2009-ից ի վեր Դոմինիկյան Հանրապետությունում հետույքի բրազիլական ձգումից հետո մահացել է 93 ամերիկուհի
27 հունվարի, 2024  19:41
ԱՄՆ առողջապահության նախարարությունը տեղեկացրել է, որ 2009-ից ի վեր մահացել է 93 ամերիկուհի Դոմինիկյան Հանրապետությունում կոսմետիկ վիրահատություններից հետո, ընդ որում՝ վերջերս տեղի ունեցած մահերից շատերը կապված են եղել այն միջամտության հետ, որը հայտնի է որպես հետույքի բրազիլական ձգում։
Վերջին ժամանակներս այս վիրահատությունը պահանջված է դարձել եւ հանգեցրել մահացու դեպքերի նաեւ այլ երկրներում։ ԱՄՆ հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնների հրապարակած հաշվետվությունում առաջարկվում են քայլեր, որոնք պետք է կատարեն զբոսաշրջիկները, ովքեր երկիր են գալիս բժշկական նպատակներով։
«Տեղեկացված եղեք այն մասին, թե ով է կատարելու ձեր վիրահատությունը, նրա որակավորման մասին եւ այն մասին, թե կարող է արդյոք հաստատությունը կատարել վիրահատություն եւ ապահովել համարժեք հետվիրահատականա խնամք, ինչը չափազանց կարեւոր է»,- ասել է հետազոտության առաջատար հեղինակ, դոկտոր Մեթյու Հադսոնը։
Հետույքի բրազիլական ձգումը ենթադրում է ճարպի ներարկում։ Հաշվետվությունում ներկայացված են մանրամասներ մահվան դեպքերի մասին։ Նշվել է, որ մահացու ելքերի մեծ մասի պատճառն այն է, որ ճարպը կամ արյան մակարդուկները հայտնվել են թոքերում կամ արյան շրջանառության մեջ։
Բարդությունների մասին տագնապալի տեղեկություններ են ստացվել նաեւ Մեքսիկայից, երբ ԱՄՆ պացիենտները հիվանդացել են սնկային մենինգիտով սահմանամերձ Մատամորոս քաղաքում իրականացված կոսմետիկ միջամտություններից հետո։ Երկու կլինիկա փակվել է, տեղեկացվել է մոտ տասը մահացու դեպքի մասին։

США заявили о смерти 93 американок с 2009 года после бразильской подтяжки ягодиц в Доминиканской Республике
27 января, 2024  19:41
Министерство здравоохранения США сообщило, что с 2009 года 93 американки умерли после косметических операций в Доминиканской Республике, причем многие из недавних смертей были связаны с процедурой, известной как бразильская подтяжка ягодиц.
В последнее время популярность операции возросла и привела к смертельным случаям и в других странах, включая США. В отчете, опубликованном Центрами США по контролю и профилактике заболеваний, предлагаются шаги, которые следует предпринять туристам, вылетающим в страну в медицинских целях.
«Будьте проинформированы о том, кто проводит вашу операцию, о квалификации человека, проводящего вашу операцию, и о том, способно ли учреждение провести операцию и способно ли оно обеспечить адекватный послеоперационный уход - что крайне важно», — заявил первый автор исследования,  доктор Мэтью Хадсон,.
Бразильская подтяжка ягодиц предполагает инъекции жира. В отчете содержатся подробности о смертельных случаях. Отмечается, что причиной большинства смертельных исходов стало попадание жира или сгустков крови в легкие или кровоток.
Тревожные сообщения об осложнениях  также поступают из Мексики, в том числе в прошлом году, когда пациенты из США заболели грибковым менингитом после прохождения косметических процедур в приграничном городе Матаморос. Две клиники были закрыты, сообщалось о примерно десяти смертельных случаях.