ԱԲ ալգորիթմը սովորել է կանխատեսել մարդու կյանքի տևողությունը
Դանիայի Տեխնիկական համալսարանի գիտական խումբը մշակել է արհեստական բանականության  յուրահատուկ ալգորիթմ, որը 78% ճշգրտությամբ կանխատեսում է մարդու կյանքի տևողությունը։ Այս հետազոտության մանրամասները ներկայացված են Nature Computational Science հեղինակավոր գիտական պարբերականի մեջ:
Այս ալգորիթմը ստեղծելու համար հետազոտողները օգտագործել են 6 միլիոն դանիացիների տվյալները տարբեր արխիվներից, բժշկական քարտերից, ինչպես նաև կամավորների առողջության, անձնական տվյալների և սոցիալական կարգավիճակի մասին տեղեկությունները: Սա թույլ է տվել գիտնականների թիմին իրական մարդկանց մասին համապարփակ տեղեկատվություն հավաքել:
Այնուհետև համակարգ մուտքագրված տվյալները վերլուծվել են ալգորիթմի միջոցով, որն օրինաչափություններ է փնտրել և կանխատեսել   իրադարձությունների հետագա զարգացումները՝ հիմնվելով առկա փորձի վրա: Այս աշխատանքի արդյունքում նեյրոնային ցանցը սովորել է 78% ճշգրտությամբ կանխատեսել ոչ միայն մարդու առողջական վիճակն ու ֆինանսական եկամուտը նրա կյանքի ընթացքում, այլև որոշակի ժամանակահատվածներում մահվան հավանականությունը։
Թիմը վստահություն է հայտնել, որ ալգորիթմը կարող է օգտագործվել առողջությունը բարելավելու և վաղաժամ մահվան ռիսկը նվազեցնելու անհատականացված ռազմավարություններ մշակելու համար:

Алгоритм ИИ научился прогнозировать продолжительность человеческой жизни
В Дании научная группа из Технического университета разработала уникальный алгоритм искусственного интеллекта, обладающего способностью прогнозировать продолжительность человеческой жизни с точностью до 78%. О подробностях этого исследования сообщается в авторитетном научном издании Nature Computational Science.
Исследователи для создания этого алгоритма использовали данные 6 млн датчан из различных архивов, медицинских карт, а также сведения о здоровье, личных данных и социальном статусе добровольцев. Это позволило команде ученых собрать комплексную информацию о реальных людях.
Далее, введенные в систему данные были проанализированы алгоритмом, который искал закономерности и предсказывал дальнейшее развитие событий, опираясь на имеющийся опыт. В результате этой работы нейросеть научилась прогнозировать не только состояние здоровья и финансовый доход человека в течение его жизни, но и вероятность смерти в определенные временные промежутки с точностью до 78%.
Команда ученых выразила уверенность в том, что данный алгоритм может быть использован для разработки индивидуальных стратегий улучшения здоровья и снижения риска преждевременной смерти.