Հայաստանում ալերգիայի ախտորոշման ո՞ր մեթոդներն են հասանելի
Ներկայումս գոյություն ունեն ալերգիայի ախտորոշման բազմաթիվ միջոցներ՝ հնուց հայտնի մաշկային թեստեց սկսած մինչեւ նորագույն հետազոտություններ: Հայաստանում այս մեթոդներից որո՞նք են հասանելի, եւ որքանո՞վ են դրանք արդյունավետ: NEWS.am Medicine-ը այս հարցերի շուրջ զրուցեց իմունաբան ալերգոլոգ Սեւան Իրիցյան հետ:
Մասնագետի խոսքով՝ Հայաստանում այսօր հասանելի են ալերգիայի ախտորոշման գործնականում բոլոր մեթոդները, որոնք օգտագործվում են ամբողջ աշխարհում:
1. Մաշկային թեստեր
Թեստերի էությունը հետեւյալն է՝ հիվանդի մաշկը հատուկ գործիքով մի փոքր վնասում են, եւ այդ տեղը ալերգեն պարունակող լուծույթով են մշակում: Եթե օրգանիզմն այս ալերգենի նկատմամբ զգայուն է, հիվանդի մոտ տեղային ռեակցիա է առաջանում (օրինակ՝ ոչ մեծ այտուց կամ կարմրություն), որոնք բժիշկը կարող է արդեն 20 րոպե հետո գնահատել:
Մաշկային թեստերը ախտորոշման անվտանգ մեթոդ են, սակայն դրանք, այնուամենայնիվ, խորհուրդ է տրվում անցկացնել ստացիոնարի պայմաններում, որպեսզի հիվանդները մասնագետների հսկողության ներքո լինեն:
Մաշկային թեստերը ալերգիայի ախտորոշման միանգամայն հասանելի մեթոդ են: Սակայն Հայաստանում դրանց կիրառման հետո կապված նաեւ մի շարք խնդիրներ կան: Առաջին՝ երկրում գրանցված են միայն մեկ արտադրողի թեստերը, եւ եթե այս թեստերը ինչ-ինչ պատճառով ինչ-որ ժամանակ չեն ներկրում, դեֆիցիտ է առաջանում: Երկրորդ՝ Հայաստանում սակավաթիվ են մասնագետները, որոնք կարողանում են այս թեստերը ճիշտ կատարել:
2. ImmunoCAP տեխնոլոգիա
ImmunoCAP տեխնոլոգիայի հիմքով թեստերն այսօր ալերգիայի ախտորոշման ոսկե ստանդարտ են համարվում: Այս թեստերը Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եւ ամերիկյան FDA-ի կողմից երաշխավորված են ալերգիայի ճշգրիտ ախտորոշման համար:
ImmunoCAP թեստերը թույլ են տալիս սենսիբիլիզացիայի (զգայունության) առկայությունն ակնթարթորեն որոշել ալերգենների 51 աղբյուրներից 112 ալերգաբաղադրիչների նկատմամբ: Ավելին՝ այս թեստերը կարող են ալերգիան տարբերակել ոչ միայն նյութով, այլեւ նյութի մոլեկուլով:
Թեստն անցկացնելու համար հիվանդի երակից արյուն է վերցվում, որը հետո հատուկ մշակման է ենթարկվում եւ տեղադրվում սարքի մեջ, որը որոշում է որոշակի ալերգենների նկատմամբ հիվանդի զգայունությունը:
3. Հրահրիչ թեստեր
Հրահրիչ թեստեր անցկացնելիս հիվանդի օրգանիզմ է ներարկվում ալերգենի փոքր քանակություն, իսկ որոշ ժամանակ անց գնահատվում է ռեակցիան: Խորհուրդ է տրվում հրահրիչ թեստեր անցկացնել միայն ստացիոնարում՝ ըստ խիստ ցուցումների. քանի որ հետազոտությունը կարող է հիվանդի մոտ ալերգիկ ուժեղ ռեակցիա առաջացնել, այն պետք է անցկացնել բժշկի ներկայությամբ, որը կարող է անմիջապես բժշկական օգնություն ցույց տալ:
Հայաստանի որոշ բժշկական կենտրոններում հրահրիչ թեստերն անցկացվում են սննդային ալերգիայի որոշ տեսակները եւ կաթի նկատմամբ ալերգիան հայտնաբերելու համար, սակայն կոնտակտային ալերգիայի համար ստանդարտացված թեստեր մեր երկրում դեռեւս չկան:
4. IgE հատուկ հակամարմինների հետազոտություններ
Հիվանդի երակից վերցված արյան այս անալիզը կատարվում է IgE հատուկ հակամարմինների առկայությունը ստուգելու համար: Իմունաբան ալերգոլոգի պարզաբանմամբ՝ մարդկանցից շատերը սխալմամբ կարծում են, որ գոյություն ունի «ընդհանուր» IgE եւ «հատուկ»: Իրականում դրանք բոլորը հատուկ են, իսկ թեստը գնահատում է հատուկ իմունոգլոբուլինների ընդհանրացված պատկերը: Մասնագետի խոսքով՝ այս թեստն ալերգաբանության մեջ իր դերն արդեն կորցնում է, քանի որ չի կարող արտացոլել հիվանդի իրական վիճակը: Բանն այն է, որ IgE-ի մեծացումը կարող է կապված լինել ոչ միայն ալերգիայի, այլ նաեւ մի շարք այլ խնդիրների հետ, այդ պատճառով այս թեստի փոխարեն այսօր խորհուրդ է տրվում օգտագործել այլ՝ վերեւում թվարկված մեթոդները:

Какие методы диагностики аллергии доступны в Армении?
В настоящее время существует множество способов диагностики аллергии – от известных с давних пор кожных тестов до современнейших исследований. Какие из этих методов доступны в Армении и насколько они эффективны? Разобраться в этих вопросах корреспонденту NEWS.am Medicine помог иммунолог-аллерголог Севан Ирицян.
По словам специалиста, в Армении на сегодняшний день доступны практически все методы диагностики аллергии, используемые во всем мире:
1. Кожные тесты
Их суть в следующем: кожу пациента немного повреждают специальным инструментом, и это место обрабатывают раствором, содержащим аллерген. Если организм чувствителен к этому аллергену, у пациента развиваются местные реакции (например, небольшой отек или покраснение), которые врач может оценить уже через 20 минут.
Кожные тесты считаются безопасным методом диагостики, однако проводить их все же рекомендуется в условиях стационара, чтобы пациенты был под контролем специалистов.
Кожные тесты считаются весьма доступным методом диагностики аллергии. Но есть и ряд проблем, связанных с их применением в Армении. Во-первых, в стране зарегистрированы тесты лишь одного производителя, и если эти тесты по какой-либо причине какое-то время не привозят, возникает их дефицит. Во-вторых, специалистов, которые могут правильно делать эти тесты, в Армении не так уж и много.
2. Технология ImmunoCAP
Тесты на основе технологии ImmunoCAP считаются сегодня золотым стандартом аллергодиагностики. Эти тесты рекомендованы Всемирной Организацией Здравоохранения и американским FDA для точной диагностики аллергии.
Тесты ImmunoCAP позволяют одномоментно определить наличие сенсибилизации к 112 аллергокомпонентам из 51 источника аллергенов. Более того, эти тесты могут распознавать аллергию не только на вещество, но и даже на молекулы вещества.
Для проведения теста у пациента берется кровь из вены, которая затем проходит специальную обработку и помещается в оборудование, которое определяет чувствительность пациента к определенным аллергенам.
3. Провокационные тесты
При проведении провокационных тестов в организм пациента вводится небольшое количество аллергена, а через некоторое время оценивается реакция. Провокационные тесты рекомендуется проводить только в стационарах по строгим показаниям: так как исследование может вызывать у пациента сильную аллергическую реакцию, оно должно проводиться в присутствии врача, который может оказать немедленную медицинскую помощь.
В некоторых медцентрах Армении проводятся провокационные тесты для обнаружения некоторых видов пищевой аллергии и аллергии на молоко, однако стандартизированных тестов для контактной аллергии у нас в стране пока нет.
4. Исследование специфических антител IgE
Это анализ на наличие в крови, взятой из вены пациента, специфических антител IgE. Как объяснил иммунолог-аллерголог, многие люди ошибочно полагают, что существуют «общий» IgE и «специфический». На самом деле все они специфические, тест же оценивает обобщенную картину специфических иммуноглобулинов. Этот тест, по словам специалиста, уже теряет свою роль в аллергологии, так как он не может отразить реальное состояние пациента. Дело в том, что повышение IgE может быть связано не только с аллергией, но и с целым рядом других проблем, поэтому вместо этого теста сегодня рекомендуется использовать другие, перечисленные выше.