2022թ. 3 անհավանական բժշկական ձեռքբերումները
2022թ. գիտնականները խոշոր ձեռքբերումներ են ունեցել, որոնք ուղի կհարթեն նոր դեղամիջոցների եւ պատվաստանյութերի ստեղծման գործում՝ այն լուրջ հիվանդությունների բուժման համար, որոնք գրեթե չեն ենթարկվում բուժման։
Ներկայացնենք 2022-ի երեք կարեւորագույն ձեռքբերումները։
1. Պատվաստանյութը ՌՍՎ-ի (ռեսպիրատոր-սինցիտիալ վիրուս) դեմ առաջին անգամ 50 տարվա ընթացքում ապացուցել է, որ հեռանկարային է
ՌՍՎ-ի դեմ երկու պատվաստանյութերի ստեղծողների խոսքով՝ դրանք կարող են հավանության արժանանալ 2023թ. վերջին՝ 50-ամյա աննշան առաջընթացից հետո։
ՌՍՎ-ն սովորաբար առաջ է բերում թեթեւ, գրիպ հիշեցնող ախտանշաններ, որոնք անցնում են մի քանի շաբաթվա ընթացքում՝ առանց բուժման, վկայում են Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխման կենտրոնների տվյալները։
Սակայն այս վիրուսը կարող է լուրջ լինել, հատկապես փոքրիկների եւ տարեց մարդկանց մոտ, քանի որ կարող է առաջ բերել թոքաբորբ եւ մանր շնառական ուղիների բորբոքում՝ բրոնխոլիտ, ինչը կարող է հանգեցնել շնչառական անբավարարության եւ մահվան։ CDC-ի տվյալներով՝ ԱՄՆ-ում ամեն տարի ՌՍՎ-ից մահանում են ավելի քան հարյուր փոքրիկ եւ 65 տարեկանից բարձր 10 000 մեծահասակ։ Ինչպես տեղեկացրել է Insider-ը, այս տարի ՌՍՎ-ն ԱՄՆ-ում ավելի շուտ է հայտնվել, քան սովորաբար, ընդ որում՝ հիվանդացել են թե՛ փոքրիկները, թե՛ դպրոցական տարիքի երեխաները։
ՌՍՎ-ի բուժման հաստատված պատվաստանյութ կամ բուժում չկա։ Ավելին, 1960-ականներին ՌՍՎ-ի դեմ պատվաստանյութը սաստկացրել է ախտանշանները երեխաների եւ մանկիկների մոտ։
Երկու նոր պատվաստանյութերը, որոնք նախատեսված են հղիների եւ տարեց մարդկանց համար, համապատասխանաբար՝ ուղղված են վիրուսի այն հատվածի դեմ, որը կոչվում է ձուլման սպիտակուց, որը միանում է բջիջներին՝ դրանց վարակելուց առաջ։ Պատվաստանյութերը, որոնք խորացնում են հիվանդությունը, ուղղված են դրա հետագա ձուլմանը։
GSK ընկերությունը հայտարարել է, որ իր պատվաստանյութը 60-ից մեծ տարիքի մարդկանց համար 94 տոկոսով արդյունավետ է ծանր հիվանդությունը կանխելու համար, ինչի մասին վկայել է փորձը, որին մասնակցել է մոտ 25 000 մարդ։
Pfizer ընկերությունը հայտարարել է, որ իր պատվաստանյութը հղիների համար է, որոնք հակամարմինները փոխանցում են իրենց երեխային, այն 69 տոկոսով արդյունավետ է ՌՍՎ-ի ծանր ձեւը կանխելու համար նորածինների մոտ, կյանքի առաջին վեց ամսում։ Այս մասին վկայել են փորձերը, որոնց մասնակցել է մոտ 7 400 մարդ։
Բժիշկ, Մերիլենդի համալսարանի բժշկական դպրոցի վարակիչ հիվանդությունների փորձագետ Ուիլբուր Չենը, որը հետազոտում է պատվաստանյութերը եւ CDC-ի անկախ խորհրդական է, ավելի վաղ ասել էր Insider-ին, որ եթե պատվաստանյութերը հավանության արժանանան ԱՄՆ-ում օգտագործման համար, «ապա ժամանակի ընթացքում մենք կտեսնենք հոսպիտալացումների եւ ՌՍՎ-ից մահերի զգալի կրճատում»։
1. Գիտնականները բուժել են արյան ագրեսիվ քաղցկեղը գեների խմբագրման օգնությամբ
Գիտնականներն աշխարհում առաջին անգամ բուժել են արյան ագրեսիվ քաղցկեղը գեների խմբագրման տեխնոլոգիայի օգնությամբ, որը հայտնաբերվել է ընդամենը վեց տարի առաջ։
Ալիսա անունով 13-ամյա պացիենտը Т-բջջային սուր լիմֆոբլաստային լեյկոզ ուներ, ախտորոշումը կայացվել էր 2021թ. մայիսին, այն բանից հետո, երբ նրա ընտանիքը մտածում էր, որ ընդամենը մրսելու, վիրուսների եւ ընդհանուր հոգնածության ժամանակաշրջանն էր։
T-ALL-ի դեպքում օգանիզմում առաջանում են չափից շատ արյան սպիտակ բջիջներ, ինչպիսին են Т-բջիջները, որոնք չեն գործում վարակների դեմ նույնքան լավ, որքան նորմալ Т-բջիջները։ Սկզբում բժիշկներն Ալիսային բուժում էին քիմիաթերապիայով եւ ոսկրածուծի փոխպատվաստմամբ, բայց հիվանդությունը վերադարձավ։
Կլինիկական փորձարկումների ժամանակ, որոնք կատարվել են մայիսին, Գրեյս Օրմոնդ սթրիթ հիվանդանոցի (Մեծ Բրիտանիա) հետազոտողները Ալիսային բուժում էին առողջ դոնորի Т-բջիջներով, որոնք գենետիկորեն փոխվել էին, իսկ հետո նրան ոսկրածուծի եւս մեկ փոխպատվաստում են կատարել։
Մեր ԴՆԹ-ն կամ գենետիկ կոդը բաղկացած է առանձին տառերից, որոնք կոչվում են հիմքեր։ Հետազոտողները փոխել են դոնորական Т-բջիջներն առանձին տառերի քիմիական վերափոխման միջոցով, ինչը կոչվում է հիմքերի խմբագրում։
Գիտնականները փոխել են կոդն այնպես, որ Ալիսայի իմունային համակարգը եւ քաղցկեղի բուժման մյուս մեթոդներն այլեւս չկարողանան գրոհել դոնորական Т-բջիջների դեմ, իսկ մոդիֆիկացված Т-բջիջները կարողանան ոչնչացնել քաղցկեղային Т-բջիջները, բայց ոչ իրենք իրենց։
GOSH-ի տվյալներով՝ փորձնական բուժումից 28 օր հետո Ալիսայի հիվանդությունը հասել է ռեմիսիայի։
1. Ալցհեյմերի հիվանդության դեմ դեղամիջոցը դանդաղեցրել է հիվանդության զարգացումը
Փորձնական դեղամիջոցը դանդաղեցրել է Ալցհեյմերի հիվանդության խորացումը, այս մասին վկայում է այն հետազոտությունը, որը վերջ է դրել անհաջողությունների տասնամյակներին, եւ որը, ինչպես հույս ունեն փորձագետները, վկայում է այն մասին, որ Ալցհեյմերի հիվանդության՝ ծերունական տկարամտության առավել տարածված ձեւի բուժման նոր դեղամիջոցները հնարավոր են։
Ալցհեյմերի հիվանդության բուժման գոյություն ունեցող մեթոդներն օգնում են վերահսկել ախտանշանները, բայց չեն կարող դադարեցնել կամ բուժել այն։
50-90 տարեկան 898 մարդու, որոնք ստացել էին դեղամիջոցը, մասնակցությամբ կատարված հետազոության ընթացքում կոգնիտիվ ֆունկցիաների նվազումը դանդաղել էր մոտ մեկ քառորդով բուժման 18 ամսվա ընթացքում, 897 մարդկանց համեմատ, որոնց գիտնականները տվել էին կեղծ դեղեր։
Լեկանեմաբ դեղամիջոցը մոնոկլոնալ հակամարմին է, ստեղծվել է լաբորատորիայում եւ այն սպիտակուցների տարբերակն է, որոնք օրգանիզմը արտադրում է վիրուսների կամ մանրէների դեմ գրոհելու համար։ Այն մշակվել է այնպես, որպեսզի ստիպի իմունային համակարգին մաքրել ուղեղն ամիլոիդի սպիակուցից։
Կալիֆոռնիայի համալսարանի (Մեծ Բրիտանիա) առաջատար նեյրոգենետիկ Ջոն Հարդին, որը հայտնաբերել է մուտացիա, որը հանգեցրել է ամիլոիդի վարկածին մոտ 30 տարի առաջ, BBC News-ին ասել է, որ հետազոտության արդյունքները «պատմական» են։
Ինֆուզիան, որը կատարում են երկու շաբաթը մեկ անգամ, կարող է դանդաղեցնել հիվանդության խորացումը, բայց այն հրաշագործ միջոց չէ, եւ դրա կիրառումը կապված է վտանգի հետ։
Ընդհանուր առմամբ, դեղամիջոցն ստացած մարդկանց մոտ 7 տոկոսը ստիպված է եղել դադարեցնել դրա ընդունումը կողմնակի ազդեցությունների պատճառով, եւ մենք չգիտենք դրա ազդեցության մասին 18 ամսից հետո։
Ներկա պահին FDA-ը գնահատում է տվյալները, որպեսզի որոշի, թե արդյոք հավանություն տա լեկանեմաբին՝ 2023-ից լայն կիրառության համար։

3 incredible medical breakthroughs in 2022
Scientists have made breakthroughs in 2022 that will pave the way for new drugs and vaccines to treat serious diseases that are virtually untreatable.
Let's talk about three of the most important breakthroughs of 2022.
1.RSV vaccine shows promise for first time in 50 years
Two RSV vaccines could be approved by the end of 2023 after nearly 50 years of no meaningful progress, according to the creators of the two vaccines.
RSV usually causes mild, flu-like symptoms that go away within a few weeks without treatment, according to the Centers for Disease Control and Prevention.
But the virus can be serious, especially for infants and the elderly, because it can cause pneumonia and inflammation of the small airways, called bronchiolitis, which can lead to respiratory failure and death. According to the CDC, more than a hundred infants and 10,000 adults over the age of 65 die from RSV each year in the United States. According to Insider, RSV struck the U.S. earlier this year than usual, with both toddlers and school-age children falling ill.
There is no approved vaccine or treatment for RSV. Moreover, in the late 1960s, the RSV vaccine exacerbated symptoms in children and infants.
Two new vaccines, aimed at pregnant women and the elderly, respectively, target a part of the virus called the fusion protein, which attaches to cells before infecting them. Vaccines that exacerbated the disease were aimed at its subsequent attachment.
GSK said its vaccine for people over 60 was about 94% effective in preventing severe disease in trials involving about 25,000 people.
Pfizer said its vaccine for pregnant women who transmit antibodies to their baby was about 69% effective in preventing severe RSV in newborns during the first six months of life in trials involving about 7,400 people.
Dr. Wilbur Chen, an infectious disease expert at the University of Maryland School of Medicine who researches vaccines and is an independent advisor to the CDC, previously told Insider that if the vaccines are approved for use in the United States, over time we will see a significant reduction in hospitalizations and deaths from RSV.
2.Scientists cured aggressive blood cancer with gene editing
Scientists have cured the world's first aggressive blood cancer using gene editing technology, which was invented just six years ago.
A 13-year-old patient named Alyssa was diagnosed with T-cell acute lymphoblastic leukemia in May 2021, after what her family thought was a period of colds, viruses and general fatigue.
With T-ALL, the body produces too many white blood cells, such as T cells, which don't work as well against infections as normal T cells do. Doctors initially treated Alyssa with chemotherapy and a bone marrow transplant, but the disease returned.
In a clinical trial in May, researchers at Great Ormond Street Hospital in the United Kingdom treated Alyssa with T cells from a healthy donor that had been genetically altered and then gave her another bone marrow transplant.
Our DNA, or genetic code, is made up of individual letters called bases. Researchers altered the donor T cells by chemically transforming the individual letters, which is called base-editing.
The scientists changed the code so that Alyssa's immune system and other cancer therapies could no longer attack the donor T cells, and the modified T cells could destroy the cancerous T cells but not themselves.
According to GOSH, 28 days after the experimental treatment, Alyssa's disease reached remission.
3.Alzheimer's drug slowed the progression of the disease
An experimental drug slowed the progression of Alzheimer's disease in a study that ended decades of failed research and which experts hope shows that new drugs to treat Alzheimer's disease, the most common form of dementia, are possible.
Existing treatments for Alzheimer's help control symptoms, but cannot reverse or cure the disease.
In the study, 898 people between the ages of 50 and 90 who received the drug slowed cognitive decline by about a quarter over 18 months of treatment, compared with 897 people who were given the dummy drug by scientists.
The drug, called lecanemab, is a monoclonal antibody -- a lab-created version of proteins that the body produces to attack viruses or bacteria -- that has been designed to force the immune system to clear amyloid protein from the brain.
John Hardy, the world's leading neurogeneticist at the University of California, U.K., who discovered the mutation that led to the amyloid hypothesis about 30 years ago, told BBC News that the findings are historic.
The bi-weekly infusion may slow the progression of the disease, but it is not a miracle cure, and there are risks involved.
Overall, nearly 7 percent of people who received the drug had to stop taking it because of side effects, and we don't know about its effects after 18 months.
The FDA is currently evaluating the data to decide whether to approve lekanemab for widespread use starting in 2023.