Տեսողության ստուգումը փրկել է ամերիկուհու կյանքը
Տեսողության վատացման պատճառով ակնաբույժին դիմած ամերիկուհու մոտ հայտնաբերվել է քներակի գրեթե ամբողջական խցանում։ Այս մասին հաղորդվում է Ամերիկյան ակնաբուժության ակադեմիայի կայքում, գրում են ամերիկյան ԶԼՄ-ները։
Օհայոյից 65-ամյա Բարբարա Կրուպարը ակնաբույժի մոտ էր գրանցվել տեսողության վատացման պատճառով։ Բժիշկ Նիկոլ Բաջիկը նրա մոտ ուղեղի կաթվածի հնարավոր վաղ նշաններ էր հայտնաբերել։ Նա Կրուպարին խորհուրդ էր տվել անհապաղ դիմել շտապ օգնության բաժանմունք՝ գլխի եւ վզի նկարներ անելու համար։ Պարզվել էր, որ նրա վզի քներակը 85 տոկոսով խցանված է, ինչը պացիենտին ուղեղի կաթվածի անխուսափելի ռսիկի էր ենթարկում։ Տեսողության ստուգումը հնարավոր է փրկել էր նրա կյանքը։
Ամերիկյան ակնաբուժության ակադեմիայի տվյալներով, աչքերում հնարավոր է տարբեր լուրջ հիվանդություններ հայտնաբերել, քանի որ դրանց արյունատար անոթները եւ նյարդերը արտացոլում են մնացած մարմնի վիճակը։ Հետազոտությունների միջոցով հնարավոր է  հայտնաբերել սրտի հիվանդությունները, շաքարախտը, քաղցկեղը, բարձր արյունատար ճնշումը, ցրված սկլերոզը, աուտոիմունային հիվանդությունները, սեռական ճանապարհով փոխանցվող հիվանդությունները եւ Ալցհեյմերի հիվանդությունը։
Այդ պատճառով բժիշկները խորհուրդ են տալիս 40 տարեկանին մոտ անցնել աչքերի բազմակողմանի ստուգում, անգամ եթե տեսողությունը նորմալ է թվում, իսկ 65 տարեկանից հետո տարին 2 անգամ հետազոտվել։

October 20, 2022  19:05
An American woman who went to an ophthalmologist because of deteriorating vision was found to have an almost complete carotid artery blockage. This is reported on the website of the American Academy of Ophthalmology, the American media report.
Retired Ohio woman Barbara Krupar, 65, made an appointment with an ophthalmologist because of deteriorating vision. Dr. Nicole Badzik discovered she had possible early signs of a stroke. She advised Krupar to go to the emergency room immediately for head and neck scans. It turned out that the carotid artery in her neck was 85% blocked, putting the patient at imminent risk of stroke. An eye exam may have saved her life.
According to the American Academy of Ophthalmology, various serious diseases can be detected in the eyes because their blood vessels and nerves reflect the condition of the rest of the body. Examinations can detect heart disease, diabetes, cancer, high blood pressure, multiple sclerosis, autoimmune diseases, sexually transmitted diseases and Alzheimer's disease.