Գիտնականները ստեղծել են պանիր մարդու ոտնաթաթից ու պորտից
Պանիրը հայտնի է իր վատ հոտով։ Իսկ Դուբլինի Տրինիտի քոլեջի գիտական ցուցասրահում ներկայացված պանիրները ստացված էին ամենագարշահոտ տեղերից՝ մարդու ոտնաթաթից, թեւատակից, պորտից ու բերանի խոռոչի բակտերիաներից։
Թիմը վերցրել էր նմուշները եւ որոշել մանրէները, որոնցով պայմանավորվում է մարդու յուրօրինակ հոտը։
Հետո նրանք սկսել էին պանիր պատրաստել։ Մանրէների վրա ավելացրել էին կաթ ու թթվեցրել Lactobacillus բակտերիայով, հաղորդում է CBS News-ը։
«Իրականում ես մեծ հուզմունք եմ ապրում մի քիչ կեղտոտ, գարշահոտ իրերից», - խոստովանեց մարդկային պանիրների շնորհանդեսի ժամանակ միկրոկենսաբան Քրիստինա Ագապակիսը։ «Մարդիկ նյարդայնանում էին, իրենց անհարմար էին զգում։ Բայց հետո նրանք հոտ քաշեցին, եւ համոզվեցին, որ սովորական պանրի հոտ է», - ասաց նա։
Սակայն պանրի ստեղծողները պնդում են, որ այն ուտել չի կարելի։ «Դա ուտելու պանիր չէ, դա խորհելու պանիր է», - ասում է Ագապակիսը։

Scientists created cheese from human toe, belly button and bacteria
Cheese has stinky smell. But, cheeses at one exhibit at the Science Gallery Dublin in Trinity College Dublin come from an especially smelly source -- human toe, armpit, belly button and mouth bacteria, CBS News reports.
The team took different microbial strains; next, they identified microbes that made up that person’s specific scent .
Then, the cheese making process began. Milk was added to the microbe sample, and spoiled with a bacteria called Lactobacillus. When the sample curdled, the team separated the clumps and aged them with yeast to make different varieties of cheese.
"I'm really excited about things that sometimes are a little bit gross, a little bit disgusting,” microbiologist Christina Agapakis, who worked on the project, admitted at a Pop Tech presentation about the human cheese project.
"People were really nervous and uncomfortable," she said. "Then they smell the cheese, and they'll realize that it just smells like a normal cheese."