Գիտնականները գտել են բուժմանն անընկալունակ քաղցկեղը հաղթելու միջոցը
Ցինցինատիի համալսարանի (ԱՄՆ) հետազոտողները չարորակ ուռուցքների դեմ պայքարում իմունային համակարգին օգնող միջոց են գտել, հայտնում է MedicalXpress պորտալը:
Հետազոտողների խոսքով՝ ուռուցքներում հատուկ թաղանթային սպիտակուցի՝ KCa3.1 կալիումային ուղու ակտիվության նվազումը տեղի է ունենում ադենոզինի պատճառով. միացություն, որ պաթոլոգիական հյուսվածքներում կուտակվում է մեծ քանակությամբ: Ադենոզինը իմունային համակարգի սուպրեսորն է, սակայն մասնագետներն ապացուցել են, որ լիմֆոցիտների ճնշումը տեղի է ունենում միջնորդավորված՝ թաղանթային սպիտակուցի միջոցով, այլ ոչ թե որեւէ ազդանշանային ուղիով:
Սա խոչընդոտում է նորագոյացության մեջ թափանցել բջջատոքսիկ T-լիմֆոցիտներին (Т-քիլերներ)՝ բջիջներ, որոնք ոչնչացնում են օրգանիզմի վնասված կամ չարորակ բջիջները:
Գիտնականների կարծիքով՝ դեղամիջոցը, որը վերականգնում է KCa3.1-ի անցանելիությունը, իր հերթին կօգնի Т-քիլերներին ընկնել ուռուցքի մեջ, չնայած ադենոզինի առկայությանը: Իսկ իմունոմոդուլյատորների հետ միասին կարող է մեծացնել լիմֆոցիտների ազդեցությանն անընկալունակ ուռուցքների բուժման արդյունավետությունը:

Ученые нашли способ победить невосприимчивый к лечению рак
Исследователи из Университета Цинциннати (США) нашли способ помочь иммунной системе бороться со злокачественными солидными опухолями, сообщает портал MedicalXpress.
По словам исследователей, снижение активности специфического мембранного белка — калиевого канала KCa3.1 — в опухолях происходит из-за аденозина — соединения, которое в патологических тканях накапливается в больших количествах. Аденозин является супрессором иммунной системы, однако специалисты доказали, что подавление лимфоцитов происходит опосредованно, через мембранный белок, а не через какой-либо сигнальный путь.
Это препятствует проникновению в новообразование цитотоксических Т-лимфоцитов (Т-киллеров) — клеток, которые уничтожают поврежденные или злокачественные клетки организма.
Ученые полагают, что препарат, который восстанавливает проходимость KCa3.1, поможет, в свою очередь, Т-киллерам попасть в опухоль, несмотря на присутствие аденозина. И наряду с иммуномодуляторами может повысить эффективность лечения невосприимчивых к действию лимфоцитов опухолей.