Գիտնականները խորհուրդ են տալիս մանկասայլակներում երեխաներին ծածկել վնասակար արտանետումներից
Ծնողները պետք է մանկահասակ երեխաներին պաշտպանեն վնասակար արտանետումներից եւ փողոց դուրս գալիս ծածկեն մանկասայլակները, հատկապես առավոտյան ժամերին, խորհուրդ են տալիս բրիտանացի գիտնականները:
Լուսացույցները եւ ավտոբուսի կանգառները համարվում են օդի առավելագույնս աղտոտված գոտիները: Սարեյ կոմսության համալսարանի մասնագետները պարզել են, որ առավոտյան ժամերին աղտոտվածությունն ավելի շատ է, քան ցերեկը:
Վտանգավոր գոլորշիները շնչող մանկահասակ երեխաները օդի աղտոտվածության նկատմամբ ավելի խոցելի են, քանի որ նրանց մարմնի զանգվածն ավելի փոքր է, իսկ օրգանիզմը զարգացման փուլում է:
Սարեյի համալսարանի գիտնականները հետազոտությունն իրականացնելիս, որի արդյունքների մասին հրապարակվել է Environmental Pollution («Օդի աղտոտում») պարբերականում, հենվել են մանկասայլակների մեջ չափումների տվյալների վրա, որոնք փողոցում են հայտնվել երեխաներին դպրոց տանելիս եւ դպրոցից տուն վերադառնալիս:
64 մանկասայլակների չափումները կատարվել են Գիլֆորդ քաղաքում (գտնվում է Լոնդոնից հարավ-արեւմուտք)՝ 80 կմ տարածությամբ:
Հետազոտության ղեկավար Փրաշանթ Քումարը նշել է, որ բացահայտված տվյալները ծնողների համար պետք է նախազգուշացում լինեն:
«Մանկահասակ երեխաներն օդի աղտոտվածության նկատմամբ ավելի խոցելի են, քան մեծահասակները, քանի որ նրանց համակարգերը [շնչառական, արյան շրջանառության] դեռեւս չեն ձեւավորվել, եւ նրանց մարմնի զանգվածն ավելի փոքր է: Ամենագլխավորն այն է, որ երեխաները կարող են շնչել միանգամայն վնասակար եւ վտանգավոր քիմիական նյութեր, ինչպիսին են երկաթի, ալյումինի օքսիդը եւ կրեմնիումի երկօքսիդը, որոնք միմյանց հետ տարբեր մեծության մասնիկներ են առաջացնում»,- ասել է գիտնականը:
Բժիշկ Քումարը պարզաբանել է, որ երեխաներին պատնեշելու ամենալավ միջոցը մանկասայլակներում պաշտպանական պատնեշ տեղադրելն է, հատկապես լուսացույցների, խաչմերուկների եւ ավտոբուսների կանգառների մոտ:
Նրա խոսքով՝ իր ղեկավարած խումբը փորձում է գտնել մանկասայլակների շուրջը օդը մաքրելու միջոցներ:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության վերջին հաշվետվության մեջ նշված է, որ ամեն տարի աշխարհում 570 հազար երեխա մահանում է շրջակա միջավայրի աղտոտվածության հետ կապված հիվանդություների հետեւանքով:

Ученые советуют детей в колясках закрывать от вредных выхлопов
Родители должны ограждать младенцев от вредных выхлопов и покрывать коляски, выходя на улицу, особенно в утренние часы - рекомендуют британские ученые.
Светофоры и автобусные остановки являются зонами максимального загрязнения воздуха, и, как выяснили специалисты из Университета графства Саррей, в утренние часы оно больше, чем днем.
Младенцы и дети, дышащие вредными испарениями, более уязвимы к загрязнению воздуха, поскольку их тела меньше, и организм находится в стадии развития.
Исследование Университета Саррей, данные которого опубликованы в издании Environmental Pollution (Загрязнение воздуха), опиралось на данные замеров, взятых изнутри детских колясок, которые оказывались на улице в часы отвода детей в школу и привода из школы.
Замеры 64 колясок проводились в городе Гилфорд (расположенном к югу-западу от Лондона) и покрывали расстояние в 80 км.
Руководитель исследования Прашант Кумар из Университета Саррея сказал, что обнаруженные данные должны служить предупреждением родителям.
«Маленькие дети гораздо более уязвимы к загрязнению воздуха, чем взрослые, из-за того, что их системы [дыхательная, кровообращения] еще не сформированы, и масса тела у них небольшая, - сказал ученый. - Самое главное, что дети могут вдохнуть весьма вредные и опасные химические вещества, такие как окиси железа, алюминия и двуокись кремния, образующие друг с другом различной величины частицы».
Как пояснил доктор Кумар, наилучший способ оградить детей - это установить барьерную защиту в колясках, особенно у светофоров, на перекрестках и автобусных остановках.
По его словам, руководимая им группа пытается найти способ очищения воздуха вокруг находящихся в колясках детей.
В недавнем отчете Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) говорится, что ежегодно в мире умирает 570 тыс. детей от заболеваний, связанных с загрязнением окружающей среды.