Ինչպե՞ս է հնարավոր արդյունավետ կերպով պայքարել ավելորդ քաշի դեմ 50 տարեկանից հետո
Ինչպե՞ս է հնարավոր արդյունավետ կերպով պայքարել ավելորդ քաշի դեմ 50 տարեկանից հետո: Այս մասին իր խորհուրդներով կիսվել է սննդաբան Շոնա Ուիլքինսոնը (Մեծ Բրիտանիա):
Ինչպես պատմում է Daily Express-ը, նիհարել ցանկացող կանանց առաջին հերթին խորհուրդ է տրվում սկսել ավելի շատ սպիտակուց պարունակող մթերքներ օգտագործել: Մասնագետը կարծում է, որ դա թույլ կտա ավելի լավ վերահսկել քաշը, մկանային զանգված ձեռք բերել, որի կորուստը հնարավոր է դաշտանադադարից հետո, եւ կարգավորել հորմոնների ճիշտ արտադրությունը։ Սննդաբանը սպիտակուցի լավագույն աղբյուրներ է համարում լոբին, ոսպը, սիսեռը եւ սոյան։
«Սպիտակուցներն օգնում են դանդաղեցնել ածխաջրերի քայքայման արագությունը, ինչը նշանակում է, որ դուք էներգիայի ավելի հավասարաչափ պաշար կստանաք, ինչը կօգնի նվազեցնել շաքարով եւ ածխաջրերով հարուստ մթերքներին ձգտումը»,- ասել է սննդաբանը՝ նշելով, որ քաշը կորցնելիս դա շատ կարեւոր է:
Սպիտակուցը նաեւ օգնում է մկանային զանգված հավաքել, ինչն օգնում է նյութափոխանակության արագացմանը:
«Ձեր մկաններն ավելի ակտիվ կլինեն, ինչը կարող է բարելավել ձեր կազմվածքը, օգնել նյութափոխանակությանը, քանի որ մկաններն ավելի շատ կալորիաներ են սպառում, քան ճարպային հյուսվածքը»,- ասել է Ուիլքինսոնը:
Օրգանիզմում սպիտակուց պարունակող մթերքները տրոհվում են ամինաթթուների, որոնք բազմաթիվ գործառույթների են մասնակցում, այդ թվում՝ հորմոնների արտադրությանը: Օրինակ՝ թիրոզինը եւ ֆենիլալանինը կարեւոր են ադրենալինի արտադրության համար։ Թիրոզինը նաեւ ներգրավված է սերոտոնինի՝ այսպես կոչված «երջանկության հորմոնի» արտադրության մեջ:
Ուիլքինսոնը նախազգուշացրել է, որ սննդակարգում սպիտակուցի քանակը խորհուրդ է տրվում զգուշորեն բարձրացնել, քանի որ եթե այն շատ լինի, կարող է քաշի ավելացման հանգեցնել:

How to fight excess weight after 50 years of age?
How to fight excess weight more effectively after 50 years of age? Nutritionist Shona Wilkinson shared her advice on this.
According to Daily Express, women, who want to lose weight, should first of all start eating more protein-containing products. Specialists believe that it will allow better control of weight, to gain muscle mass, which can be lost after menopause, and establish the correct production of hormones. The nutritionist considers beans, lentils, chickpeas and soybeans to be the best sources of protein.
Protein helps reduce the rate at which carbohydrates are broken down, which means you get a more even flow of energy, which helps reduce cravings for sweet and carbohydrate-rich foods, said the nutritionist and noted that this is very important when losing weight.
Protein also helps you gain muscle mass, which will help speed up your metabolism.
Your muscles will be more active, which can improve your figure, support proper metabolism, because muscle consumes more calories than fatty tissue, according to Wilkinson.
Protein products in the body are broken down into amino acids that are involved in many functions, including hormone production. For example, tyrosine and phenylalanine are necessary for the production of adrenaline. Tyrosine is also involved in the production of serotonin, called the happiness hormone.
Wilkinson warned that increasing the amount of protein in the diet is advised with caution, because if too much is given, it can lead to gaining extra pounds.