Մասնագետ՝ գրիպի դեպքում չի կարելի հակաբիոտիկներ ընդունել
Գրիպը վիրուսային հիվանդություն է, եւ այդ պատճառով գրիպի դեպքում չի կարելի հակաբիոտիկներ ընդունել եւ զբաղվել ինքնաբուժմամբ, հիշեցնում ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Արտավազդ Վանյանը :
«Մենք շատ անգամ ենք խոսել այն մասին, որ չի կարելի ինքնուրույն դեղեր ընտրել եւ զբաղվել ինքնաբուժությամբ: Մենք գործ ունենք վիրուսի հետ, եւ դրա դեմ կարող են պայքարել են հակավիրուսային դեղամիջոցները, այլ ոչ հակաբիոտիկները», - նշում է մասնագետը:
Նրա խոսքով՝ գրիպի եւ ՍՇ վարակների տարածումը Հայաստանում այժմ վերահսկվում է եւ հիվանդացության մակարդակը նորմայից բարձր չէ: Ծանր վիճակում գտնող հիվանդները եւս քիչ են, եւ դրանցից շատերը հայտնվում են հիվանդանոցում, ոչ թե բուն վիրուսների, այլ դրանց հետ կապված բարդացումների պատճառով (օրինակ, թոքաբորբ), որոնք ի հայտ են գալիս ինքնաբուժման արդյունքում:
Հիշեցնենք, որ գրիպի հարուցիչը վիրուսն է, իսկ հակաբիոտիկները կարող են միայն բակտերիաներ ոչնչացնել, այդ պատճառով գրիպի դեպքում դրանք օգնել չեն կարող եւ, ամենայն հավանականությամբ, վնասակար կլինեն, քանի որ գրիպի դեպքում մարդու իմունային համակարգը թուլանում է եւ օրգանիզմն ավելի անպաշտպան է դառնում, եթե մարդը հակաբիոտիկներ է ընդունում՝ էլ ավելի թուլացնելով իմունիտետը, քանի որ «վատ» բակտերիաների հետ մեկտեղ ոչնչանում են նաեւ օգտակար բակտերիաները: Իսկ թուլացած օրգանիզմում գրիպի վիրուսը սկսում է էլ ավելի ակտիվ կերպով բազմանալ՝ նպաստելով մի շարք բարդացումների ի հայտ գալուն:
Եթե դուք հիվանդացել եք, Արտավազդ Վանյանը խորհուրդ է տալիս դիմել գրանցման վայրի պոլիկլինիկա (http://med.news.am/arm/news/5130/inch-anel-ete-duq-hivandacel-eq.html) եւ հետեւել բժշկի խորհուրդներին: Իսկ ահա ինքնուրույն կամ դեղատան աշխատակցի միջոցով դեղեր ընտրել պետք չէ:

При гриппе нельзя принимать антибиотики - специалист
Грипп – вирусное заболевание, и поэтому при гриппе нельзя принимать антибиотики и заниматься самолечением, напоминает директор Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении Артавазд Ванян.
“Мы много раз говорили, что нельзя самостоятельно подбирать себе лекарства и заниматься самолечением. Мы имеем дело с вирусом, и против него могут бороться противовирусные препараты, а не антибиотики”, - отметил специалист.
По его словам, ситуация с гриппом и ОРВИ в Армении сейчас находится под контролем, и случаев болезней не больше, чем обычно в этот сезон. Пациентов в тяжелом состоянии тоже немного, и большинство из них оказывается в больницах не из-за самих вирусов, а из-за осложнений (например, воспаление легких), возникших в результате самолечения.
Напомним, что возбудитель гриппа – вирус, а антибиотики могут убивать только бактерии, поэтому при гриппе они не только не могут помочь, но и, скорее всего, навредят, так как во время гриппа иммунная система человека слабеет, и организм становится более уязвимым; если человек принимает антибиотики, это лишь еще больше способствует ослаблению иммунитета, ведь вместе с вредоносным бактериями гибнут и “хорошие”. А в ослабленном организме вирусы гриппа начинают еще активнее размножаться, способствуя развитию ряда осложнений.
Если Вы заболели, Автавазд Ванян рекомендует обратиться в поликлинику по месту жительства и следовать рекомендациям врача. Спрашивать совета аптекарей или подбирать лекарства самостоятельно не стоит.