Տղամարդկանց շրջանում ամենատարածված 10 պլաստիկ վիրահատությունները
Վերջին տարիներին տղամարդիկ սկսել են ավելի հաճախ դիմել պլաստիկ վիրաբույժների ծառայություններին. American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery-ի նոր հաշվետվության համաձայն` 2016 թվականին, 1997 թվականի համեմատությամբ, տղամարդկանց կատարվող պլաստիկ վիրահատությունների թիվը 325 տոկոսով աճել է:
Տղամարդկանց շրջանում ամենատարածված 10 պլաստիկ վիրահատությունները եւ կոսմետիկական միջամտությունները` ըստ American Society for Aesthetic Plastic Surgery-ի վարկածի.
1. Լիպոսակցիա
2. Կրծքի փոքրացում
3. Կոպերի վիրաբուժություն
4. Քթի վիրահատություն
5. Դեմքի ձգում
6. Ականջների վիրահատություն
7. Բոտոկս
8. Կզակի մեծացում
9. Պարանոցի ձգում
10. Մազերի փոխպատվաստում
American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery-ի մասնագետները հարցում են անցկացրել 618 տղամարդկանց շրջանում` խնդրելով պատասխանել արդյոք կհամաձայնվեի՞ն պլաստիկ վիրահատություն կամ կոսմետիկական միջամտություն կատարել հարցին: 25-ից մինչեւ 34 տարեկան տղամարդկանց 58 տոկոսը պատասխանել է, որ իրենք իսկապես հետաքրքրվում են նման վիրահատություններով: 18-24 տարեկան տղամարդկանց 34 տոկոսը նույնպես նման վիրահատություններին դեմ չէ:
Նրանք պլաստիկ վիրահատություններով հետաքրքրվելու ամենատարբեր պատճառներ են ներկայացրել. տղամարդկանցից ոմանք ցանկացել են ավելի երիտասարդ արտաքին ունենալ, մյուսները ցանկացել են բարձրացնել ինքնագնահատականը եւ ինքնավստահությունը, երրորդները վիրաբուժական նշտարի տակ կպառկեին իրենց զուգընկերոջը դուր գալու համար:

Male plastic surgery: Most common procedures for men in 2016
Cosmetic surgery for men has skyrocketed 325 percent since 1997, which coincides with a new report by the American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery.
A study found that among men who said they were willing to go under the knife, millennials accounted for 92 percent of those affirmative responses.
Reasons for plastic surgery varied - some wanted to maintain a youthful look, others wanted to feel better about themselves and some wanted to please their partner.
The most common procedures for this generation are nose jobs, ear pinning and chest reductions.
MOST COMMON PROCEDURES FOR MEN IN 2016
1. Liposuction
2. Breast reduction
3. Eyelid surgery
4. Nose surgery
5. Facelift
6. Pinning back the ears
7. Botox
8. Chin augmentation
9. Neck lift
10. Hair transplant
Source: American Society for Aesthetic Plastic Surgery
The study was conducted by surveying a group of 618 men and asking them if they were willing to have plastic surgery.
Millennials made up the majority of the 31 percent of respondents who said they would be 'extremely likely" to consider a procedure, both surgical or non-surgical.
Males aged 25 to 34 made up 58 percent of the 'yes' answers and men aged 18 to 24 made up 34 percent.
Together, these millennials accounted for 92 percent of the affirmative responses.
American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery then questioned the reasons behind why these men were willing to have surgery.
Those aged 25 to 34 were more likely to say they wanted to feel better about themselves, around 60 percent citing this reason.
The other reasons were to please a partner, to remain competitive in their career, to look less tired and to meet a mate.
Those aged 18 to 24 also followed this pattern of responses but at lower numbers.
Social media plays a role into men wanting to get work done, as well as an obsession with celebrities, the study noted.
Thirteen percent of facial plastic surgeons reported an increase in patients who requested celebrity procedures in 2014. This was a three percent jump from 2013.