Ինչպե՞ս է պատվաստումից հետո ջերմությունն ազդում իմունային պատասխանի վրա
Ինչո՞ւ է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումից հետո շատերի մոտ բարձրանում ջերմությունը, արդյո՞ք դա ազդում է իմունային պատասխանի վրա: Հարցերին պատասխանել է իմունաբան Նիկոլայ Կրյուչկովը (Ռուսաստան):
Նրա խոսքով՝ պատվաստումից հետո ջերմության բարձրացումը միակ հնարավոր ախտանիշը չէ, որը հայտնվում է պատվաստումից հետո:
«Դա կարող է լինել նաեւ ցավ եւ ուռածություն ներարկման հատվածում, ինչպես նաեւ մարմնի ջերմաստիճանի բարձրացում, ընդհանուր թուլություն, այսինքն ՍՇՎ դասական դրսեւորումներ»,-ասել է իմունաբանը:
Սակայն նրա խոսքով՝ այդ երեւույթները չեն վկայում իմունային պատասխանի ակտիվ ձեւավորման մասին: Ռուսաստանում գրանցված պատվաստանյութերից յուրաքանչյուրով պատվաստվելուց հետո ձեւավորվում է հակամարմինների կայուն մակարդակ՝ անկախ նրանցից, թե արդյոք ավելի վաղ հետպատվաստումային դրսեւորումներ են եղել:
«Եթե մարդու մոտ պատվաստումը լավ է անցել, ապա չի կարելի ասել, որ նրա մոտ իմունիտետ չի լինի: Մյուս կողմից, չի կարելի ասել, որ եթե մարդը պատվաստումից երեք օր անց ունեցել է 39 աստիճան ջերմություն, ապա նրա մոտ անպայման իմունային պատասխանը բարձր կլինի»,-նշել է մասնագետը:

Как температура после вакцинации влияет на иммунный ответ?
Почему после вакцинации от коронавируса у многих людей поднимается температура? Свидетельствует ли это об эффективном иммунном ответе? Своим мнением об этом поделился иммунолог Николай Крючков (Россия).
По его словам, повышение температуры после прививки от коронавируса — не единственный из возможных ранних симптомов, проявляющихся после вакцинации.
«Это могут быть боль и уплотнение в месте инъекции, а также повышенная температура тела, общая слабость и недомогание, то есть классические проявления ОРВИ. Все эти симптомы связаны с активацией неспецифического иммунитета и со способностью иммунной системы отвечать на такие внешние неспецифические стимулы», — сказал иммунолог.
Однако, по его словам, напрямую эти явления не свидетельствуют об активности формирования иммунного ответа. После прививки любой из зарегистрированных в России вакцин будет сформирован устойчивый уровень антител вне зависимости от того, какие были ранние поствакцинальные проявления.
«Если у человека вакцинация прошла, что называется, без сучка и задоринки, то есть без температуры и так далее, то нельзя говорить, что у него не будет иммунитета. С другой стороны, нельзя говорить, что если человек три дня после вакцинации пролежал с высокой температурой под 39 градусов, то у него обязательно иммунный ответ будет выше», — отметил специалист.