Բելգիացի մի բժշկի եւ երկու ճապոնացիների մոտ Էբոլա տենդին հատուկ ախտանշաններն են հայտնաբերվել
Օգոստոսի 29-ին Ճապոնիայի երկու քաղաքացիներ Մոլդովայի մայրաքաղաք Քիշնեւի օդանավակայանից երկրի հանրային առողջության ազգային կենտրոն են տեղափոխվել: Արտակարգ գործողությունների պատճառն այն է, որ հիշյալ օտարերկրացիների մոտ ենթադրաբար Էբոլա վիրուսով հրահրված ախտանշաններ են հայտնաբերվել:
«Այդ ուղեւորների մոտ հիվանդությանը հատուկ մի քանի ախտանշաններ են նկատվել, ներառյալ՝ բարձր ջերմությունը: Բացի այդ, երկուսն էլ հաստատել են, որ Հարավային Աֆրիկա կատարած գործուղումից վերադառնալուց հետո են իրենց վատ զգացել» - հաղորդել են Մոլդովայի սահմանապահ ոստիկանության մամուլի ծառայությունից:
Հիշյալ ուղեւորները Ճապոնիայից տարանցիկ չվերթով Ստամբուլ մեկնելու մտադրությամբ էին Մոլդովա ժամանել, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ Soir պարբերականի հաղորդմամբ տեղեկություններ էին տարածվել առ այն, որ «Բժիշկներ առանց սահմանների» միջազգային հումանիտար կազմակերպության՝ Էբոլա վիրուսով վարակված լինելու մեջ կասկածվող աշխատակիցները մեկը Բրյուսելի հիվանդանոցներից մեկն է տեղափոխվել եւ ներկայումս կարանտինում է գտնվում: Արեւմտյան Աֆրիկայի երկրներից շուրջ երկու շաբաթ առաջ վերադարձած բժիշկը, ով երկար ժամանակ Էբոլա վիրուսով վարակվածների խնամքով էր զբաղվում, օգոստոսի 28-ին թուլություն եւ մարմնի բարձր ջերմություն է զգացել: Նրան անմիջապես Սուրբ Պետրոսի հիվանդանոց են տեղափոխել, որտեղ առաջիկա օրերին հստակ ախտորոշում կիրականացվի:
Համաձայն պաշտոնական տվյալների, ներկայիս դրությամբ Էբոլա վիրուսով վարակման դեպքերի թիվը 3069-ի է հասել, որից 1552-ը՝ մահվան ելքով: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը նախօրեին համաճարակի դեմ պայքարի ռազմավարական պլան է ներկայացրել, որտեղ նշվում է, որ վիրուսով վարակման դեպքերի ընդհանուր թիվը, համաճարակի ներկայիս բռնկման ողջ ընթացքում, կարող է 20 հազարի սահմանը հատել:

Симптомы Эболы выявлены у бельгийского врача и японских граждан в Молдове
Двое граждан Японии доставлены 29 августа из Кишиневского аэропорта в Национальный центр общественного здоровья Молдовы в связи с обнаружением у них симптомов болезни, которая может быть вызвана вирусом Эбола.
«У этих пассажиров были обнаружены внешние признаки болезни, включая высокую температуру. Кроме того, они сами подтвердили, что начали чувствовать себя плохо после возвращения из командировки в Южную Африку», - сообщили в пресс-службе пограничной полиции Молдовы.
Пассажиры прилетели в Молдову из Японии транзитом через Стамбул, передает ИТАР-ТАСС.
РИА Новости со ссылкой на Soir сообщает, что сотрудник международной гуманитарной организации «Врачи без границ» (MSF) госпитализирован в Брюсселе с подозрением на лихорадку Эбола и находится на карантине.
Он вернулся примерно две недели назад из Западной Африки, где ухаживал за больными, заразившимися вирусом Эбола. 28 августа он почувствовал недомогание, у него поднялась температура. Мужчину сразу же доставили в больницу Святого Петра. Врачам понадобится два дня, чтобы поставить точный диагноз.
Согласно официальным данным, Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) зафиксировала 3069 случаев заражения смертельно опасным вирусом Эбола, из них 1552 — со смертельным исходом. ВОЗ опубликовала в четверг стратегический план по борьбе со вспышкой вируса Эбола. Согласно данным ВОЗ, количество зафиксированных случаев заболевания может превысить в ближайшее время планку в 20 тысяч.