Ինչպե՞ս ինքնուրույն պարզել թոքերի ախտահարումը կորոնավիրուսի դեպքում
Կորոնավիրուսի համավարակը ստիպում է ավելի ուշադիր լինել սեփական առողջության հանդեպ։ Այսօր, երբ Ռուսաստանը ենթարկվել է կորոնավիրուսի վեցերորդ ալիքի գրոհին, հիվանդությունն ավելի հեշտ է հաղթահարվում, հավաստիացնում են բժիշկները, բայց այն պարզելը բավական բարդացել է։ Կարեւոր է չմոռանալ, որ քովիդը վտանգավոր է իր մուտացիաներով, հետեւանքներով եւ հիվանդության անսպասելի ընթացքով, գրել է Med Novelty-ն։
Բժիշկ-թերապեւտ Ալեքսանդրա Միզնիկովայի խոսքով՝ պացիենտը հաճախ սկզբում դժգոհում է հազից, հետո տեղեկացնում է հեւոցի մասին։ Այսպիսի դեպքերում պետք է ստուգել սատուրացիան, խորհուրդ է տվել բժիշկը։ Եթե սատուրացիայի ցուցանիշը 95 եւ ավելի ցածր է, ապա կարելի է խոսել թոքերի ախտահարման մասին։ Ախտահարման ծանրությունը ցույց կտա համակարգչային տոմոգրաֆիան, նշել է թերապեւտը։ Նա նաեւ ուշադրություն է հրավիրել այն բանի վրա, որ խզզոցը կրծքավանդակում, երբ բժիշկը լսում է թոքերը, միշտ չէ, որ կարող է ցույց տալ ախտահարումը։
Բժիշկը կարող է չնկատել հիվանդի թուլացած շնչառությունը ֆոնենդոսկոպի տեխնիկական անսարքության եւ արտաքին աղմուկի պատճառով, նախազգուշացրել է Միզնիկովան։ Ուստի, բժիշկը խորհուրդ է տվել նկատի ունենալ սատուրացիայի ցուցանիշները, հազի, հեւոցի առկայությունը, ինչպես նաեւ համի ու հոտի կորուստը, բարձր ջերմությունը, լուծը, հաճախացած զարկերակը, քնի խանգարումը, հոդերի եւ մկանների ցավերը, հոգնածությունը եւ դեպրեսիվ վիճակը։

Как самостоятельно определить повреждение легких при коронавирусе?
Пандемия коронавируса заставляет тщательно заботиться о своем здоровье. Сегодня, когда Россию накрыла шестая волна коронавируса, заболевание переносится легче, как утверждают врачи, но выявить его стало сложнее. Важно не забывать, что ковид опасен своими мутациями, последствиями и неожиданным течением болезни, пишет Med Novelty
По словам врача-терапевта Александры Мызниковой, зачастую сначала пациент жалуется на кашель, а потом сообщает об одышке. В таких случаях следует проверить сатурацию, рекомендует доктор. Если показатель сатурации 95 и ниже, то можно говорить о поражении легких. Тяжесть поражения покажет компьютерная томография, отметила терапевт. Она также обратила внимание на то, что хрипы в грудной клетке при прослушивании врачом легких не всегда указывают на поражение.
Врач может не заметить ослабленное дыхание больного из-за технических неполадок фонендоскопа и внешних шумов, предупредила Мызникова. В связи с этим врач посоветовала полагаться на показатели сатурации, наличие кашля, одышки, а также на потерю обоняния и вкуса, повышенную температуру, диарею, учащение пульса, расстройство сна, стресс, боль в суставах и мышцах, усталость и депрессивное состояние.