Հեպատիտ A-ի ախտանիշները. ի՞նչ պետք է իմանալ
Դեղնախտը, վատառողջությունը, ջերմությունը, ախորժակի նվազումը, զզվանքը եւ լուծը կարող են վկայել հեպատիտ Ա-ով վարակման մասին: Այս մասին «Գովորիտ Մոսկվա»-ին տված հարցազրույցում հայտնել է լյարդաբան, բժշկական գիտությունների թեկնածու Սերգեյ Բացկիխը:
Նրա խոսքով՝ բնակչության 63 տոկոսը բախվում է հեպատիտ A-ին:
«Վիրուսային հեպատիտ A-ն եւ E-ն տարբերվում են վիրուսային հեպատիտ B-ից, C-ից եւ դելտայից: Դրանք փոխանցվում են սկզբունքորեն այլ կերպ՝ ջրի, սննդի եւ կեղտոտ ձեռքերի միջոցով: Հեպատիտի բարձր հաճախականությունը հարուցիչի փոխանցման ֆեկալ-բերանային ճանապարհով վկայում է կյանքի ոչ այնքան լավ որակի, ջրի ցածր որակի եւ պատվաստման անբավարար մակարդակի մասին»,-ասել է բժիշկը:
Նա հավելել է, որ ինկուբացիոն շրջանից հետո, որը կարող է տեւել մի քանի օրից մինչեւ մի քանի շաբաթ, սուր վիրուսային հեպատիտ A է զարգանում, որի ընթացքում հիվանդը հատկապես վարակիչ է:
Ամենից հաճախ հեպատիտ A-ն կարող է տարածվել այն շրջաններում, որտեղ ջրամատակարարման հետ կապված խնդիրներ կան, օրինակ՝ Հյուսիսային Կովկասի եւ Վոլգայի տարածաշրջանում:

Симптомы гепатита А: Что нужно знать?
Желтуха, недомогание, температура, снижение аппетита, отвращение и диарея могут указывать на заражение гепатитом А. Об этом сообщил гепатолог, кандидат медицинских наук и старший научный сотрудник Центра диагностики и лечения заболеваний печени МКНЦ имени Логинова Сергей Бацких в интервью радиостанции «Говорит Москва».
По его словам, с гепатитом А сталкиваются 63 процента населения.
«Вирусные гепатиты А и Е отличаются от вирусных гепатитов B, C и дельта. Принципиально по-другому они передаются, через воду, пищу и грязные руки. Высокая заболеваемость гепатитом с фекально-оральным путем передачи возбудителя говорит о не очень хорошем качестве жизни, низком качестве воды и недостаточном уровне вакцинации», — сказал врач.
Он добавил, что после инкубационного периода, который может продолжаться от нескольких дней до нескольких недель, развивается острый вирусный гепатит А, во время которого пациент особенно заразен.
Чаще всего гепатитом А можно заразиться в регионах, где есть проблемы с водоснабжением, например, в регионах Северного Кавказа и Поволжья.