Ինչ ախտանիշների դեպքում կարելի է երեխաների մոտ ուղեղի քաղցկեղ կասկածել
Առանց պատճառի փսխումը կարող է երեխաների մոտ ուղեղի քաղցկեղի մասին վկայող ախտանիշ լինել: Այս մասին նախազգուշացնում է ուռուցքաբան Օլգա Ժելուդկովան (Ռուսաստան):
«Երեկոյան Մոսկվա»-ին տված հարցազրույցում մասնագետը նշել է, որ «երեխայի վարքագծում եւ ինքնազգացողության մեջ նույնիսկ նվազագույն շեղումները կարող են վկայել ուղեղի քաղցկեղի մասին»:
Մասնագետը նաեւ թվարկել է մի շարք ախտանիշներ, որոնք պետք է դրդեն ծնողներին շտապ դիմել բժշկի եւ զննել երեխային.
• կրկնվող անհիմն փսխում,
• հավասարակշռության խախտում, հաճախակի ընկնել,
• քայլվածքի փոփոխություն,
• տեսողության վատթարացում, շեղաչքության զարգացում,
• մեջքի կամ գլխի ցավեր:
Մասնագետի խոսքով, եթե երեխայի մոտ առկա են թվարկված ախտանշանները, անհրաժեշտ է անցնել ՄՌՏ` հասկանալու համար, թե արդյո՞ք նա խնդիրներ ունի: Սակայն «պրոֆիլակտիկ» ՄՌՏ անել խորհուրդ չի տրվում:

По каким симптомам можно заподозрить рак мозга у детей?
Беспричинная рвота может быть одним из симптомов, указывающих на рак мозга у детей. Об этом предупреждает онколог Ольга Желудкова (Россия).
В интервью изданию «Вечерняя Москва» специалист отметила, что «даже минимальные отклонения в поведении и самочувствии ребенка могут свидетельствовать о раке мозга».
Специалист также перечислила ряд симптомов, которые должны побудить родителей оперативно обратиться к врачу и обследовать ребенка:
• Неоднократная  беспричинная рвота;
• Нарушения координации, участившиеся падения;
• Изменение походки;
• Ухудшение зрения, развитие косоглазия;
• Боли в спине или голове.
По словам специалиста, если у ребенка появились перечисленные симптомы, необходимо провести МРТ, чтобы понять, есть ли у него проблемы. Однако делать МРТ «профилактически» не рекомендуется.