Ի՞նչ վտանգներ է թաքցնում արագ նիհարելը
Քաշն արագ կորցնելը կարող է առաջ բերել մարսողական համակարգի հիվանդություններ, լեղապարկի խնդիրներ, ինչպես նաեւ սննդային վարքագծի հետ կապված խանգարումներ։ Նման կարծիք է հայտնել բժիշկ-սննդաբան Նատալյա Կրուգլովան (Ռուսաստան)։
Ինչպես տեղեկացնում է Նորությունների դաշնային գործակալությունը, քաշն արագ նվազեցնելու պարագայում օրգանիզմն ազատվում է ոչ թե ճարպային, այլ մկանային հյուսվածքից, ինչպես նաեւ հեղուկից։ Այս ամենը կարող է հանգեցնել նրան, որ մարմնի զանգվածը նորից ավելանա։
Կրուգլովան խորհուրդ է տվել կազմվածքի ճիշտ եւ անվտանգ շտկման համար նիհարել շաբաթը մեկ կիլոգրամից ոչ ավելի։
«Որպես քաշի նվազման կողմնորոշիչ՝ կան նաեւ այսպիսի թվեր. ելակետային քաշի 5-10 տոկոս 3-6 ամսվա ընթացքում»,- ասել է մասնագետը։

Резкая потеря веса может спровоцировать заболевания пищеварительной системы, проблемы с желчным пузырем, а также расстройство пищевого поведения. Такое мнение выразила врач-диетолог Наталья Круглова (Россия).
Как сообщает ФАН, при быстром снижении веса организм избавляется не от жировой, а от мышечной ткани, а также от жидкости. Все это может привести к повторному увеличению массы тела.
Круглова посоветовала сбрасывать не более одного килограмма в неделю для правильной и безопасной коррекции фигуры.
«В плане ориентира для снижения веса есть еще такие цифры: 5-10% от исходного веса за период в 3-6 месяцев», — сказала специалист.