«Ալֆա Բետտա» ախտորոշման կենտրոնը առաջարկում է հոգեկան խնդիրների բուժում՝ ստացիոնարից դուրս
Հոգեկան առողջության ժամանակակից ընկալումը ենթադրում է հոգեկան պաթոլոգիաների բուժման մուլտիդիսցիպլինար մոտեցում:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվում հոգեսոցիալական ռեաբիլիտացիային, որն ուղղված է պացիենտների սոցիալական կոմպետենցիայի եւ ադապտացիայի վերականգնմանը: «Ալֆա Բետտա» ախտորոշման կենտրոնը տարբեր հոգեկան պաթոլոգիաների բուժման հնարավորություն է տրամադրում՝ նոր հոգեդեղագործական միջոցների օգտագործմամբ, առանց ստացիոնար հոգեբուժական հաստատություններում պառկելու՝ հոգեսոցիալական հետագա ռեաբիլիտացիայով՝ «ԻՆՏՐԱ» հոգեկան առողջության կենտրոնում, որտեղ հաջողությամբ կիրառվում են ժամանակակից հոգեսոցիալական տեխնոլոգիաները:
«Ալֆա Բետտա» բ ախտորոշման կենտրոնը ապահովված է այնպիսի սարքավորումներով, որոնք հնարավորություն են  տալիս բուժման տարբեր փուլերում ստույգ դիագնոստիկա իրականացնել՝ բոլոր պարակլինիկական ցուցանիշները հաշվի առնելով: Այս մասին NEWS.am Medicine-ի թղթակցին հայտնել է կենտրոնի հոգեկան առողջության ծառայության պետ Անահիտ Գեւորգյանը:
Ինչպես ասել է «ԻՆՏՐԱ» հոգեկան առողջության կենտրոնի գլխավոր հոգեբույժ Խաչատուր Գասպարյանը, համաշխարհային առողջապահությունը այսօր գնում է հոգեկան ստացիոնարների մաքսիմալ թեթեւացման ճանապարհով:  ԱՀԿ վերջին տվյալներով՝ հոգեկան առողջության ծառայությանն ուղղվող միջոցների 50 տոկոսը պետք է ուղղվի արտահիվանդանոցային ծառայություններին: «Իսկ մենք ապրում ենք մի երկրում, որտեղ միջոցների 90 տոկոսը ուղղվում է ստացիոնարներին, սակայն այդ մեթոդը արդյունավետ չէ, քանի որ հոգեբուժարանում խորանում է պացիենտի խարանը, նա մեկուսացվում է հասարակությունից», - նշել է նա:
Անահիտ Գեւորգյանը պարզաբանել է, որ այսօր «Ալֆա Բետտա» ախտորոշիչ կենտրոնը, սահմանային նեվրոտիկ վիճակներից եւ դեպրեսիաներից բացի, մասնագիտանում է նաեւ արտահիվանդանոցային պայմաններում շիզոֆրենիայի, շիզոֆրենիկ բնույթ ունեցող պսիխոզների բուժման վրա:
«Մենք նոր մեթոդիկա ենք օգտագործում, որի շնորհիվ տաս օրվա ընթացքում հիվանդները դուրս են գալիս պսիխոզից: Այս ընթացքում պացիենտների հետ, հոգեբույժից բացի, աշխատում են նաեւ հոգեբանները, իսկ պսիխոզից դուրս գալուց հետո հիմնական ֆունկցիոնալ ծանրաբեռնվածությունը ընկնում է հոգեբանների եւ սոցիալական ռեաբիլիտոլոգների ուսերի վրա», - պատմել է նա՝ հավելելով, որ հոգեսոցիալական ռեաբիլիտացիան պացիենտները անցնում են արդեն «ԻՆՏՐԱ» կենտրոնում:
Ինչպես նշել է Ա. Գեւորգյանը, շատ հոգեբուժական պացիենտներ ինչպես սրացման, այնպես էլ ռեմիսիայի ընթացքում դեղորայքային բուժման կարիք ունեն, սակայն էությունն այդ բուժումը ստացիոնարից դուրս ստանալն է, եւ դեղորայքի ճիշտ ընտրության եւ հոգեբանների աջակցության դեպքում դա հնարավոր է: «ԻՆՏՐԱ»-ում հիվանդներին հնարավորություն է ընձեռվում խմբային կամ անհատականլ թերապիա ստանալ, ինչպես նաեւ ստեղծագործական աշխատանք կատարել։

Медицинский центр «Альфа-Бетта» предлагает лечение психических патологий вне стационара
Современное понимание психического здоровья подразумевает мультидисциплинарный подход в вопросах лечения психических патологий.
Отводится особое место психосоциальной реабилитации, ориентированной на повышение социальной компетентности и адаптации пациентов в обществе. Медицинский диагностический центр «Альфа-Бетта» предоставляет возможность лечения различных психических патологий с использованием новейших психофармакологических средств без стационирования в психиатрические больницы с последующей организацией психосоциальной реабилитации в центре психического здоровья (ЦПЗ) «ИНТРА», где успешно применяются современные психосоциальные технологии.
Медицинский диагностический центр «Альфа-Бетта» технически оснащен оборудованием, которое позволяет производить точную диагностику с учетом параклинических показателей на разных этапах лечения. Об этом в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine сообщила руководитель психиатрической службы   центра Анаит Геворкян.
Как пояснил главный психиатр ЦПЗ «ИНТРА» Хачатур Гаспарян, мировое здравоохранение сегодня идет по пути максимальной разгрузки психиатрических стационаров. По последним рекомендациям ВОЗ, 50% средств, выделяемых на психиатрическую службу, должны направляться на внебольничные услуги. «Мы же живем в стране, где 90% средств направляется в стационары, но это неэффективный метод, в психиатрической лечебнице усугубляется стигма пациента, он отчуждается от социума», - сказал он.
Анаит  Геворкян, пояснила, что сегодня центр «Альфа-Бетта» помимо пограничных невротических состояний и депрессий специализируется на лечении шизофрении, шизофреноподобных психозов во внебольничных условиях.
«У нас применяется методика, благодаря которой в течение десяти дней пациенты выходят из состояния психоза. С пациентами в это время помимо психиатра работают психологи, а после выхода из состояния психоза основная функция уже ложится на психологов и социальных реабилитологов», - рассказала она, добавив, что психосоциальную реабилитацию пациенты получают уже в центре «ИНТРА». Как пояснила А. Геворкян, многие пациенты нуждаются в медикаментозном лечении как в период обострения, так и в период ремиссии болезни, но суть в том, чтобы получать это лечение не в стационаре, и при правильном подборе медикаментов и при умелой поддержке психологов, это вполне возможно.  В «ИНТРЕ» пациентам предоставляют возможность получать групповую или индивидуальную терапию, а также заниматься творчеством.