Վաղաժամ ծնված երեխաների իմունային համակարգն այնքան էլ թույլ չէ՞
Նախքան հղիության 37-րդ շաբաթը լույս աշխարհ եկած երեխա ունենալու հավանականությունը բավականին բարձր է: Աշխարհում ծնված 8 երեխաներից մեկին նման փորձություն է սպասվում: Փորձություն, քանի որ, համաձայն ընդունված տեսակետի, վաղաժամ ծնունդը նորածնի զարգացման տեմպերի կտրուկ ընդհատում է ենթադրում, ինչը կարող է նրա ուղեղի գործառույթների եւ մինչեւ անգամ թոքերի չափի վրա անդրադառնալ: Թեեւ երեւույթի ամենակարեւոր բացասական ազդեցությունը իմունային համակարգին է վերաբերում: Այդուհանդերձ, ինչպես վերջերս իրականացված հետազոտությամբ է պարզվել, վերջին իմաստով իրավիճակն այնքան էլ բարդ չէ, որքան մինչ այժմ էր թվում, հաղորդում է Medical Daily-ն:
Լայն իմաստով, վաղաժամ ծնված երեխաների մոտ, բոլոր նորածինների նման, ինֆեկցիայի առաջացման բարձր ռիսկ է գործում: Վարակի առկայության դեպքում հարկավոր է անմիջապես բուժման կուրս սկսել՝ ինֆեկցիայի՝ արյան հոսքին հասանելիությունը եւ, որպես արդյունք, ճակատագրական հետեւանքների հանգեցնող սեպսիսի վիճակի առաջացումը կանխարգելելու նպատակով: Ամեն դեպքում, Լոնդոնի թագավորական քոլեջի գիտահետազոտական խմբերից մեկի անդամները պարզել են, որ վաղաժամ ծնված երեխաների իմունային համակարգն այնքան էլ թույլ չէ՝ պարզապես այլ մեխանիզմով է աշխատում: Եւ եթե հիշյալ մեխանիզմի խթանման եղանակ հայտնաբերվի, սահմանված ժամկետից շուտ լույս աշխարհ եկած երեխաներն էլ ինֆեկցիաների դեմ առավել արդյունավետ պայքար մղելու միջոց կգտնեն:
Համոզմունքը, թե նորածին երեխաներն առավել թույլ իմունային համակարգ ունեն, ճիշտ է այնքանով, որ այն որոշակիորեն ճնշված վիճակում է գտնվում եւ չի կարող ինչպես հարկն է՝ բորբոքային պատասխան խթանել: Մինչեւ բոլորովին վերջերս բժիշկները համոզված էին, որ իմունային համակարգի ճնշվածությունը պաթոգենների դեմ պայքարի տեսանկյունից վճռորոշ դերակատարում ունեցող T բջիջների կառույցի փոփոխության եւ, արդյունքում, ոչ լիարժեք իմունային արձագանքի առաջացման է հանգեցնում: Այդուհանդերձ, 28 վաղաժամ ծնված երեխաների արյան հետազոտությունը ցույց է տվել, որ նրանց օրգանիզմում առկա T բջիջները ինտերլեյկին 8 (IL8) անվամբ հայտնի հզոր հակաբակտերիալ մոլեկուլներ արտադրելու եւ դրանց միջոցով արյան սպիտակ բջիջներին՝ նեյտրոֆիլներին ու բազոֆիլներին դեպի ինֆեկցիայի օջախ մղելու հատկություն ունեն: Ճիշտ է՝ գիտնականները տեղյակ էին IL8-ի գործառույթների մասին. նորությունն այն է, որ T բջիջները կարող են դրանցից էլ մեծ քանակությամբ արտադրել:
«Մենք պարզեցինք, որ նորածինների մոտ հակաբակտերիալ պաշտպանության բոլորովին այլ՝ մեծահասակներից տարբերվող մեխանիզմներ են գործում, որոնք տվյալ պարագայում արդյունավետ պաշտպանություն կարող են ապահովել: Գուցե  այդ նույն մեխանիզմները նաեւ հղիության ընթացքում են գործում՝ մոր օրգանիզմում առկա ինֆեկցիաներին պաշտպանություն ապահովելու համար: Հետազոտության հաջորդ փուլում մտադիր ենք այն գործընթացների էությունը հասկանալ, որոնք նորածինների մոտ այլ տիպի իմունային բջիջների արտադրության են հանգեցնում», - նշել է հետազոտության ավագ հեղինակ, կրթօջածի իմունային կենսաբանության պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի անդամ դոկտոր Դինա Գիբոնսը:
Բացի այդ, եթե գիտնականներին հաջողվի վաղաժամ ծնված երեխաների իմունային համակարգի խթանման միջոցներ գտնել, ողջ աշխարհում նորածինների մահացության մակարդակի կտրուկ անկում կարող է գրանցվել: Բավական է ասել, որ 2009թ.-ին Միացյալ Նահանգներում վաղաժամ ծնելիությանը մահացության պատճառների ամենաբարձր բաժինն է հասել՝ 35 տոկոս:

Иммунная система недоношенных детей не так уж и слаба?
Рождение ребенка до истечения 37 недельного срока беременности – довольно распространенное явление. Из 8 детей, рожденных в мире, один ребенок подвергается подобному испытанию.  Испытанию, потому что, согласно распространенному мнению, преждевременные роды резко прерывают темпы развития новорожденных, что может повлиять на функции головного мозга и на размер легких. Хотя самое важное  - влияние преждевременных родов на иммунную систему младенцев. И все же, как показали результаты последних исследований, в этом смысле ситуация не так критична, сообщает  Medical Daily.
В целом, у недоношенных детей, как и у всех младенцев, риск заражения  инфекционными заболеваниями довольно высок. В случае заражения необходимо незамедлительно начать курс лечения, чтобы предотвратить  проникновение инфекции в кровь младенца, что может стать причиной сепсиса. В любом случае, члены одной из научно-исследовательских групп королевского колледжа Лондона выяснили, что у недоношенных младенцев иммунная система ни так уж и слаба, просто она действует по другим механизмам. И если ученые смогут подключиться к этому механизму, то они смогут найти другой, более эффективный способ борьбы с инфекцией.
До сих пор считалось, что иммунная система младенца подавляется воспалительными реакциями в развивающихся частях тела ребенка. Врачи считали, что подавление иммунитета изменяет структуру Т-клеток, которые являются неотъемлемой частью правильного функционирования иммунной системы, и даже останавливает их борьбу с патогенами. Анализ крови 28 недоношенных детей показал, что Т-клетки в действительности производят сильную антибактериальную молекулу под названием интерлейкин 8 (IL8), которая сообщает белым клеткам крови, таким как нейтрофилы и базофилы, о месте инфекции. Ученые  и раньше знали о функции IL8, но они не знали, что Т-клетки могут производить их в больших количествах.
«Мы обнаружили, что младенцы имеют встроенный антибактериальный защитный механизм, который работает иначе, чем у взрослых, но, тем не менее, он достаточно эффективен. Это также может быть механизмом, с помощью которого ребенок защищает себя в утробе матери от инфекций матери. Следующий этап исследования необходим, чтобы понять  природу процессов, которые приводят  организм младенца к производству других видов иммунных клеток», - сказала ведущий автор исследования, доктор Дина Гиббонс.
Кроме того, если ученые смогут найти способы стимулирования иммунной системы недоношенных детей, то младенческая смертность в мире может зарегистрировать резкий спад.