2009-ից ի վեր Դոմինիկյան Հանրապետությունում հետույքի բրազիլական ձգումից հետո մահացել է 93 ամերիկուհի
27 հունվարի, 2024  19:41
ԱՄՆ առողջապահության նախարարությունը տեղեկացրել է, որ 2009-ից ի վեր մահացել է 93 ամերիկուհի Դոմինիկյան Հանրապետությունում կոսմետիկ վիրահատություններից հետո, ընդ որում՝ վերջերս տեղի ունեցած մահերից շատերը կապված են եղել այն միջամտության հետ, որը հայտնի է որպես հետույքի բրազիլական ձգում։
Վերջին ժամանակներս այս վիրահատությունը պահանջված է դարձել եւ հանգեցրել մահացու դեպքերի նաեւ այլ երկրներում։ ԱՄՆ հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնների հրապարակած հաշվետվությունում առաջարկվում են քայլեր, որոնք պետք է կատարեն զբոսաշրջիկները, ովքեր երկիր են գալիս բժշկական նպատակներով։
«Տեղեկացված եղեք այն մասին, թե ով է կատարելու ձեր վիրահատությունը, նրա որակավորման մասին եւ այն մասին, թե կարող է արդյոք հաստատությունը կատարել վիրահատություն եւ ապահովել համարժեք հետվիրահատականա խնամք, ինչը չափազանց կարեւոր է»,- ասել է հետազոտության առաջատար հեղինակ, դոկտոր Մեթյու Հադսոնը։
Հետույքի բրազիլական ձգումը ենթադրում է ճարպի ներարկում։ Հաշվետվությունում ներկայացված են մանրամասներ մահվան դեպքերի մասին։ Նշվել է, որ մահացու ելքերի մեծ մասի պատճառն այն է, որ ճարպը կամ արյան մակարդուկները հայտնվել են թոքերում կամ արյան շրջանառության մեջ։
Բարդությունների մասին տագնապալի տեղեկություններ են ստացվել նաեւ Մեքսիկայից, երբ ԱՄՆ պացիենտները հիվանդացել են սնկային մենինգիտով սահմանամերձ Մատամորոս քաղաքում իրականացված կոսմետիկ միջամտություններից հետո։ Երկու կլինիկա փակվել է, տեղեկացվել է մոտ տասը մահացու դեպքի մասին։

U.S. says 93 American women have died since 2009 after Brazilian butt lift in the Dominican Republic
January 27, 2024  19:41
The U.S. Department of Health reported that since 2009, 93 American women have died after cosmetic surgeries in the Dominican Republic, with many of the recent deaths linked to the procedure known as the Brazilian butt lift.
Recently, the popularity of the surgery has increased and has led to deaths in other countries, including the United States. A report released by the U.S. Centers for Disease Control and Prevention suggests steps tourists flying into the country for medical purposes should take.
"Be informed about who is performing your surgery, the qualifications of the person performing your surgery, and whether the facility is capable of performing the surgery and capable of providing adequate post-operative care - which is critical," said the study's first author, Dr. Matthew Hudson,.
Brazilian butt lift involves fat injections. The report provides details about the fatalities. It is noted that most of the fatalities were caused by fat or blood clots entering the lungs or bloodstream.
Alarming reports of complications have also been reported from Mexico, including last year when U.S. patients contracted fungal meningitis after undergoing cosmetic procedures in the border town of Matamoros. Two clinics were closed, and about ten deaths were reported.