Պապիլոմավիրուսի դեմ պատվաստանյութը տղաների համար եւս օգտակա՞ր է
Մարդու պապիլոմավիրուսը՝ ՄՊՎ-ն, արգանդի վզիկի քաղցկեղի առաջացման հիմնական պատճառն է համարվում, հիշեցնում է Medical Daily-ն:
Մահացու հիվանդության առաջացման դեպքերի 90 տոկոսի պարագայում մեղավորը հենց վերոհիշյալ վիրուսն է: Բայց եթե տղամարդիկ արգանդ չունեն, արդյոք կարելի է՞ ասել, որ նրանց օրգանիզմում ՄՊՎ-ի առկայությունն աննկատ է անցնում: Թեեւ հարցի պատասխանը բացասական է, փաստը մնում է փաստ, որ վիրուսի դեմ մշակված պատվաստանյութը գլխավորապես աղջիկներն են ստանում: Իռլանդացի գիտնական Ջիլիան Փրուն փորձել է երեւույթի պատճառը գտնել:
ՄՊՎ-ի դեմ պատվաստանյութը 2006թ.-ից է գործում եւ կարող է վիրուսի չորս տեսակներից պաշտպանություն ապահովել: Վերջերս հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ամերիկյան կենտրոնը հայտարարությամբ էր հանդես եկել, որտեղ 11-12 տարեկան աղջիկներին ու տղաներին պատվաստանյութի ներարկման ենթարկելու հորդոր էր հնչում: Այդուհանդերձ, խորհրդին մեծ ի մասամբ շարունակում են իգական սեռի ներկայացուցիչները հետեւել, թեւ տղաների պարագայում էլ պատվաստանյութի օգտակարությունն ակնհայտ է, քանի որ այն կարող է ինչպես սեռական օրգանների գորտնուկներ, այնպես էլ գլխի, պարանոցի, հետանցքի եւ առնանդամի քաղցկեղ առաջացնել: Մասնավորապես, հետանցքի քաղցկեղցի առաջացման գրեթե բոլոր դեպքերի պարագայում մեղավորը հենց ՄՊՎ-ն է: Մինչդեռ, օրինակ, Մեծ Բրիտանիայում, պատվաստանյութը միայն աղջիկներին է անվճար առաջարկվում:
Ջիլիան Փրուին զարմանք է պատճառում այն հանգամանքը, որ տղաներին ՄՊՎ-ի ազդեցությունից զերծ չպահելով, առողջական ոլորտի պատասխանատուները հավասարապես աղջիկների կյանքն են վտանգում. չէ՞ որ սեռական հարաբերությունների արդյունքում վարակը կարող է նաեւ պատվաստանյութի ներարկում չստացած կանանց անցնել: Բացի այդ էլ, նույնասեռական տղամարդիկ կարող են վիրուսի տարածման պատճառ դառնալ:
Հետազոտությամբ պարզվել է, որ ակտիվ սեռական կյանք վարող մարդիկ վիրուսի 40 տեսակներից առնվազն մեկով վարակվելու գրեթե 100 տոկոսանոց վտանգի են ենթարկվում, քանի որ ՄՊՎ-ն բազմաթիվ մարդկանց մոտ է առկա եւ մեծ ի մասամբ աննկատ է մնում: Այնուամենայնիվ, եթե դրա բացասական հետեւանքների դեմ պայքարի եղանակ գոյություն ունի, ապա ինչո՞ւ չօգտվել:
Խնդիրը նրանում է, որ պատվաստանյութի համատարած կիրառությունը մեծ ծախս է պահանջում: Դոկտոր Փրուն փորձում է նույնասեռական տղամարդկանց շրջանում անվճար առաջարկ ապահովել բայց դա էլ շատերի կողմից հետերոսեռական տղամարդկանց նկատմամբ խտրականության դրսեւորում է դիտարկվում:

HPV vaccinations just as important for boys as they are for girls in cancer protection
The human papillomavirus, or HPV, is the main cause of cervical cancer in women, causing around 90 percent of all cases of this deadly cancer, Medical Daily reminds.
For men, does the absence of a cervix mean the absence of symptoms caused by HPV? The answer is no, so why are boys often overlooked for HPV vaccinations? That’s exactly what Irish researcher Gillian Prue wants to know in her quest for universal HPV vaccinations.
The HPV vaccination has been available since 2006 and protects against four strains of the virus. Recently, the Centers for Disease Control and Prevention recommended the shot for all girls and boys aged 11 or 12. Unfortunately, the amount of young boys getting the vaccination seriously lags behind that of females, even though the “benefit of vaccinating boys is easily apparent,” said Prue, from the School of Nursing and Midwifery at Queen’s University of Belfast, in a press release.
In men, HPV is linked to genital warts and even more serious conditions such as head, neck, anal, and penile cancers. It has been reported that nearly all cases of anal cancer are caused by HPV. Still, in Britain the vaccination is offered free of charge to girls, but young boys are not given the same opportunity. According to Pure, vaccinating young boys against HPV would protect them not only from infections, but also any of their potential future sexual partners. Right now, by only vaccinating females, the population of men who have sex with men is at particular risk for contracting the virus.
The CDC reports that most sexually active people will at some point in their lives contract one of the more than 40 types of the virus. Although HPV is common, the health problems caused by the virus are much less so. Most of those who carry the virus remain symptomless throughout their lives. Still, its association with cancer is undeniable, so if there is a way to prevent contracting the virus, why not take advantage?
It is true that offering the vaccination to the male population in the UK would be expensive, but Prue argues that the health of the public, rather than the cost of the decision, “must be the main consideration.” Distributing the vaccine to the population of men who have sex with men would be an effective way to get the drug to those who are most at risk, but many argue that this “would be seen to discriminate against young heterosexual men.”