ընդունել այս վիտամինը որպես կանխարգելիչ խորհրդատվություն՝ ձեռքերը լվանալու, սոցիալական հեռավորության, դիմակներ կրելու եւ տարածքները օդափոխելու հետ մեկտեղ: Նրանց կարծիքով, բնական ճանապարհով` սննդից, ինչպես նաեւ արեւի լույսից, հատկապես ձմռանը, անհնար է ստանալ այս տարրի բավարար քանակ:
Մասնագետների կարծիքով՝ վիտամինի օպտիմալ օրական դոզան, որը կարելի է ընդունել համավարակի ժամանակ, կազմում է 20-25 միկրոգրամ: Տարեցները, ավելորդ քաշով պացիենտները եւ մուգ մաշկ ունեցող մարդիկ նախ պետք է խորհրդակցեն իրենց բժշկի հետ:
Գիտնականները որպես օրինակ են բերել իսպանական Անդալուզիա ինքնավար շրջանի փորձը, որտեղ ծերանոցներում բնակվող մարդկանց սկսել են վիտամին D տալ: Արդյունքում, COVID-19-ից մահացությունը երկու ամսվա ընթացքում 20 անգամ նվազել է:
«Գերմանացի բժիշկների դիտարկումների համաձայն, վիտամինի անբավարարություն ունեցող վարակվածները մյուսներից 15 անգամ ավելի հաճախ են հայտնվում վերակենդանացման բաժանմունքներում եւ ենթարկվում թոքերի օդափոխության»,- նշել է Դուբլինի Թրինիթի քոլեջի Առողջ սննդի ինստիտուտի տնօրեն Դեն Մաքքարթնին:

January 29, 2021  11:08
There have been many studies on the effectiveness of vitamin D in the prevention and treatment of coronavirus infection, and the results have often been conflicting.
Experts from leading universities in Ireland claim that this vitamin may be effective in preventing coronavirus.
According to the Irish Independent, referring to a number of studies and the experience of other countries, experts sent a letter to the Irish government, suggesting that vitamin D be included in the list of effective means for preventing coronavirus.
According to them, daily intake of vitamin D can significantly reduce the risk of contracting COVID_19, protect from severe illness and death. Experts suggest taking this vitamin as a preventive recommendation along with hand washing, social distancing, wearing masks, and airing the premises. According to them, it is impossible to get a sufficient amount of this element naturally - through nutrition, as well as sunlight, especially in winter.
According to experts, the optimal daily dose of the vitamin, which should be taken during a pandemic, is 20-25 micrograms. Elderly people, overweight patients, and people with dark skin should first consult with their doctor.