Վաղաժամ ծնված երեխաների իմունային համակարգն այնքան էլ թույլ չէ՞
Նախքան հղիության 37-րդ շաբաթը լույս աշխարհ եկած երեխա ունենալու հավանականությունը բավականին բարձր է: Աշխարհում ծնված 8 երեխաներից մեկին նման փորձություն է սպասվում: Փորձություն, քանի որ, համաձայն ընդունված տեսակետի, վաղաժամ ծնունդը նորածնի զարգացման տեմպերի կտրուկ ընդհատում է ենթադրում, ինչը կարող է նրա ուղեղի գործառույթների եւ մինչեւ անգամ թոքերի չափի վրա անդրադառնալ: Թեեւ երեւույթի ամենակարեւոր բացասական ազդեցությունը իմունային համակարգին է վերաբերում: Այդուհանդերձ, ինչպես վերջերս իրականացված հետազոտությամբ է պարզվել, վերջին իմաստով իրավիճակն այնքան էլ բարդ չէ, որքան մինչ այժմ էր թվում, հաղորդում է Medical Daily-ն:
Լայն իմաստով, վաղաժամ ծնված երեխաների մոտ, բոլոր նորածինների նման, ինֆեկցիայի առաջացման բարձր ռիսկ է գործում: Վարակի առկայության դեպքում հարկավոր է անմիջապես բուժման կուրս սկսել՝ ինֆեկցիայի՝ արյան հոսքին հասանելիությունը եւ, որպես արդյունք, ճակատագրական հետեւանքների հանգեցնող սեպսիսի վիճակի առաջացումը կանխարգելելու նպատակով: Ամեն դեպքում, Լոնդոնի թագավորական քոլեջի գիտահետազոտական խմբերից մեկի անդամները պարզել են, որ վաղաժամ ծնված երեխաների իմունային համակարգն այնքան էլ թույլ չէ՝ պարզապես այլ մեխանիզմով է աշխատում: Եւ եթե հիշյալ մեխանիզմի խթանման եղանակ հայտնաբերվի, սահմանված ժամկետից շուտ լույս աշխարհ եկած երեխաներն էլ ինֆեկցիաների դեմ առավել արդյունավետ պայքար մղելու միջոց կգտնեն:
Համոզմունքը, թե նորածին երեխաներն առավել թույլ իմունային համակարգ ունեն, ճիշտ է այնքանով, որ այն որոշակիորեն ճնշված վիճակում է գտնվում եւ չի կարող ինչպես հարկն է՝ բորբոքային պատասխան խթանել: Մինչեւ բոլորովին վերջերս բժիշկները համոզված էին, որ իմունային համակարգի ճնշվածությունը պաթոգենների դեմ պայքարի տեսանկյունից վճռորոշ դերակատարում ունեցող T բջիջների կառույցի փոփոխության եւ, արդյունքում, ոչ լիարժեք իմունային արձագանքի առաջացման է հանգեցնում: Այդուհանդերձ, 28 վաղաժամ ծնված երեխաների արյան հետազոտությունը ցույց է տվել, որ նրանց օրգանիզմում առկա T բջիջները ինտերլեյկին 8 (IL8) անվամբ հայտնի հզոր հակաբակտերիալ մոլեկուլներ արտադրելու եւ դրանց միջոցով արյան սպիտակ բջիջներին՝ նեյտրոֆիլներին ու բազոֆիլներին դեպի ինֆեկցիայի օջախ մղելու հատկություն ունեն: Ճիշտ է՝ գիտնականները տեղյակ էին IL8-ի գործառույթների մասին. նորությունն այն է, որ T բջիջները կարող են դրանցից էլ մեծ քանակությամբ արտադրել:
«Մենք պարզեցինք, որ նորածինների մոտ հակաբակտերիալ պաշտպանության բոլորովին այլ՝ մեծահասակներից տարբերվող մեխանիզմներ են գործում, որոնք տվյալ պարագայում արդյունավետ պաշտպանություն կարող են ապահովել: Գուցե  այդ նույն մեխանիզմները նաեւ հղիության ընթացքում են գործում՝ մոր օրգանիզմում առկա ինֆեկցիաներին պաշտպանություն ապահովելու համար: Հետազոտության հաջորդ փուլում մտադիր ենք այն գործընթացների էությունը հասկանալ, որոնք նորածինների մոտ այլ տիպի իմունային բջիջների արտադրության են հանգեցնում», - նշել է հետազոտության ավագ հեղինակ, կրթօջածի իմունային կենսաբանության պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի անդամ դոկտոր Դինա Գիբոնսը:
Բացի այդ, եթե գիտնականներին հաջողվի վաղաժամ ծնված երեխաների իմունային համակարգի խթանման միջոցներ գտնել, ողջ աշխարհում նորածինների մահացության մակարդակի կտրուկ անկում կարող է գրանցվել: Բավական է ասել, որ 2009թ.-ին Միացյալ Նահանգներում վաղաժամ ծնելիությանը մահացության պատճառների ամենաբարձր բաժինն է հասել՝ 35 տոկոս:

Premature babies' immune systems may not be as weak as we think
Characterized as being born before 37 weeks of pregnancy, nearly one of every eight babies are born premature — 40 weeks is considered full term, according to the Centers for Disease Control and Prevention (CDC). It’s long been understood that being born prematurely interrupts a child’s development, affecting everything from their brain function to the size and function of their lungs, which usually finish developing in the final weeks of pregnancy. Among these poorly developed life functions are the baby’s immune system, which, for quite some time, doctors believed performed just as poorly. A new study, however, suggests that we haven’t been giving the premature baby’s immune system enough credit, Medical Daily reported.
Preemies are already at a higher risk for infection, like most babies. Treating them quickly is the best way to prevent its spread to the bloodstream where it can cause sepsis, a life-threatening complication. The study, from researchers at King’s College London, found that a preemie’s immune system is stronger than once thought, and that it may just work differently than it would in an adult. If the researchers can find a way to tap into this newly found immune process, they may be able to help preemies fight infections better.
Until now, infants’ immune systems were believed to be mildly suppresses so that they wouldn’t trigger an inflammatory response to the developing baby’s body parts. Doctors believed that this immune suppression altered the structure of T cells, which are integral to a properly functioning immune system, and even prevented them from fighting pathogens. However, after analyzing the blood of 28 very premature babies, they found that the T cells actually produced a strong antibacterial molecule called interleukin 8 (IL8), which signals white blood cells like neutrophils and basophils to the site of infection. Though scientists have known about IL8’s function, they didn’t know T cells could produce if in high quantities.
“We found that babies have an in-built antibacterial defense mechanism that works differently to adults, but nevertheless may be effective in protecting them,” said lead author Dr. Deena Gibbons, of the Department of Immunobiology, in a press release. “This may also be a mechanism by which the baby protects itself in the womb from infections of the mother. The next stage of our work will be to better understand the pathways that result in the immune cells of the newborns being so different to those in adults.”
If they can do this, and learn to trigger the process in infected preemies, they may be able to reduce infant deaths around the world. In the U.S., preterm-related causes of death accounted for 35 percent of all infant deaths in 2009, more than any other single cause. If infants deaths in 2009 were anywhere near 2011’s rate of 24,000, then that’s a lot of babies that could be saved.