Շատ մարդիկ ծխում են միայն ընկերների շրջապատում եւ կարծում են, որ ծխող չեն համարվում, քանի որ ամեն օր չեն ծխում: Այս երեւույթը շատերն անվանում են «սոցիալական ծխել», եւ այն հատկապես տարածված է երիտասարդ կանանց շրջանում:
University of Texas-ի մասնագետների պնդմամբ՝ անիմաստ է համոզել, որ «սոցիալական ծխելը» անվնաս է: Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ նույնիսկ այս տեսակի ծխելը երեք անգամ ավելի հավանական է դարձնում սրտի հիվանդությունների զարգացումը:
Բժիշկ Խոլահանի խոսքով՝ պետք է ավելի շատ ուշադրություն հատկացնել սոցիալական ծխողներին եւ նրանց հասցնել այն միտքը, որ շաբաթական նույնիսկ մի քանի ծխախոտը կարող է հասցնել վտանգավոր հետեւանքներին: Կան նաեւ տվյալներ, որոնց համաձայն, թոքերի քաղցկեղը նկատելիորեն ավելի հավանական է դառնում այն կանանց մոտ, որոնք օրական ընդամենը մեկ ծխախոտ են ծխում:
Իր հերթին Պատրիսիա ֆլորանը՝ Ծխախոտի վերահսկման կենտրոնի տնօրենը, նշեց, որ, բժիշկները, չեպտք է հարցնեն, ծխող է արդյոք պացիենտը, այլ պետք է հարցնեն, երբ է վերջին անգամ նա ծխել: Բանն այն է, որ «սոցիալական ծխողները» իրենց ծխող չեն համարում եւ կարծում են, որ չեն ծխում՝ զրկվելով տեղեկատվությունից այն մասին, թե ինչպես է անրդադառնում իրենց առողջության վրա շաբաթական մի քանի ծխախոտը:

«Социальное курение» трижды повышает риск болезней сердца
Многие люди выкуривают сигареты только в компании друзей, за выпивкой, и убеждают себя, что курящими они считаться не могут, так как не курят каждый день. Это явление многие называют «социальным курением», и оно особенно распространено среди молодых женщин.
По словам ученых из University of Texas, глупо убеждать себя в том, что «социальное курение» безобидно: их исследование показало, что даже такое курение в три раза повышает риск развития болезней сердца.
В рамках исследования доктор Кэрол Холахан изучила данные 9800 женщин в возрасте от 18 до 25 лет. Каждая пятая из них курила лишь от случая к случаю – менее 5 сигарет в день. И даже так риск развития болезней сердца у них был в три раза выше, чем у некурящих.
По мнению доктора Холахан, нужно уделить больше внимания «социальным курящим» и донести до них мысль, что даже выкуривание нескольких сигарет в неделю опасно для их здоровья и может через несколько лет привести к страшным последствиям. Есть также данные, согласно которым, риск рака легких также заметно повышается у женщин, которые выкуривают всего 1 сигарету в день.
В свою очередь Патрисия Фолан, директор Центра по контролю табака, сказала, что вместо того, чтобы спрашивать, курит ли пациент, врачи должны спрашивать, когда он выкурил последнюю сигарету. Дело в том, что многие «социальные курящие» себя курящими не считают и потому часто отвечают, что не курят. И лишаются возможности получить ценную информацию о том, как несколько сигарет в неделю могут сказаться на их здоровье.