Մարզումներ գրիպի դեմ
Եթե դուք հիվանդ եք գրիպով կամ հարբուխով , ապա որոշ դեպքերում մարզումները կարող են ավելի շատ վնաս պատճառել, քան օգնել, նախազգուշացնում է փորձագետը։
«Ում մոտ ախտանշանները պարանոցից վերեւ են՝ քթի փակվածություն, քթահոսություն, որպես կանոն, կարող են շարունակել իրենց մարզումները»,- ասում է  Ֆիլադելֆիայի Գիտությունների համալսարանի կինեզոլոգիայի բաժանմունքի ղեկավարի պաշտոնակատար Կարին Ռիչարդսը: «Իսկ ահա հիվանդներին, ում ախտանշանները պարանոցից ներքեւ են՝ տենդ, սրտխառնոց, մկանացավեր, խստորեն խորհուրդ է տրվում  պառկած մնալ եւ վերականգնվել»,- նշել է բժիշկը:
Գրիպի դեպքում պետք է խուսափել մարզումներից եւ մնալ տանը՝ ուրիշներին չվարակելու համար, ասել է նա:  Եթե դուք ունեք մրսածության թեթեւ ախտանշաններ, ապա կարող եք մարզվել, ուղղակի պետք է նվազեցնել սովորական մարզումների ինտենսիվությունը: Օրինակ, եթե դուք սովորաբար վազում եք, կարող եք անցնել քայլքի, առաջարկել է նա, հաղորդում է Newsmax Health-ը։
«Թեթեւ մրսածության եւ գրիպի միջեւ շատ աննշան սահման է, եւ դա շատ կարեւոր է մարդկանց համար՝  մարմնի հետ հարմոնիապահպանելու համար», - ասել է Ռիչարդսը: «Մարդու օրգանիզմը սթրեսի է ենթարկվում, երբ պայքարում է վարակի դեմ, եւ այդ  պատճառով լրացուցիչ  ծանրաբեռնվածությունը, ինտենսիվ  ֆիզիկական պարզաբանել  է նա:
Մարզվեք տանը կամ մաքուր օդին այնքան ժամանակ, քանի ձեր ախտանշանները չեն անցել: Եթե դուք մարզասրահ եք գնում, ապա մի՛ հազացեք, եւ մի՛ փռշտացեք մարզասարքերի վրա, նշել է նա:
Յոգան եւ չափավոր մարզումները կօգնեն ձեզ ավելի լավ զգալ եւ թեթեւացնել քթի փակվածությունը, ասել է Ռիչարդսը:

Curb Exercise against Cold
Exercising when you have a cold or the flu can cause more harm than good in some cases, an expert warns, Newsmax Health reports.
"For instance, those who experience above-the-neck symptoms such as stuffy noses and sneezing are generally fine to continue their exercise routine," Karin Richards, acting chair of the kinesiology department at University of the Sciences in Philadelphia, explained. "However, those with symptoms below the neck, such as a fever, nausea and muscle aches, are urged to stay in bed and recover."
If you have the flu, you need to avoid exercise and stay home from fitness centers so that you don't spread the virus to others, she said. If you have minor cold symptoms, you can still exercise but should lower the intensity of your regular workout. For example, if you typically run, switch to walking, she suggested.
"There is a fine line between a minor cold and the flu, and it's important for individuals to stay in tune with their bodies," Richards said. "A person's body is stressed when fighting the infection, so placing additional stress through intense exercise only suppresses the immune system even more."
Exercise at home or outdoors until your symptoms disappear. If you do go to the gym, avoid sneezing and coughing on workout equipment, she noted.
Sometimes, yoga and gentle stretches can make you feel better and relieve congestion and pressure, said Richards.