7 միջոց՝ տոնական օրերին քունը բարելավելու համար
Տոնական գնումները, երեկույթներն ու ընտանյոք այցելությունները կարող են ժամանակ չթողնել՝ քնի համար: Սակայն  հանգիստն իսկապես վայելելու համար հարկավոր է ամեն ինչ հաշվի առնել, քանի որ որակյալ քնի պակասը, հատկապես տոնական օրերին, կարող է ամենօրյա ռեժիմի խախտման եւ քաշի նշանակալի ավելացման հանգեցնել: Քլիվլենդի կլինիկային կից գործող քնի խանգարումների կենտրոնի տնօրեն, քնի փորձագետ Նենսի Ֆոլդվարի-Շաֆերի հավաստիացմամբ, ալկոհոլի չարաշահումը եւ գնումների եռուզեռի ընթացքում «ոտքի վրա» ընդունված սնունդը կարող են ընդհատվող եւ անբավարար քնի պատճառ դառնալ: Այդուհանդերձ, քնի որակի եւ առողջության պահպանումը կարելի է մի քանի օգտակար միջոցառումների շնորհիվ ապահովել:
Դոկտոր Ֆոլդվարի-Շաֆերը 7 միջոց է առաջարկում՝ տոնական օրերին քնի ռեժիմն անփոփոխ պահելու համար.
1. Անկողին մտնելու եւ արթնանալու ժամերն անփոփոխ թողեք. «Որքան էլ դժվար իրականանալի թվա՝ տոնական օրերի համար, հարկավոր է ամեն օր նույն ժամին անկողին մտնել եւ արթնանալ: Եթե նախօրեին երեկույթի էիք հրավիրված եւ ուշ եք վերադարձել, միեւնույնն է, հարկավոր է սովորական ժամին արթանանալ, նույնիսկ եթե ամբողջ օրը հոգնած տեսք ունենաք», - նշել է դոկտոր Ֆոլդվարի-Շաֆերը:
2. Վերջին սնունդը անկողին մտնելուց առնվազն երկու ժամ առաջ ընդունեք. եթե, այդուհանդերձ, քաղցած եք մնացել, քնի փորձագետը խորհուրդ է տալիս մեկ բաժակ կաթ ընդունել՝ թարմ մրգի կամ գրանոլայի հետ մասին: Կաթը քնի համար օգտակար՝ Լ-տրիպտոֆան անվամբ հայտնի ամինաթթու է պարունակում:
3. Ննջարանը հանգստի ապաստարան դարձրեք՝ աղմուկը նվազագույնի հասցրեք (ականջակալները եւս կարող են օգտակար լինել), պատուհանները փակեք եւ ցանկացած տիպի լուսավորությունից խուսափեք: Տոնական օրերը կարող են մեծ ոգեւորություն պատճառել երեխաներին եւ նրանց քնի խանգարման պատճառ դառնալ: Սակայն թույլ մի տվեք, որ Ձեր անկողին մտնեն, քանի որ այդ կերպ բոլորի համար էլ ավելի դժվար կլինի որակյալ քուն վայելել:
4. Ալկոհոլից եւ կոֆեինից խուսափեք. օրվա ընթացքում վերջին անգամ անկողին մտնելուց առնվազն չորս ժամ առաջ սուրճ խմեք, այլապես չեք կարողանա քնել: «Հատկապես կոֆեինի հարցում պետք է զգուշամիտ լինել, քանի որ այն ոչ միայն սուրճի, թեյի եւ կոկա-կոլայի, այլեւ տոնական երեկույթներին հաճախ մատուցվող՝ շոկոլադից պատրաստված ուտեստների բաղադրիչն է հանդիսանում: Ալկոհոլը նույնպես դեպրեսանտ է, որն առաջին հայացքից օգտակար կարող է թվալ՝ հեշտությամբ քուն մտնելու հարցում, սակայն դրա հրահրմամբ՝ գիշերային ժամերին ընթացող նյութափոխանակությունը կարող է քնի ընդմիջման պատճառ դառնալ», - նկատել է դոկտոր Ֆոլդվարի-Շաֆերը:
5. Անկողին մտնելիս միտքը հանգիստ եւ տագնապներից զերծ պահեք. տոնական օրերը, զվարճանքի եւ ոգեւորության հետ միասին, կարող են նաեւ սթրեսի ու տագնապի առաջացմանը նպաստել: «Գնումների, նախքան հյուրերի ժամանումը տունը մաքրելու համար անհրաժեշտ ժամանակ գնելու մասին տագնապալի մտքերը կարող են երկար ժամանակով սթափ պահել մարդուն: Այնպես որ անկողին մտնելուց գոնե մեկ ժամ առաջ դրանցից ազատվել է պետք», - խորհուրդ է տվել մասնագետը:
6. Հնարավորինս շատ մարզվեք. օրվա ընթացքում ֆիզիկական վարժությունները կարող են օրգանիզմում առկա սթրեսի հորմոնների մակարդակի նվազեցման հանգեցնել, սակայն դրանք էլ անկողին մտնելու ժամից առնվազն երեք ժամ առաջ պետք է դադարեցվեն (բացի սեքսից, իհարկե):
7. Հանգստացման տեխնիկայի տիրապետեք. եթե դժվարությամբ եք նախքան անկողին մտնելու ժամը մարմինն ու միտքը հանգստացնելու միջոց գտնում, կարող եք մկանների պրոգրսիվ հանգստացման կամ որեւէ նմանատիպ տեխնիկայի օգնությանը դիմել: Խոսքը միառժամանակ կոնկրետ մկանային խմբերի պարբերական լարմանն ու հանգստացմանն է վերաբերում՝ հիշյալ գործընթացների վերաբերյալ գիտակցական ընկալումը բարելավելու համար:
Առողջությունը եւ զգացական բարեկեցությունը մարդու ամենակարեւոր ակտիվներն են հանդիսանում: Առողջ քնի ռեժիմի պահպանումը կարող է մշտապես թարմության զգացում ունենալու եւ տոնական օրերը սիրելի մարդկանց հետ վայելելու հնարավորություն ընձեռել: Այնպես որ մի վայրկյան դադար առեք՝ վերը բերված խորհուրդներն ամենօրյա ռեժիմի մեջ ներառելու համար: Արդյունքները գրեթե անմիջապես ի հայտ կգան:

7 способов улучшить сон во время праздников
Разрываясь между шопингом, вечеринками и семейными посиделками в праздничные дни, Вы можете оставить совсем мало времени для сна. Но для того, чтобы в полной мере насладиться отдыхом, важно все предусмотреть, так как отсутствие качественного сна может привести к нарушениям каждодневного режима и вызвать увеличение веса.
Директор центра нарушения сна при клинике Кливленда, эксперт сна Нэнси Фолдвар-Шафер утверждает, что злоупотребление алкоголем, суета во время праздников, перекусы на «ногах» могут привести к нарушениям сна. Но хорошее качество сна и здоровья можно обеспечить, следуя нескольким полезным рекомендациям.
Доктор Фолдвар-Шафер предлагает 7 способов, которые помогут в праздничные дни не нарушить режим сна.
1. Не меняйте время, когда ложитесь в постель и когда просыпаетесь. «Может показаться, что в праздничные дни это невозможно, но необходимо каждый день ложиться в постель и просыпаться в одно и то же время. Если Вы поздно вернулись с вечеринки, все равно просыпайтесь в привычное время, даже если Вы весь день будете выглядеть уставшим», - отметила доктор Фолдвар-Шафер.
2. Последний прием пищи должен быть за 2 часа до сна. Но если Вы чувствуете голод, специалист советует выпить стакан молока со свежими фруктами или гранолой. Молоко содержит аминокислоту Լ- триптофан, которая полезна для сна.
3. Превратите спальню в оазис отдыха. Минимизируйте шум (можно использовать беруши), закройте окна и избегайте освещения. Праздничные дни могут воодушевить детей, и это нарушит их сон. Не позволяйте им залезать к себе в постель, так как это помешает и Вам и детям насладиться сном.
4. Избегайте алкоголя и кофеина. Пейте кофе за 4 часа до того как отправляться в постель. «Особенно следует опасаться кофеина, так как он содержится не только в кофе, чае или кока-коле, но и в продуктах, которые часто подаются в праздничные дни, в таких как шоколад и блюда с шоколадом. Алкоголь также является депрессантом. На первый взгляд может показаться, что он помогает уснуть, но метаболизмы, которые возникают под воздействием алкоголя во сне, могут помешать», - заметила доктор Фолдвар-Шафер.
5. Оставайтесь спокойным и не беспокойтесь по поводу сна.  Праздники вместе с радостью и волнением могут вызвать стресс и беспокойство. «Мысли о том, успеете ли Вы закончить Ваши покупки и переделать все дела перед приходом гостей, могут держать Вас в постоянном состоянии бодрствования. Посидите спокойно хотя бы час перед сном», - говорит доктор Фолдвар-Шафер.
6. Чаще занимайтесь физкультурой. Физические упражнения снижают уровень гормонов стресса в организме. Но избегайте всего, что слишком Вас напрягает (кроме секса), в течение 3 часов перед сном.
7. Пользуйтесь методами релаксации. Если с трудом успокаиваете тело и мозг перед сном, можете обратиться за помощью к методам мышечной релаксации. Речь идет о периодическом напряжении и расслаблении определенных групп мышц одновременно.
Здоровье и эмоциональное благополучие являются наиболее важными активами человека. Поддерживая режим здорового сна, всегда можно оставаться свежим и наслаждаться праздниками. Так что, сделайте паузу и пользуйтесь данными рекомендациями каждый день.