Ներառական կրթություն. ի՞նչ է այն եւ ինչու՞ է կարեւոր
Ի՞նչ է ներառական կրթությունը եւ ինչու՞ է այն այդքան կարեւոր: Այս հարցերին է NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում անդրադարձել «Ունիսոն» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Արմեն Ալավերդյանը:
Ներառական կրթություն ասելով շատ հաճախ հասկանում են կրթական ընդհանուր համակարգի զարգացումը, դրա հարմարեցումը յուրաքանչյուր երեխայի կարիքներին՝ ներառյալ սահմանափակ կարողություններով երեխաներին:  Արմեն Ալավերդյանի խոսքով՝ ներառական կրթությունը երեխաներին եւ երիտասարդներին հնարավորություն է ընձեռում ստանալ կրթություն եւ մասնագիտանալ, ինչպես նաեւ ավելի հեշտ գտնել իրենց տեղը կյանքում:
Ի՞նչ է պետք բոլոր երեխաների կրթության իրավունքն ապահովելու համար
Առաջին հերթին, անհրաժեշտ է հարմարեցնել դպրոցների ու համալսարանի շենքերը, որպեսզի սահմանափակ կարողություններով մարդիկ կարողանան մուտք գործել: Պանդուսների անհրաժեշտության մասին գիտեն, հավանաբար, բոլորը, սակայն, մասնագետի խոսքով, կրթական հաստատությունների մուտքի մոտ դրանք, որպես կանոն, բացակայում են: Բացի այդ՝ շինություններից եւ ոչ մեկում չկան վերելակներ, որոնք սահմանափակ կարողություններով մարդկանց հնարավորություն կընձեռեին տեղափոխվել շինությունների տարածքով եւ դասի հաճախել:
Երկրորդ ամենակարեւոր հանգամանքն էլ այն է, որ  պետք է ստեղծել համապատասխան ուսումնական ծրագրեր սահմանափակ կարողություններով մարդկանց համար: Այսպիսի ծրարգրերի հետ եւս Հայաստանում ամեն ինչ հարթ չէ:  Շատերը մտածում են, որ մտավոր խնդիրներով մարդիկ չպետք է սովորեն, բայց այս կարծիքը, ըստ մեր զրուցակցի, թյուր կարծիք է, քանի որ ճիշտ մոտեցման դեպքում սահմանափակ կարողություններով մարդիկ լուրջ առաջընթաց են արձանագրում: Օրինակ, ԱՄՆ-ում նույնիսկ Դաունի սինդրոմով դասախոսներ կան, եւ նրանք դասախոս են դարձել հենց վաղ տարիքից ճիշտ կրթություն ստանալու շնորհիվ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ բոլոր բուհերից միայն մեկն է հարմարեցված սահմանափակ կարողություններով մարդկանց համար: Իսկ բուհերի շենքերի մեծամասնությունը նախագծված է այնպես, որ սահմանափակ կարողություններով մարդիկ չեն կարող մուտք գործել եւ տեղափոխվել բուհի տարածքով: Բացի այդ՝ մասնագետները նշում են, որ մեր երկրում գրեթե չկան ուսման համապատասխան ծրագրեր եւ անհրաժեշտ մասնագետներ, որոնք կարող են եւ պատրաստ են կրթել սահմանափակ կարողություններով մարդկանց:

Инклюзивное образование: что это и почему это важно?
Что на самом деле представляет собой инклюзивное образование и почему оно так важно? На эти вопросы в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine ответил руководитель общественной организации “Унисон” Армен Алавердян.
Под инклюзивным образованием обычно понимают развитие общей системы образования и приспособление ее к нуждам всех детей, включая детей с ограниченными возможностями. По словам Армена Алавердяна, инклюзивное образование дает возможность всем детям и молодым людям получить образование и специальность и легче найти свое место в жизни.
Что нужно для того, чтобы дать всем детям возможность получать образование?
Во-первых, необходимо обеспечить им доступ в здания школ и университетов. О необходимости пандусов знают, наверное, все, однако, по словам специалиста, у входов в учебные заведения их, как правило, нет. Кроме того, почти ни в одном из этих зданий нет лифтов, которые дали бы возможность людям в инвалидном кресле спокойно передвигаться по этажам и посещать занятия.
Во-вторых, необходимы специальные программы обучения – в основном для детей с теми или иными особенностями умственного развития. С такими программами в Армении тоже не все гладко: многие думают, что люди с умственными “проблемами” не должны учиться, но это мнение, по словам специалиста, ошибочное, ведь при правильном подходе им удается добиться очень хороших результатов. Например, в США есть даже преподаватели с синдромом Дауна – и преподавателями они стали именно благодаря правильному обучению с детства.
Напомним, что из всех ВУЗов Армении лишь один приспособлен для людей с ограниченными возможностями (http://med.news.am/rus/news/5143/viysshee-obrazovanie-v-armenii-nedostupno-dlya-lyudeiy-s-invalidnostyu.html). Большинство же зданий армянских ВУЗов построено так, что люди с инвалидностью при всем желании без посторонней помощи не могут в них войти и передвигаться по их территории. Кроме того, по словам экспертов, в стране практически нет специализированных программ обучения и специалистов, которые могут и готовы обучать людей с ограниченными возможностями.