Երեւանում մեկնարկել է Վիրաբուժության եվրոպական միության 22-րդ ամենամյա համաժողովը
Սեպտեմբերի 26-ին Երեւանում մեկնարկեց Վիրաբույժների հայկական ասոցիացիայի (ՎՀԱ) եւ Վիրաբուժության եվրոպական միության (ՎԵՄ) համատեղ ՎՀԱ 4-րդ հնգամյա վեհաժողովը եւ ՎԵՄ ամենամյա 22-րդ համաժողովը՝ նվիրված վիրաբուժության ժամանակակից խնդիրներին։ Համաժողովի շրջանակներում կանցկացվի նաեւ Եվրոպայի վիրաբուժության ռեզիդենտների /կլինիկական օրդինատորների/ եւ ասպիրանտների /երիտասարդ գիտնականների/ 3-րդ համաժողովը։
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Վիրաբուժության եվրոպական միության նախագահ Սուրեն Ստեփանյանն ասաց, որ համաժողովին մասնակցում են մասնագետներ աշխարհի տարբեր երկրներից, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ից, Հարավային Ամերիկայից, Եվրոպայի երկրներից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Ուկրաինայից։ Համաժողովի ընթացքում կանցկացվեն ժողովներ՝ նվիրված այնպիսի թեմաների, ինչպիսիք են վիրաբուժությունն արտակարգ իրավիճակներում, ուռուցքաբանական վիրաբուժություը, տորակալ եւ կոլորեկտալ վիրաբուժությունը։
Ստեփանյանը հույս հայտնեց, որ համաժողովի անցկացումը կօգնի կապեր հաստատել եւ տեղական ու արտասահմանյան բժիշկների հետագա համագործակցության հիմքեր դնել։
«Այսպիսի միջոցառում Հայաստանում առաջին անգամ է անցկացվում։ Փորձի փոխանակման տեսակետից այն մեծ նշանակություն ունի՝ հատկապես երիտասարդ մասնագետների համար»,- ընդգծեց Հայկական վիրաբուժական ասոցիացիայի նախագահ Մուշեղ Միրիջանյանը։
Նրա խոսքերով՝ վիրաբույժների նոր սերնդի պատրաստումը առաջնահերթ նշանակություն ունի ասոցիացիայի համար։ «Մեր նպատակն է՝ հնարավորության սահմաններում հայրենական վիրաբուժությունը բարձրացնել համաշխարհային մակարդակի»,- նշեց նա։

В Ереване стартовал совместный конгресс, посвященный актуальным проблемам хирургии
26 сентября в Ереване стартовал совместный конгресс (XXII Годовой Съезд Европейского Общества Хирургии и IV Конгресс Армянской Ассоциации Хирургов), посвященный актуальным проблемам хирургии. В рамках конгресса пройдет также 3-й Европейский Съезд резидентов и молодых ученых, аспирантов хирургии.
Как отметил в беседе с журналистами председатель Европейского хирургического союза (ESS) Сурен Степанян, в конгрессе принимают участие специалисты из разных стран мира, в том числе из США, Южной Америки, стран Европы, России, Грузии, Украины. В рамках конгресса будут проведены заседания, охватывающие такие темы, как хирургия чрезвычайных ситуаций, онкологическая  хирургия, торакальная хирургия и колоректальная хирургия.
Степанян выразил надежду на то, что проведение конгресса поможет наладить связи и заложить основы дальнейшего сотрудничества между местными и зарубежными специалистами.
«Подобное мероприятие проводится в Армении впервые. С точки зрения обмена опытом, оно имеет большое значение, особенно для молодых специалистов», - подчеркнул глава Армянской Ассоциации Хирургов Мушег Мириджанян. По его словам, дело воспитания нового поколения хирургов имеет первостепенное значение для Ассоциации. «Наша цель – по мере возможности поднять отечественную хирургию на мировой уровень», - заявил он.