Եղունգների գել-լաքը կարող է ուժեղ ալերգիկ ախտանիշներ առաջացնել
Մաշկաբանները զգուշացնում են գել-լաքի գործածման վտանգի մասին․ պարզվում է, որ դա ոչ միայն եղունգները պատելու գեղեցիկ ու հարմար տարբերակ է։ Եթե այն ալերգիա առաջացնի, հետևանքները շատ տհաճ կլինեն և կվերաբերվեն ոչ միայն ձեր ձեռքերին։ Այս մասին հաղորդում է BBC-ի Ռուսական ծառայությունը և Mirror պորտալը։
Փորձագետները սկսել են նկատել այն մարդկանց թվաքանակի աճ, որոնց մոտ ուժեղ ալերգիա է առաջանում, երբ գել-լաքը դիպչում է նրանց մաշկին։
Ինչ հետևանքներ կարող է ունենալ գել-լաք քսելը
Մասնագետները զգուշացնում են, որ գելային արտադրանքում քիմիական նյութերը, որ հայտնի են իբրև մետակրիլատներ, կարող են ալերգիա առաջացնել, որի դեպքում վատանում է եղունգների վիճակը, իսկ մաշկի վրա ուժեղ քոր առաջացնող ցան է հայտնվում։
Քիմիական նյութի հանդեպ լուրջ ռեակցիան ոչ միայն ձեռքերի վրա է հետքեր թողնում։ Այն կարող է խանգարել բժշկական որոշ միջամտություններ անցկացնելուն, այնպիսիք, ինչպիսիք են կատարակտի վերացումը, հոդերի փոխարինումը կամ ատամների բուժումը։
Բժիշկ Դեյդրա Բաքլին՝ Բատի մաշկաբան խորհրդատուն, այդ ախտանիշները  պարզաբանել է  BBC Today ծրագրում․ «Դրանք կարող են տարբերակվել եղունգների թուլացումից մինչև դրանց ընկնելը, կարող է ցան առաջանալ դեմքի, պարանոցի, կրծքի վերին մասում։ Մարդիկ կարող են շնչառական խնդիրներ ունենալ, ասթմայի սրացում կարող է լինել»։
Մյուս ախտանիշերը, որոնց վրա հարկ է ուշադրություն դարձնել, հետևյալն են՝ շրթունքների այտուց, խոցեր մատների վրա, կուտիկուլայի մասում մաշկի կարմրում և այտուց։
Բժիշկ Բաքլին  բացատրել է․ «Այն բանից հետո, երբ օրգանիզմն արձագանքել է քիմիական նյութին, դուք չեք կարող բժշկական միջոցառւմներ անցնել, եթե դրանցում մետակրիլատներ են օգտագործվում, այն է ատամների ծեփապատճեններ անել, իմպլանտներ դնել»։
«Վատագույնն այն է, որ մարդիկ կարող են զգայուն դառնալ այլ իրերում առկա ակրիլատների նկատմամբ։ Դա կարող է նշանակություն ունենալ ատամնաբուժության մեջ, շաքարախտով  հիվանդների համար կամ օրթոպեդիկ վիրահատության ոլորտում։ Եվ դա ցմահ սենսիբիլիզացիա է»։ Այսինքն, եթե ալերգիան մի անգամ ի հայտ է եկել, ապա այն չի անհետանա թեկուզ տարիներ հետո, ալերգենի օգտագործմամբ միջոցառումները հակացուցված կլինեն, օրինակ՝ հոդերի փոխարինումը կամ մի շարք դեղամիջոցների ընդունումը։
Կօգնի, արդյոք, մատնահարդարման սրահ գնալը
«Միանգամայն հնարավոր է, որ համավարակի ընթացքում մատնահարդարման սրահների փակումը նպաստել է այն մարդկանց թվաքանակի աճին, որոնք գործածում են տան համար նախատեսված պիտույքները։ Դա կարող է խնդիր դառնալ, եթե դուք դրանք սխալ եք օգտագործում»,- հաղորդում է մաշկաբանների բրիտանական ասոցիացիան։ Շատերը սկսեցին գել-լաքը քսել տնային պայմաններում՝ դրամը տնտեսելու նպատակով։
Մաշկաբանները կոչ են անում մատնահարդարումն անել միայն համապատասխան  ուսում ստացած մասնագետի մոտ։ Փորձագետները զգուշացնում են , որ տնային գելային հավաքածուները ալերգիկ ռեակցիաների հիմնական մեղավորն են, բայց անցանկալի հետևանքներ կարող են առաջանալ նաև սրահ այցելելիս, եթե վարպետը վատ է սովորել։
Մետակրիլատը այդ գործողությունների գլխավոր բաղադրիչն է և մատնահարդարման ժամանակ  այն կարող է ընկնել մաշկի վրա։ Նման բան պատահում է, երբ ուլտրամանուշակագույն լամպը, որ կիրառվում է գելի շերտերն ամրացնելու համար, բավականաչափ տևական չի օգտագործվում կամ սարքին չէ։ Լամպի հզորությունը պետք է լինի 42 Վտ (կամ գոնե 36 Վտ-ից ոչ պակաս) ալիքի 350 նանոմետր  երկարությամբ։ Հակառակ դեպքում գելը կարգին չի չորանում, թունավոր նյութերը թափանցում են եղունգի հունը և շրջակայքի մաշկը՝ գրգռում և ալերգիա առաջացնելով։
Ըստ մաշկային կլինիկաներ այցելող 742 մարդու հարցախույզի տվյալների, 16%-ը լուրջ ռեակցիա են զգացել սրահում գել-լաք քսելուց։ Մաշկաբանների բրիտանական ասոցիացիան տեղեկացնում է․ «Սկզբնապես մենք այս մասին ահազանգ ենք հնչեցրել 2018 թվականին, և այս խնդիրը մինչը այժմ գոյություն ունի»։
Եղունգների գելային առաջին արտադրանքը ստեղծվել է 2009 թվականին ամերիկյան Gelish ֆիրմայի կողմից։ Դրա գլխավոր տնօրեն Դենի Հեյլը նշել է, որ թեև իր ընկերությունն անում է հնարավոր ամեն բան, իր արտադրանքը ճիշտ սերտիֆիկացնելու և բոլորին դրանից օգտվել սովորեցնելու համար, այդուհանդերձ «որոշ ապրանքեր, որ վաճառվում են համացանցում, արտադրվում են երկրներում, որոնք սերտիֆիկացիայի խիստ կանոններին չեն հետևում և կարող են մաշկի գրգռվածություն առաջացնել»։

Гель-лак для ногтей может вызывать сильные аллергические реакции
Дерматологи предупреждают об опасности использования гель-лака — оказывается, это не просто красивый и удобный вариант покрытия ногтей. Если он вызовет аллергию, последствия будут очень неприятными и затронут не только ваши руки. Об этом сообщает Русская служба ВВС и портал Mirror
Эксперты начинают замечать рост числа людей, у которых развивается сильная аллергия, вызванная попаданием гель-лака на кожу.
Какие могут быть последствия нанесения гель-лака?
Специалисты предупреждают, что химические вещества в гелевых продуктах, известные как метакрилаты, могут вызывать аллергическую реакцию, при которой ухудшается состояние ногтей, а на коже появляется сильная зудящая сыпь.
Серьезная реакция на химическое вещество не просто оставляет след на руках. Она может помешать проходить медицинские процедуры, такие как удаление катаракты, замена суставов или лечение зубов.
Доктор Дейдра Бакли, консультант-дерматолог из Бата, объяснила симптомы в программе BBC Today: «Они могут варьироваться от ослабления ногтей до выпадения, могут включать сильную сыпь на лице, шее, верхней части груди. У людей могут быть проблемы с дыханием или обострение астмы».
Другие симптомы, на которые следует обратить внимание: отек губ, язвы на пальцах, покраснение и отек в районе кутикулы.
Доктор Бакли объяснила: «После того, как организм отреагировал на химическое вещество, вы не можете проходить какие-либо медицинские процедуры, если в них используются метакрилаты: делать зубные слепки, вставлять имплантаты».
«Еще хуже то, что люди могут стать чувствительными к акрилатам в других вещах. Это может иметь значение в стоматологии, для диабетиков или для ортопедической хирургии. И это пожизненная сенсибилизация». То есть если аллергия возникла один раз, она никуда не уйдет даже через много лет,  процедуры с использованием аллергена будут противопоказаны, например замена суставов или прием ряда лекарственных препаратов.
Поможет ли обращение в маникюрный салон?
«Вполне вероятно, что закрытие маникюрных салонов во время пандемии способствовало увеличению числа людей, использующих наборы для дома. Это может стать проблемой, если вы используете их неправильно», — сообщает британская ассоциация дерматологов. Многие стали наносить гель-лак в домашних условиях, так как стремятся сэкономить деньги.
Дерматологи призывают делать маникюр только у профессионала, прошедшего обучение. Эксперты предупреждают, что домашние гелевые наборы являются основным виновником аллергических реакций, но нежелательные эффекты могут возникнуть и при походе в салон, если мастер плохо обучен.
Метакрилат является ключевым ингредиентом в этих процедурах, и во время маникюра он может попасть на кожу. Такое случается, когда ультрафиолетовая лампа, которая используется для затвердевания слоев геля, используется недостаточно долго или плохо работает. В идеале мощность лампы должна составлять 42 Вт (или хотя бы не меньше 36 Вт) с длиной волны в 350 нанометров. В противном случае гель не высыхает должным образом, токсичные компоненты проникают в ногтевое ложе и окружающую кожу, вызывая раздражение и аллергию.
При опросе 742 человек, посещавших дерматологические клиники, 16% испытали серьезную реакцию на салонное нанесение гель-лака. Британская ассоциация дерматологов сообщает: «Первоначально мы забили тревогу по этому поводу в 2018 году, и эта проблема до сих пор не исчезла».
Первые гелевые продукты для ногтей были созданы в 2009 году американской фирмой Gelish. Ее генеральный директор Денни Хейл отметила, что хотя их компания делает все возможное, чтобы правильно сертифицировать свою продукцию и обучить всех, как ей пользоваться, «некоторые товары, продаваемые по интернету, производятся в странах, которые не придерживаются строгих правил сертификации и могут вызвать сильное раздражение кожи».