Բրիտանացի միլենիալների սերնդի ֆինանսական գուրուն կորցրել է հաշվելու ունակությունը
Բրիտանացի Իոնա Բեյնը հայտնի էր դարձել որպես գլխավոր ֆինանսական գուրու միլենիալների սերնդի ներկայացուցիչների շրջանում։ Նա գրքեր է գրում եւ մշտապես լինում է հեռուստատեսության եւ ռադիոյի եթերում՝ պատմելով, թե ինչպես կառավարել ֆինանսները։
Այսպիսով, զարմանալի է, որ Օքսֆորդում վերապատրաստված Young Money մրցանակակիր մարդը չի կարող նույնիսկ տարրական թվաբանություն անել:
Ուստի զարմանալի է, որ Օքսֆորդում վերապատրաստված Young Money մրցանակակիր մարդը չի կարող նույնիսկ տարրական թվաբանական գործողություններ կատարել։
Իոանան միայն մաթեմատիկայից վատ չէ. նա տառապում է դիսկալկուլիայով՝ սովորելու անկարողությամբ, որն ազդում է մարդու կողմից թվերը հասկանալու վրա, գրում է  Daily Mail-ը։
Իր ամենածանր ձեւով այս հիվանդությունը կարող է հանգեցնել նրան, որ դրանից տառապող մարդիկ չեն կարող հաշվել, օրինակ, բանանի մի կապը։
Բայց այդ վիճակն այնքան էլ հազվադեպ չէ, որքան թվում է. Ըստ գնահատականների՝  բնակչության 6 տոկոսը դիսկալկուլյայի ինչ-որ ձեւ ունի, ինչը կազմում է չորս միլիոն մարդ Մեծ Բրիտանիայում, թեեւ նրանց առնվազն մեկ երրորդը չի ախտորոշվում:
Հաճախ դիսկալկուլյայի պատճառը գենետիկայի մեջ է, եւ այս հիվանդությունը կարող է ժառանգական լինել, թեեւ Իոնան ընտանիքում առաջինն է ախտորոշվել:
«Դիսկալկուլյայով տառապող մարդը կարող է չհասկանալ, որ ժամը 09:00-ին մեկնող եւ 09:52 ժամանող գնացքը ընթանում է 52 րոպե եւ նույնիսկ՝ որքան երկար է դա՝ 52 րոպեն: Նրանք հաճախ խնդիրներ են ունենում արագաչափերի հետ, նրանք չեն հասկանում, թե որքան արագ կամ դանդաղ են ընթանում»,- բացատրել է Դիսլեքսիայի բրիտանական ասոցիացիայի դիսկալկուլյացիայի կոմիտեի նախագահ Փիթեր Ջարեթը:
Մասնագետի խոսքով՝ դիսկալկուլիայի համար բուժում չկա, սակայն Սինգապուրից գիտնականների հետ համատեղ նա աշխատում է խաղային հավելվածի մշակման ուղղությամբ, որը կօգնի այդ հիվանդություն ունեցող երեխաներին զարգացնել թվերի ըմբռնումը:
Դիսկալկուլյացիան հաճախ հայտնաբերվում է դպրոցում, քանի որ երեխաները լավ են սովորում մյուս առարկաները, բայց գտնում են, որ մաթեմատիկան մութ անտառ է։
Ինքը՝ Իոնան, հաղթահարման մի շարք ռազմավարություններ է մշակել, որպեսզի իր վիճակը չազդի իր ֆինանսները կառավարելու կարողության վրա։
Հաշվարկի համար հաշվիչ օգտագործելուց բացի, կան հատուկ առցանց հաշվիչներ, որոնք հեշտացնում են հիփոթեքային տոկոսադրույքների, հարկերի տոկոսադրույքների հաշվարկը եւ այլ բարդ հավասարումները։

Финансовый гуру поколения британских миллениалов страдает редкой болезнью, выражающейся в неспособности к пониманию арифметики
6 сентября, 2022  11:27
Британка Иона Бейн прославилась как главный финансовый гуру среди представителей поколения миллениалов. Она пишет книги и регулярно выступает по телевидению и радио, рассказывая о том, как управлять финансами.
Поэтому удивительно, что человек, отмеченный наградами, с оксфордским образованием не может выполнить даже элементарные арифметические действия.
Иона не просто плохо разбирается в математике. Она страдает дискалькулией - неспособностью к обучению, которая влияет на понимание человеком цифр, пишет Daily Mail
В наиболее тяжелой форме это заболевание может привести к тому, что страдающие им люди не могут, например, сосчитать бананы в связке.
По оценкам, 6%  населения страдают той или иной формой дискалькулии, что составляет четыре миллиона человек в Великобритании, хотя, по крайней мере, треть из них не диагностируется.
Часто причина дискалькулии кроется в генетике, и это заболевание может передаваться по наследству, хотя Иона - первая в семье, кому был поставлен диагноз.
«Человек с дискалькулией может не понимать, что поезд, отправляющийся в 09:00 и прибывающий в 09:52, идет 52 минуты, и даже сколько это - 52 минуты. У них часто возникают проблемы со спидометрами, они не понимают, как быстро или медленно они едут»,- объяснил председатель комитета по дискалькулии Британской ассоциации дислексии Питер Джарретт.
По словам специалиста, лекарства от дискалькулии не существует, но совместно с учеными из Сингапура он работает над приложением с игрой, которая поможет детям с этим заболеванием развить понимание цифр.
Дискалькулию часто выявляют в школе, потому что дети успевают по остальным предметам, но обнаруживают, что математика - это слепое пятно.
Сама Иона разработала ряд стратегий преодоления проблем, чтобы ее состояние не влияло на ее способность следить за своими финансами.
Наряду с использованием калькулятора для подсчета, есть специальные онлайн-калькуляторы, которые упрощают расчет ипотечных ставок, налоговых ставок и других сложных уравнений.