Կենսաբանները մարդու համար պիտանի օրգաններով խոզեր են «ստեղծել»
ԱՄՆ-ից գիտնականները առաջին անգամ հանրությանն են ներկայացրել առաջին «մարդացված» խոզերին, որոնց ԴՆԹ-ն լիովին մաքրվել է մարդու առողջության համար վտանգավոր ռետրովիրուսներից։ Դա թույլ կտա նրանց օրգաններն օգտագործել մարդկանց փոխպատվաստման նպատակով։ Այս մասին ասվում է Science պարբերականում հրապարակված հոդվածում։
«Խոզերի օրգանները ե՛ւ իրենց չափերով, ե՛ւ աշխատանքի սկզբունքներով նման են նրանց մարդկային անալոգներին, ուստի դրանք կարելի է օգտագործել փոխպատվաստման համար։ Այժմ դա չի արվում երկու պատճառով՝ մարդու եւ խոզերի իմունային համակարգերի անհամատեղելիության եւ ռետրովիրուսներով մարդկանց վարակվելու հնարավորության պատճառով, որոնք առկա են կենդանու ԴՆԹ–ում»,- գրում է Ջորջ Չերչը՝ Հարվարդի համալսարանից։
Երկու տարի առաջ Չերչն ու նրա գործընկերները առաջին քայլն են արել տվյալ խնդրի լուծման հարցում՝ սովորելով խոզերի բջիջներում զանգվածայնորեն խմբագրել ու հեռացնել ԴՆԹ-ի առանձին հատվածներ, որոնք մարդու օրգանզիմի համար պոտենցիալ սպառնալիք են ներկայացնում։ Դրանցից են PERV ռետրովիրուսները։ Այդ պաթոգենները կենդանու համար սպառնալիք չեն ներկայացնում, սակայն նրանք կարող են դյուրությամբ ներթափանցել մարդու օրգանիզմ՝ խոզի օրգանի փոխպատվաստումից հետո եւ վարակել նրանց։
Խնդիրն այն է, որ այդ ռետրովիրուսները գտնվում են խոզի ԴՆԹ-ում եւ նրա անքակտելի մասն են։ Դա գրեթե անհնար է դարձնում դրանք «վիրահատական միջամտությամբ» հեռացնելը, քանի որ կենդանու գենոմը PERV–ի տասնյակ կրկնօրինակներ է պարունակում։
Չերչն ու նրա գործընկերները կարողացել են այդ խնդիրը լուծել՝ CRISPR/Cas9 օգտագործելով, որը գենոմի խմբագրման նոր համակարգ է։ Այն թույլ է տալիս գրեթե 100 տոկոս ճշգրտությամբ հեռացնել կամ փոխարինել կենդանիների կամ մաներէների ԴՆԹ-ի կարճ հատվածները՝ չխախտելով մյուս գենոմների կամ գենոմների սեգմենտների աշխատանքը։
Այդ համակարգն օգտագործելով՝ Չերչի խումբը կարողացել է հեռացնել PERV-ի բոլոր 62 տարբերակները, ինչի հետեւանով դրա բջիջները սկսեցին հազար անգամ ավելի քիչ PERV վիրուսներ փոխանցել՝ մարդկային հյուսվածքում փոխպատվաստվելուց հետո։
Դեռ երկու տարի առաջ Չերչը հայտնում էր, որ իր լաբորատորիան մի քանի էմբրիոններ է ստեղծել՝ անջատված PERV վիրուսներով եւ խոստացել 2016 վերջին դրանք լիարժեք կենդանիների վերածել։ Ամերկացի գենետիկը պահեց իր խոստումը եւ այսօր հանրությանը ներկայացրեց առաջին խոզերին, որոնց ԴՆԹ-ն 100 տոկոսով մաքրվել է ռետրովիրուսներից։
Դրա համար գիտնականները մշակել են CRISPR/Cas9-ի ներարկման նոր մեթոդ, որը կանխում էր դրանց «ինքնաոչնչացումը» ԴՆԹ-ի մեծ թվով հատվածներ հեռացնելուց հետո։
Էմբրիոնները տեղադրելով փոխնակ մայրերի արգանդում՝ գիտնականները երեսուն առողջ գոճիներ են ստացել, որոնց օրգանները լիովին մաքրված են եղել PERV-ից եւ պիտանի են մարդու օրգանզիմում փոխպատվաստվելու համար։

Биологи вырастили свиней с пригодными для человека органами
Ученые из США показали публике первых «очеловеченных» свиней, чья ДНК полностью была очищена от ретровирусов, опасных для человека. Это даст возможность использовать их органы для пересадки людям, говорится в статье, опубликованной в журнале Science.
«Органы свиней похожи на их человеческие аналоги по своим размерам и принципам работы, и их можно выращивать в большом количестве для трансплантации. Сейчас это не делается по двум причинам – из-за несовместимости  свиней и человека на уровне иммунных систем и возможности заражения людей ретровирусами, присутствующими в ДНК животного», — пишет Джордж Черч из Гарвардского университета (США).
Два года назад Черч и его коллеги сделали первый шаг в направлении решения данной проблемы, научившись массово редактировать и удалять отдельные участки ДНК в клетках свиней, представляющих потенциальную угрозу для человеческого организма. Одними из них являются PERV-ретровирусы. Эти патогены не представляют угрозы для самого животного, однако они  могут легко проникать в клетки человека после пересадки свиного органа и заражать их.
Проблема заключается в том, что эти ретровирусы встроены в ДНК свиньи и являются ее неотделимой составной частью. Это делает почти невозможным их «хирургическое» удаление, так как геном животного содержит в себе десятки копий PERV.
Черч и его коллеги смогли решить эту проблему, используя CRISPR/Cas9 — новейшую систему редактирования генома. Она позволяет почти со 100% точностью удалять или заменять произвольные короткие участки в ДНК животных или бактерий, не нарушая работу других генов и сегментов генома.
Используя эту систему, группа Черча смогла вырезать все 62 версии PERV из генома свиньи, в результате чего ее клетки начали в тысячу раз реже передавать PERV-вирусы при пересадке в человеческие ткани.
Еще два года назад Черч сообщал, что его лаборатория уже вырастила несколько эмбрионов с отключенными PERV-вирусами, и пообещал превратить их в полноценных животных к концу 2016 года. Американский генетик сдержал свое обещание и представил сегодня публике первых свиней, чья ДНК была на 100% очищена от ретровирусов.
Для этого ученым пришлось разработать новую методику ввода CRISPR/Cas9 в клетки свиней, которая предотвращала их «самоликвидацию» после массового удаления большого числа участков ДНК.
Имплантировав выжившие эмбрионы в утробу суррогатных матерей, ученые получили три десятка здоровых поросят, чьи органы были полностью очищены от PERV и пригодны для имплантации в организм человека с подавленной иммунной системой.