Մարզումներ գրիպի դեմ
Եթե դուք հիվանդ եք գրիպով կամ հարբուխով , ապա որոշ դեպքերում մարզումները կարող են ավելի շատ վնաս պատճառել, քան օգնել, նախազգուշացնում է փորձագետը։
«Ում մոտ ախտանշանները պարանոցից վերեւ են՝ քթի փակվածություն, քթահոսություն, որպես կանոն, կարող են շարունակել իրենց մարզումները»,- ասում է  Ֆիլադելֆիայի Գիտությունների համալսարանի կինեզոլոգիայի բաժանմունքի ղեկավարի պաշտոնակատար Կարին Ռիչարդսը: «Իսկ ահա հիվանդներին, ում ախտանշանները պարանոցից ներքեւ են՝ տենդ, սրտխառնոց, մկանացավեր, խստորեն խորհուրդ է տրվում  պառկած մնալ եւ վերականգնվել»,- նշել է բժիշկը:
Գրիպի դեպքում պետք է խուսափել մարզումներից եւ մնալ տանը՝ ուրիշներին չվարակելու համար, ասել է նա:  Եթե դուք ունեք մրսածության թեթեւ ախտանշաններ, ապա կարող եք մարզվել, ուղղակի պետք է նվազեցնել սովորական մարզումների ինտենսիվությունը: Օրինակ, եթե դուք սովորաբար վազում եք, կարող եք անցնել քայլքի, առաջարկել է նա, հաղորդում է Newsmax Health-ը։
«Թեթեւ մրսածության եւ գրիպի միջեւ շատ աննշան սահման է, եւ դա շատ կարեւոր է մարդկանց համար՝  մարմնի հետ հարմոնիապահպանելու համար», - ասել է Ռիչարդսը: «Մարդու օրգանիզմը սթրեսի է ենթարկվում, երբ պայքարում է վարակի դեմ, եւ այդ  պատճառով լրացուցիչ  ծանրաբեռնվածությունը, ինտենսիվ  ֆիզիկական պարզաբանել  է նա:
Մարզվեք տանը կամ մաքուր օդին այնքան ժամանակ, քանի ձեր ախտանշանները չեն անցել: Եթե դուք մարզասրահ եք գնում, ապա մի՛ հազացեք, եւ մի՛ փռշտացեք մարզասարքերի վրա, նշել է նա:
Յոգան եւ չափավոր մարզումները կօգնեն ձեզ ավելի լավ զգալ եւ թեթեւացնել քթի փակվածությունը, ասել է Ռիչարդսը:

Упражнения на тренажере против гриппа
Когда у вас простуда или грипп, зарядка может принести больше вреда, чем пользы в некоторых случаях, предупреждает эксперт.
«У кого симптомы выше шеи - заложенность носа, насморк, как правило, могут продолжить тренировки», - поясняет Карин Ричардс, исполняющий обязанности председателя департамента кинезиологии в Университете Наук в Филадельфии. «А вот пациентам, у которых проблемы ниже шеи, такие, как лихорадка, тошнота и боли в мышцах, настоятельно рекомендуется оставаться в постели и прийти в себя», - отметила врач.
Если у вас грипп, необходимо избегать упражнений и оставаться дома, чтобы не заражать других, сказала она. Если у вас незначительные симптомы простуды, вы можете тренироваться, но надо снизить интенсивность вашей обычной тренировки. Например, если вы обычно бегаете, переключитесь на ходьбу, предложила она.
«Существует тонкая грань между незначительным насморком и гриппом, и это важно для людей, чтобы сохранить гармонию с телом», - сказала Ричардс. «Тело человека подвергается стрессу, когда борется с инфекцией, поэтому дополнительная нагрузка в виде  интенсивных физических упражнений только подавляет иммунную систему еще больше», - уточнила она.
Упражняйтесь дома или на открытом воздухе, пока ваши симптомы не исчезнут. Если вы ходите в спортзал, не чихайте и не кашляйте на тренировочное оборудование, отметила она, передает Newsmax Health.
Иногда, йога и умеренные упражнения помогут вам чувствовать себя лучше и облегчить заложенность носа и стресс, сказал Ричардс.