Բերանի խոռոչի քաղցկեղ. Եւս մեկ անձայն մարդասպան (ֆոտո)
Բերանի խոռոչի քաղցկեղը քաղցկեղի ամենաաննկատ, բայց միաժամանակ ամենանենգ տեսակներից է: Բժիշկներից քչերն են նման քաղցկեղ փնտրում, հիվանդներից քչերն ընդհանրապես գիտեն նման քաղցկեղի գոյության մասին: Արդյունքում քաղցկեղի այս տեսակը, որպես կանոն, ախտորոշվում է շատ ուշ, ինչը զգալիորեն նվազեցնում է առողջացման շանսերը:
NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում բերանի խոռոչի քաղցկեղի մասին պատմել է Ամերիկացի ատամնաբույժ-հիգիենիստների ասոցիացիայի անդամ, մասնագիտական շարունակական զարգացման մասնագետ եւ ծխելու դեմ պայքարի արտոնագրված մասնագետ Բարբարա Շերինը
Ո՞վ է ամենից հաճախ հիվանդանում բերանի քաղցկեղով
Մասնագետը նշել է, որ բերանի քաղցկեղով հիվանդների մեծամասնությունը ծխողներ են կամ նախկին ծխողներ, որովհետեւ ծխելը ռիսկի թիվ մեկ գործոնն է. ծխախոտների կազմի մեջ մտնող քիմիական նյութերը բերանի խոռոչում հայտնվելով` քաղցկեղածին ազդեցություն են ունենում:
Ռիսկի երկրորդ գործոնը ալկոհոլն է: Իսկ այն մարդիկ, որոնք եւ ծխում են, եւ սպիրտային խմիչքներ են օգտագործում, գտնվում են կրկնակի ռիսկի խմբում:
Բարբարա Շերինը նշել է, որ ռիսկի երրորդ գործոնը մարդու պապիլլոմայի վիրուսն է (ՄՊՎ), որը, ինչպես հայտնի է, եւս քաղցկեղածին է համարվում   (այն նաեւ մտնում է քաղցկեղածին նյութերի ցուցակի մեջ, որը կազմվել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից): ՄՊՎ-ով վարակումը կարող է հանգեցնել արգանդի վզիկի քաղցկեղի, կոկորդի քաղցկեղի եւ բերանի խոռոչի քաղցկեղի:
Այսօրվա դրությամբ առավել հաճախ այդ վիրուսով վարակվում են անչափահասները, որոնք բավարար գիտելիքներ չունեն հակաբեղմնավորման մասին եւ հեշտորեն վարակվում են այդ եւ այլ վիրուսներով չպաշտպանված սեքսի ընթացքում:
Մասնագետն ընդգծել է, որ որոշ բժիշկներ երիտասարդների, հատկապես` չծխողների մոտ բերանի խոռոչի քաղցկեղ չեն փնտրում, սակայն դա սխալ է, չէ որ այդ քաղցկեղը կարող է զարգանալ նաեւ չծխող երիտասարդի մոտ, որը վարակված է ՄՎՊ-ով:
Ծամոն. դա բերանի խոռոչի քաղցկեղի զարգացման հաջորդ գործոնն է:  ԱՄՆ-ում, որտեղ ապրում եւ աշխատում է դոկտոր Շերինը, քիչ տեղեր կան, որտեղ հնարավոր է ծխել, այդ պատճառով ծամելի ծխախոտը մեծ ժողովրդականություն է վայելում ծխողների շրջանում: Սակայն խնդիրն այն է, որ ճիշտ այնպես, ինչպես սովորական ծխախոտը, ծամելի ծխախոտը հանգեցնում է բերանի խոռոչի քաղցկեղային ուռուցքների զարգացման:
Ուշ ախտորոշում եւ վտանգներ
Մաշկի մելանոման կամ կրծքի քաղցկեղը նկատելն անհամեմատ ավելի հեշտ է, քան բերանում փոքրիկ խոցը, որն իրականում կարող է շատ վտանգավոր ուռուցք լինել:  Նույնիսկ եթե հիվանդները տարօրինակ վերքեր են նկատում բերանում, նրանք հազվադեպ են բժշկի դիմում. մտածում են, որ  «ինքն իրեն կանցնի»: Իրենք` բժիշկները սովորական զննումների ընթացքում հազվադեպ են քաղցկեղի նման տեսակ փնտրում` ուսումնասիրելով հիվանդի բերանը եւ լեզուն:
Արդյունքում քաղցկեղի նման տեսակով շատ հիվանդներ բժշկի մոտ են հայտնվում սոսկ այն ժամանակ, երբ ուռուցքն արդեն մեծանում է եւ ուժեղ անհարմարություն եւ ցավ է պատճառում: Հենց այդ պատճառով բերանի խոռոչի քաղցկեղից մահացությունն ամբողջ աշխարհում այդքան բարձր է, ընդգծել է Բարբարա Շերինը:
Ի՞նչ անել
Բերանի խոռոչի քաղցկեղի վաղ ախտորոշման համար մասնագետը խորհուրդ է տալիս հայելու օգնությամբ ժամանակ առ ժամանակ զննել սեփական բերանն ու լեզուն, իսկ որեւէ տարօրինակ ախտանիշի դեպքում դիմել բժշկի: Ուշադրության է արժանի ցանկացած ուռուցք, այտուց, արյունահոսող վերք բերանում, ինչպես նաեւ լորձաթաղանթի գույնի փոփոխությունը: Մասնագետը հիշեցնում է, որ ուռուցքի երեւացող մասը կարող է շատ փոքր թվալ, իսկ  նրա մնացած մասը կարող է ավելի խորը տեղավորված լինել` այլ հյուսվածքներում, որոնք անտեսանելի են աչքին:
Ինչ վերաբերում է բերանի խոռոչի քաղցկեղի կանխարգելմանը, Բարբարա Շերինի խոսքով, ամենից ավելի կարեւոր է հասկանալ, թե ինչ վտանգավոր է ծխելը եւ ինչ դեր է խաղում քաղցկեղի զարգացման գործում:  Կարեւոր է նաեւ այն, որ բժիշկները ժամանակ առ ժամանակ ուսումնասիրեն հիվանդների բերանի խոռոչը` միաժամանակ նրանցից չթաքցնելով, որ իրենք քաղցկեղ են փնտրում. այդպես  հիվանդներն ավելի լավ կհասկանան, թե ինչ կենսակերպը կարող է հանգեցնել քաղցկեղի զարգացման, իսկ դա կօգնի փոխել սեփական սովորույթները:
Քաղցկեղի կանխարգելման համար կարեւոր է նաեւ համապատասխան գիտելիքներ ունենալ հակաբեղմնավորման մասին եւ ճիշտ կիրառել այն սեռական շփումների ընթացքում, ներառյալ օրալ սեքսը, որը ՄՊՎ-ով վարակման բարձր ռիսկմն է ենթադրում:

Предупреждение: некоторым людям фотографии могут показаться неприятными
Рак полости рта – один из самых незаметных и в то же время коварных видов рака. Мало кто из врачей ищет такой рак у пациентов, мало кто из пациентов вообще знает о существовании такого рака. В результате этот вид рака, как правило, диагностируют очень поздно, что заметно снижает шансы на ремиссию.
О раке полости рта в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine рассказала Барбара Шерин, член Американской ассоциации стоматологов-гигиенистов, специалист по непрерывному медицинскому образованию и сертифицированный специалист по борьбе с курением.
Кто чаще всего заболевает раком полости рта?
Как отметила специалист, большинство пациентов с раком полости рта – курильщики или бывшие курильщики, так как курение – фактор риска номер один: попадая в полость рта, химические вещества, входящие в состав сигарет, оказывают канцерогенное действие.
Второй фактор риска – алкоголь. А люди, которые и курят, и употребляют спиртные напитки, находятся в группе двойного риска.
Третий фактор риска, как отметила Барбара Шерин, - вирус папилломы человека (ВПЧ), который, как известно, тоже считается канцерогенным (он также входит в список канцерогенных веществ, составленный Всемирной организацией здравоохранения). Заражение ВПЧ может привести к развитию рака шейки матки, рака горла и полости рта.
На сегодняшний день наиболее часто этим вирусом заражаются подростки, которые не имеют достаточно знаний о контрацепции и с легкостью подхватывают этот и другие вирусы во время незащищенного секса.
Некоторые врачи, как подчеркнула специалист, не ищут у молодых людей, особенно у некурящих, рака полости рта, однако это неправильно, ведь этот рак может развиться и у некурящего молодого человека, зараженного ВПЧ.
Жевательный табак – следующий фактор риска развития рака полости рта. В США, где живет и работает доктор Шерин, мало где можно курить, а потому жевательный табак пользуется большой популярностью среди курильщиков. Однако проблема в том, что точно так же, как обычные сигареты, жевательный табак приводит к развитию раковых опухолей полости рта.
Поздняя диагностика и опасности
Меланому на коже или опухоль в груди заметить намного легче, чем небольшую язвочку во рту, которая на самом деле может оказаться очень опасной опухолью. Даже если пациенты замечают странные ранки во рту, они редко обращаются к врачу – думаю, что «само пройдет». Сами врачи во время обычных осмотров редко ищут такой вид рака, осматривая рот и язык пациента.
В результате, многие пациенты с таким видом рака попадают к врачу лишь тогда, как опухоль становится уже очень большой и причиняет сильный дискомфорт и боль. Именно поэтому смертность от рака полости рта во всем мире такая высокая, подчеркнула Барбара Шерин.
Что же делать?
Для ранней диагностики рака полостри рта специалист советует время от времени осматривать свой рот и язык с помощью зеркала, а при любых странных симптомах обращаться к врачу. Внимания заслуживают любые опухоли, отеки, кровоточащие ранки во рту, а также изменение цвета слизистой. Специалист напоминает, что видимая часть опухоли может казаться очень маленькой, но остальная ее часть может располагаться глубже, в других тканях, невидимых глазу.
Что касается профилактики рака полости рта, важнее всего, по словам Барбары Шерин, понять, как опасно курение и какую роль оно играет в развитии рака. Важно также, чтобы врачи время от времени осматривали полость рта пациентов, не скрывая при этом от них, что они ищут рак: так пациенты лучше поймут, что их образ жизни может привести к развитию рака, и это поможет им изменить свои привычки.
Для профилактики рака также важно иметь адекватные знания о контрацепции и правильно ее использовать во время любых половых контактов, включая оральный секс, предполагающий повышенный риск заражения ВПЧ.