Այսօր Հիվանդի համաշխարհային օրն է
Փետրվարի 11-ը Հիվանդի համաշխարհային օրն է, որը նշվում է 1993թ-ից՝ Հռոմի հանգուցյալ պապ Հովհաննես Պողոս 2-րդի նախաձեռնությամբ:
Օրվա գլխավոր նպատակն է աջակցել աշխարհի բոլոր հիվանդներին՝ անկախ հիվանդության տեսակից: Ինքը՝ Հովհաննես Պողոս 2-րդը, 1992 թ.-ի հղած ուղերձում նշել էր, որ Հիվանդի համաշխարհային օրը հիմնադրվում է, որպեսզի նախեւառաջ  «…բժշկական կազմակերպությունների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները զգան, թե որքան կարեւոր է հիվանդներին և տկարներին լավ խնամելը, նրանց ցավն ու տառապանքները թեթևացնելը:»
Փետրվարի 11-ը պատահական ընտրված չէ. 1858թ.-ի հենց այս օրը, Կաթոլիկ եկեղեցու հավատացյալների համոզմամբ, ֆրանսիական Լուրդ քաղաքի քարանձավներից մեկում Մարիամ Աստվածածինը հայտնվել է 14-ամյա մի աղջկա՝ Բերնադետա Սուբիրուին:  Դրանից հետո նա միանձնուհի է դարձել, սկսել է բուժել մարդկանց՝ դառնալով հիվանդների փրկության խորհրդանիշը:
Աշխարհի մի շարք երկրներում փետրվարի 11-ին անցկացվում են  տարբեր միջոցառումներ, որոնք նվիրված են հիվանադությունների, դրանց կանխարգելման եւ բուժման մասին ինֆորմացիայի տարածմանը:

Today is the World Day of the Sick
February 11 is World Day of the Sick. Pope John Paul II initiated the day in 1992 to encourage people to pray for those who suffer from illness and for their caregivers.
The Pope himself had been diagnosed with Parkinson’s a year before, in 1991, and it is considered that his own illness was impetus for his designation of the day.
World Day of the Sick was first observed on February 11, 1993. February 11 is also the Catholic Feast of Our Lady of Lourdes, which a name is given to the Virgin Mary in honor of the apparitions that were said to have been seen in and around Lourdes, France, by a young girl called Bernadette Soubirous. The Church canonized Bernadette as a saint several years later.
People around the world take the time to pray for the sick and for those who work very hard to alleviate the sufferings of the sick on this day. Faith organizations mark this day especially to provide the sick with medicines, food, and spiritual guidance.
World Day of the Sick is not an official holiday so businesses, schools and government offices are open.