Գիտնականները խորհուրդ են տալիս մանկասայլակներում երեխաներին ծածկել վնասակար արտանետումներից
Ծնողները պետք է մանկահասակ երեխաներին պաշտպանեն վնասակար արտանետումներից եւ փողոց դուրս գալիս ծածկեն մանկասայլակները, հատկապես առավոտյան ժամերին, խորհուրդ են տալիս բրիտանացի գիտնականները:
Լուսացույցները եւ ավտոբուսի կանգառները համարվում են օդի առավելագույնս աղտոտված գոտիները: Սարեյ կոմսության համալսարանի մասնագետները պարզել են, որ առավոտյան ժամերին աղտոտվածությունն ավելի շատ է, քան ցերեկը:
Վտանգավոր գոլորշիները շնչող մանկահասակ երեխաները օդի աղտոտվածության նկատմամբ ավելի խոցելի են, քանի որ նրանց մարմնի զանգվածն ավելի փոքր է, իսկ օրգանիզմը զարգացման փուլում է:
Սարեյի համալսարանի գիտնականները հետազոտությունն իրականացնելիս, որի արդյունքների մասին հրապարակվել է Environmental Pollution («Օդի աղտոտում») պարբերականում, հենվել են մանկասայլակների մեջ չափումների տվյալների վրա, որոնք փողոցում են հայտնվել երեխաներին դպրոց տանելիս եւ դպրոցից տուն վերադառնալիս:
64 մանկասայլակների չափումները կատարվել են Գիլֆորդ քաղաքում (գտնվում է Լոնդոնից հարավ-արեւմուտք)՝ 80 կմ տարածությամբ:
Հետազոտության ղեկավար Փրաշանթ Քումարը նշել է, որ բացահայտված տվյալները ծնողների համար պետք է նախազգուշացում լինեն:
«Մանկահասակ երեխաներն օդի աղտոտվածության նկատմամբ ավելի խոցելի են, քան մեծահասակները, քանի որ նրանց համակարգերը [շնչառական, արյան շրջանառության] դեռեւս չեն ձեւավորվել, եւ նրանց մարմնի զանգվածն ավելի փոքր է: Ամենագլխավորն այն է, որ երեխաները կարող են շնչել միանգամայն վնասակար եւ վտանգավոր քիմիական նյութեր, ինչպիսին են երկաթի, ալյումինի օքսիդը եւ կրեմնիումի երկօքսիդը, որոնք միմյանց հետ տարբեր մեծության մասնիկներ են առաջացնում»,- ասել է գիտնականը:
Բժիշկ Քումարը պարզաբանել է, որ երեխաներին պատնեշելու ամենալավ միջոցը մանկասայլակներում պաշտպանական պատնեշ տեղադրելն է, հատկապես լուսացույցների, խաչմերուկների եւ ավտոբուսների կանգառների մոտ:
Նրա խոսքով՝ իր ղեկավարած խումբը փորձում է գտնել մանկասայլակների շուրջը օդը մաքրելու միջոցներ:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության վերջին հաշվետվության մեջ նշված է, որ ամեն տարի աշխարհում 570 հազար երեխա մահանում է շրջակա միջավայրի աղտոտվածության հետ կապված հիվանդություների հետեւանքով:

Use pram covers 'to protect babies from air pollution'
Parents should use pram covers to protect babies and young children from harmful air pollution during the school run, researchers suggest.
Traffic lights and bus stops were pollution hotspots and there were higher levels of pollution in the morning compared with the afternoon, the University of Surrey study said.
Young children are more at risk because their bodies are small and developing.
And they could be breathing in damaging substances, the study said.
A recent World Health Organization report said that 570,000 children under the age of five died every year from illnesses that could be linked to pollution.
The Surrey research, published in Environmental Pollution, was based on measurements from air monitoring equipment inside toddlers' prams being pushed to and from schools during drop-off and pick-up times.
Scientists looked at pollution levels in prams during 64 trips, covering about 50 miles (80km), in Guildford.
Bus stops and traffic lights were the worst places for being exposed to the tiny particles from exhaust fumes and tyres that can get into the bloodstream.
And there were more of these harmful particles in the air during morning drop-off times, when traffic was at its busiest.
Dr Prashant Kumar, lead study author from the University of Surrey, said his findings were a warning to parents.
"Young children are far more susceptible to pollution than adults, due to their immature and developing systems and lower body weight," he said.
"Essentially, children could be at risk of breathing in some nasty and harmful chemical species such as iron, aluminium and silica that form together the particles of various size ranges."
Dr Kumar said the best way to stop this happening was to use a barrier between children in prams and the emissions from vehicle exhausts, especially at traffic lights, crossroads and bus stops.
He said his research team was also trying to find a way to clean the air around children sitting in their prams.