Հակաբիոտիկների նկատմամբ կայունությունը գլոբալ խնդիր է. Երեւանում հակաբիոտիկակայունության դեմ պայքարի հարցերով դասընթացներ են անցնում
29 սեպտեմբերի, 2015  17:53
Ընդամենը մի քանի տասնյամյակ առաջ բժշկությունը ցնծում էր. հակաբիոտիկների բացահայտումը հնարավորություն տվեց փրկել հարյուր հազարավոր կյանքեր ու բուժել ինֆեկցիաներ, որոնց բուժումն առաջ բարդ էր: Սակայն այդ ցնծությունը երկար չտեւեց, հայտնվեց նոր խնդիր՝ հակաբիոտիկների նկատմամբ օրգանիզմների ու բակտերիաների կայունությունը: Հենց այս խնդրին է նվիրված այն դասընթացը, որն այսօր մեկնարկել է Երեւանում:
«Ամբողջ աշխարհը եւ այդ թվում Հայաստանը կանգնել է ընդհանուր խնդրի առջեւ. հակամիկրոբային դեղամիջոցների արդյունավետությունը նվազում է, ինֆեկցիաների տարածվածությունը՝ աճում, դրանց դեմ պայքարն էլ՝ բարդանում: Սա նշանակում է, որ անցյալում են մնում այն ժամանակները, երբ մենք վստահ էին, որ հակաբիոտիկներն ասես հրաշքով կլուծեն բոլոր խնդիրները ու պատասխան կտան բոլոր հարցերին»,- նշեց իր ողջույնի խոսքում Առողջապահության փոխնախարար Սերգեյ Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ հակաբիոտիկների նկատմամբ կայունության խնդիրը պարզապես անհնար է լուծել առանց համակարգված ու միասնական ջանքերի:
ԱՀԿ եվրոպական գրասենյակի ներկայացուցիչ ու հակաբիոտիկների կայունության դեմ պայքարի ծրագրի ղեկավար Դանիլո Լո Ֆո Վոնգն էլ իր հերթին նշեց, որ հակաբիոտիկների նկատմամբ կայունությունը ոչ թե մեկ երկրի, այլ ամբողջ աշխարհի խնդիրն է, ու այն հնարավոր է լուծել դարձյալ ամբողջ աշխարհով, ոչ մի երկիր չպետք է անմասն մնա այս գործին:
Հանրային առողջապահության հարցերով գլխավոր մասնագետ եւ հակամիկրոբային դեղոյարքի հարցերով պատասխանատու Քրիստինա Գյուրջյանն էլ NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ դասընթացը, որը շարունակվելու է մինչեւ հոկտեմբերի 1-ը, կազմակերպել են Հայաստանի առողջապահության նախարարությունը եւ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը: Դասընթացին մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել 8 միջազգային փորձագետներ, իսկ հայկական կողմից նրանց ելույթները լսելու են եկել մանրէաբաններ, համաճարակաբաններ ու շատ այլ մասնագետներ, որոնք իրենց պրակտիկայում բախվում են հակաբիոտիկներ նշանակելու անհրաժեշտությանը: Դասընթացին մասնակցում են բժիշկներ թե Երեւանից, թե երկրի տասը մարզերից:
Ինչպես նշեց Քրիստինա Գյուրջյանը, դասընթացի ընթացքում միջազգային փորձագետները հայ մասնագետներին կներկայացնեն նաեւ հակաբիոտիկների նկատմամբ զգայունությունը որոշելու միջազգային լաբորատոր մեթոդաբանությունը: Հայաստանում այս մեթոդաբանությունը դեռ չի կիրառվում, սակայն այն ընդունված է աշխարհի բոլոր զարգացած երկրներում, ու դրա մասին իմանալը օգտակար կլինի հայ մասնագետների համար:

Резистентность к антибиотикам – глобальная проблема: в Ереване проходит семинар по борьбе с антибиотикоустойчивостью
29 сентября, 2015  17:53
Всего несколько десятков лет назад медицина ликовала: открытие антибиотиков дало возможность спасать сотни тысяч жизней и лечить инфекции, которые ранее были сложноизлечимыми. Ликование, однако, длилось недолго – появилась новая проблема – устойчивость организмов и бактерий к антибиотикам. Именно этой проблеме посвящен семинар, стартовавший сегодня в Ереване.
«Весь мир, и Армения в том числе, предстал перед общей проблемой: эффективность противомикробных препаратов падает, распространенность инфекций растет, бороться с ними становится все сложнее. Это значит, что остаются в прошлом те радостные времена, когда мы были уверены, что антибиотики словно чудо решают все проблемы и дают ответы на все вопросы», - отметил во время своей приветственной речи заместитель министра здравоохранения Сергей Хачатрян, добавив, что без координируемых и объединенных усилий найти решение проблеме устойчивости к антибиотикам будет просто невозможно.
Данило Ло Фо Вонг, представитель европейского офиса ВОЗ и руководитель программ по борьбе с антибиотикоустойчивостью, в свою очередь тоже отметил, что резистентность к антибиотикам – проблема не одной страны, а всего мира, и решать ее тоже надо всем миром – ни одна страна не должна оставаться в стороне.
Главный специалист по общественному здравоохранению и ответственный по вопросам противомикробных препаратов Кристина Гюрджян в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine отметила, что семинар, который будет продолжаться до 1 октября, организован Министерством здравоохранения Армении и Всемирной Организацией Здравоохранения. На семинар приехали 8 международных экспертов, а с армянской стороны послушать их выступления пришли бактериологи, эпидемиологи и многие другие специалисты, которые в своей практике сталкиваются с необходимостью назначать антибиотики. Среди участников семинара есть как врачи из Еревана, так и из 10 регионов страны.
Как отметила Кристина Гюрджян, международные эксперты в ходе семинара также представят армянским специалистам межуднародную лабораторную методологию по определению чувствительности к антибиотикам. В Армении эта методология пока не применяется, однако она принята во всех развитых странах мира, и узнать о ней будет полезно для армянских специалистов.