Տարբեր սեռի երեխաները պետք է առանձին սենյակներու՞մ քնեն
Ցանկալի է, որ տարբեր սեռի երեխաներն առանձին սենյակներում քնեն, քանի որ դա հնարավորություն կտա խուսափել մի շարք խնդիրներից, կարծում է սեքսապաթոլոգ Սեւադա Հակոբյանը:
NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում նա նշել է, որ սկսած 3-4 տարեկանից երեխաների մոտ սեփական սեռական օրգանների նկատմամբ հետաքրքրություն է արթնանում, եւ հակառակ սեռի ներկայացուցչի հետ նույն սենյակում քնելը եւ միմյանց սեռական օրգանների նկատմամբ ուշադրությունը, մանավանդ եթե երեխաները նույն տարիքի չեն, կարող է նրանց մոտ հոգեսեռական զարգացման տեմպի խանգարումների առաջացման պատճառ դառնալ, այսինքն, նպաստել երեխաների վաղ հոգեսեռական հասունացմանը, ինչն այնքան էլ ցանկալի չէ։
Այդ իսկ պատճառով, բժշկի համոզմամբ, եթե մինչեւ 3-4 տարեկանը տարասեռ երեխաներին կարելի է քնեցնել նույն սենյակում, ապա այդ տարիքից հետո ցանկալի է նրանց առանձին սենյակներ տրամադրել: Հիշեցնենք, որ, սեքսապաթոլոգի խոսքով, այդ տարիքի երեխաների՝ ծնողների հետ նույն անկողնում քնելը նույնպես ցանկալի չէ:
Իսկ եթե երեխաներին տարբեր սենյակներում անկողին տրամադրելու հնարավորություն չկա, Սեւադա Հակոբյանը խորհուրդ է տալիս զգոն եւ ուշադիր լինել, որպեսզի սեռական օրգանների նկատմամբ երեխաների հետաքրքրությունը որոշակի ազատ գործողությունների չվերածվի, որոնց պատճառով երեխաները կարող են չափազանց վաղ սկսել, օրինակ, ձեռնաշարժությամբ զբաղվել:

У детей разных полов должны быть отдельные комнаты?
Желательно, чтобы дети разных полов жили в разных комнатах, поскольку это позволит избежать ряда проблем, полагает сексопатолог Севада Акопян.
В беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine он отметил, что у детей с 3-4 лет возникает интерес к собственным половым  органам, и если дети разных полов и разных возрастов живут в одной комнате, это может стать причиной возникновения нарушений темпа психополового развития. То есть, способствовать раннему психополовому развитию детей, что не желательно.
По этой причине, по мнению врача, если разнополых детей до 3-4 лет можно укладывать спать в одной комнате, то после желательно расселить их в разные комнаты. Напомним, что, по словам сексопатолога, спать в одной постели с родителями детям этого возраста также не рекомендуется.
А если нет возможности расселить детей по разным комнатам, то сексопатолог рекомендует быть предельно внимательными и бдительными, чтобы интерес детей к половым органам не перерос в определенные свободные действия, вследствие чего дети могут слишком рано начать, скажем, заниматься онанизмом.